NVJ geschokt door aanval op journalisten in Gaza: zoveelste keer
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "geschokt" dat opnieuw journalisten tijdens hun werk in Gaza zijn gedood. Vier medewerkers van nieuwszender Al Jazeera, onder wie correspondent Anas al-Sharif, kwamen zondag om door een aanval op een perstent bij een ziekenhuis. Volgens Al Jazeera lijkt het op een gerichte actie van Israël.
"Het is de zoveelste aanval sinds het begin van de oorlog", zegt algemeen secretaris Thomas Bruning. "Aanvankelijk leek het erop dat journalisten die omkwamen op het verkeerde moment op de verkeerde plek waren. Maar nu is de situatie zo dat Israël ronduit erkent dat journalisten die hun werk doen, nagejaagd worden. Dat maakt het ontluisterend." Volgens het Committee to Protect Journalists (CPJ) zijn tot nu toe 186 mediamensen omgekomen die in Gaza verslag deden.
Free Press Unlimited zegt dat de bedreiging van de journalisten past in "een breder patroon van intimidatie van de pers". "Al deze feiten samen wijzen er sterk op dat dit geen ongeluk was, maar een opzettelijke en systematische aanval op duidelijk herkenbare leden van de media", zegt directeur Ruth Kronenburg.
Geen toegang
Voor internationale media is het vrijwel onmogelijk om toegang te krijgen tot het oorlogsgebied. Daarom zijn de journalisten die er werken volgens Bruning zo belangrijk. "De situatie is dramatisch voor mensenlevens en voor het bredere publiek. De stemmen uit het conflictgebied worden monddood gemaakt."
De NVJ roept de politiek opnieuw op actie te ondernemen om journalisten in het gebied te beschermen. "Dit mag niet onbeantwoord blijven", zegt Bruning. In juni deden 45 landelijke en regionale media, samen met de NVJ en Free Press Unlimited, al een beroep op demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp om in actie te komen voor de bescherming van journalisten in de Palestijnse gebieden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging tegen de Kwakzalverij (VtdK) heeft voetbalclub Ajax, BENU-apotheken en Verpleegkundigen en Verzorgenden Nederland genomineerd voor de Meester Kackadorisprijs 2026. Dat is een jaarlijkse ludieke prijs voor organisaties die kwakzalverij zouden bevorderen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Nederlandse Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim kijkt met verbazing en afkeuring naar de vele ontslagen in de top van de Amerikaanse krijgsmacht. Dat heeft hij zijn Amerikaanse collega's ook overgebracht. "Ik vind het ongemakkelijk wat daar gebeurt."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de organisatie PersVeilig hebben drie journalisten zich gemeld die stellen te zijn belaagd tijdens de extreemrechtse demonstratie op het Malieveld in Den Haag zaterdag.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De troepen die de Verenigde Staten mogelijk uit Europa weg willen halen, zouden wel gereserveerd kunnen blijven voor de bescherming van dat continent, oppert Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim. Zo kunnen de NAVO-landen volgens hem voorkomen dat er gaten vallen in hun verdediging tegen Rusland.
3 uur geledenZEVENAAR (ANP) - De drie demonstranten van Extinction Rebellion die zaterdagmiddag met de auto het verkeer op de A12 bij Zevenaar blokkeerden, hebben een nacht op het politiebureau doorgebracht. Ze worden zondagmiddag verhoord, zegt een woordvoerder van de politie.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Paul Haenen stopt na ruim vijftig jaar met de nasynchronisatie van de stem van Sesamstraatpop Bert. Dat maakte de acteur zondagochtend bekend in zijn tv-programma Margreet Dolman Begrijpt 'T op RTL 4.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 24 verdachten van de rellen op het Malieveld zaterdagmiddag zijn vrijgelaten, meldt de politie. Het grootste deel van de verdachten heeft de politie zaterdag al laten gaan, laat een woordvoerder weten.
7 uur geleden