OM: zo goed mogelijk gezorgd voor Weski in detentie
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie spreekt met klem tegen dat voormalig advocaat Inez Weski op onrechtmatige wijze in voorarrest heeft gezeten, zoals haar advocaten donderdag hebben betoogd. Volgens het OM gebruiken de raadslieden "heel grote woorden", terwijl justitie "alles in het werk heeft gesteld om zo goed mogelijk voor haar te zorgen".
De officieren van justitie in de strafzaak tegen Weski reageerden op een uitvoerig pleidooi van advocatenechtpaar Geert-Jan en Carry Knoops. Zij stellen dat Weski door het OM van haar vrijheid is beroofd, toen zij na haar arrestatie in april 2023 negen dagen in een ondergrondse bunker in Kamp Zeist moest verblijven.
De detentieomstandigheden van Weski zijn een centraal discussiepunt van de strafzaak geworden nadat de Inspectie Justitie en Veiligheid daar eerder deze week stevige kritiek op uitte, op basis van onderzoek. Volgens de inspectie heeft Weski (70) kort na haar arrestatie twee jaar geleden negen dagen vastgezeten op een onwettige plek, op "een niet erkende en gecontroleerde plaats".
OM: rond Marengo veel gebeurd
Justitie zegt dat Weski daar is ondergebracht voor haar eigen veiligheid. Weski was advocaat van Ridouan Taghi, hoofdverdachte in het geruchtmakende liquidatieproces Marengo. Rond dat proces is "veel gebeurd", aldus het OM, doelend op de moorden op achtereenvolgens de broer, advocaat en adviseur van de kroongetuige in die zaak.
Het OM zegt te begrijpen dat "de detentieperiode grote impact heeft gehad" op Weski, maar dat die in de bunker niet groter was dan in de reguliere penitentiaire inrichting (PI) waar zij daarna werd overgeplaatst. "Ze stond onder hoogspanning, was geestelijk en fysiek fragiel."
Geen extra onderzoek
De officier van justitie noemt het daarom niet nodig om extra onderzoek te doen naar de detentieomstandigheden. De advocaten van Weski willen juist de onderste steen boven over de kwestie. Ze hebben de rechtbank verzocht om nader onderzoek. De rechtbank zal daar op een later moment over beslissen.
Meer uit Binnenland
ASPEREN (ANP) - In de Gelderse plaats Asperen is in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Verlengde Middelweg een brand ontstaan door een gaslekkage, zo meldt de veiligheidsregio. De hulpdiensten zijn ter plaatse om de brand te bestrijden.
1 uur geledenALMELO (ANP) - Een kleurloze brandbare vloeistof is dinsdag om 19.00 uur aangetroffen in een sloot op een bedrijventerrein in Almelo, zo meldt de brandweer in een bericht. De vloeistof, die werd gevonden op het bedrijvenpark Twente, wordt gebruikt in de chemische industrie.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Aan de Brahmslaan in Eindhoven zijn dinsdagavond acht woningen ontruimd nadat er explosief materiaal was gevonden in een kelderbox. Dat meldt de politie. Ook zijn een aantal straten in de buurt afgezet.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft zoals verwacht ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. Een ruime meerderheid in de senaat stemde in, waardoor de wet in 2028 kan ingaan. Tijdelijke contracten zijn dan in principe alleen nog toegestaan voor flexibel werk. Het nulurencontract verdwijnt.
11 uur geledenBEIJING (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) wilde in Beijing "een punt zetten achter de afgelopen periode van onenigheid" met China. Dat ging onder meer over Nexperia en ASML. Volgens hem leefde dat gevoel ook bij zijn Chinese ambtgenoot Wang Wentao, zei hij terugkijkend op de ambassade.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In verschillende regio's als Zeeland en Limburg daalt het aantal mbo-studenten en om het onderwijs overal goed te houden grijpt het kabinet in. Mbo's waar door veranderingen in de bevolking steeds minder nieuwe studenten zich aanmelden, gaan meer geld krijgen ten koste van andere mbo's. Dat meldt onderwijsminister Rianne Letschert in een brief aan de Tweede Kamer. De andere verdeling van het geld gaat in 2029 in.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 18-jarige Juninhio P., die wordt verdacht van betrokkenheid bij de voorbereiding tot het plegen van een aanslag in Heemstede op 20 maart, zegt door een ander onder druk te zijn gezet. Hij heeft volgens het Openbaar Ministerie twee medeverdachten aangestuurd om een vuurwerkbom af te laten gaan bij de joodse synagoge.
12 uur geleden