Oliebedrijven onder druk op Europese beurzen na OPEC-echec
AMSTERDAM (ANP) - Grote olie- en gasbedrijven als Shell, TotalEnergies en BP stonden dinsdag bij de zakkers op de Europese beurzen. De onzekerheid over de olieprijs maakte beleggers nerveus. Eerder lukte het de landen van oliekartel OPEC en bondgenoten (OPEC+) niet om tot nieuwe afspraken te komen over productiebeperkingen. Dat zorgde in eerste instantie voor hogere olieprijzen, maar daarna sloeg de onzekerheid toe. Ook de zorgen over de verspreiding van de Delta-variant van het coronavirus zette het sentiment op de beursvloeren onder druk.
Shell was eerder in de AEX-index Amsterdam nog een van de sterkste stijgers. Het concern sloot de sessie echter met een verlies van 2 procent. In Parijs verloor TotalEnergies 2,4 procent aan beurswaarde en BP speelde in Londen bijna 4 procent kwijt.
Het uitblijven van een akkoord kan de toch al krappe markt verder onder druk zetten, met vermoedelijk stevige prijsstijgingen tot gevolg. Maar het kan ook de andere kant op vallen. Als OPEC+ uiteenvalt is het mogelijk ieder voor zich, waarbij landen de markten zouden kunnen overspoelen met olie. Daarmee zouden de prijzen, net als een jaar eerder, kunnen crashen.
Olieprijzen
Nadat bekend werd dat OPEC+ niet tot nieuwe afspraken kwam, liep de olieprijs stevig op, maar gedurende de sessie daalde de prijs weer. Een vat Amerikaanse olie kostte bij de slotbel 2,2 procent minder op 73,55 dollar en Brentolie werd 3,2 procent goedkoper op 74,73 dollar.
Staalconcern ArcelorMittal was bij de slotbel de sterkste daler in de AEX met een verlies van dik 5 procent. In de MidKap was metalenspecialist AMG de grootste verliezer met een verlies van ruim 4 procent. Ook andere Europese staalconcerns als het Duitse ThyssenKrupp en het Finse Outokumpu leverden aan beurswaarde in.
Fastned
De AEX-index op Beursplein 5 sloot de sessie met een verlies van 0,4 procent op 730,88 punten. De MidKap daalde 0,8 procent tot 1049,50 punten. De DAX in Frankfurt zakte 1,1 procent, na een onverwachte daling van de Duitse fabrieksorders in mei. De graadmeters in Parijs en Londen verloren tot 1,3 procent.
Bij de kleinere bedrijven was Fastned een opvallende stijger. Het snellaadbedrijf bouwt tien nieuwe snellaadlocaties in België. Beleggers zetten het aandeel daarop bijna 5 procent hoger. Neways verloor dik 2 procent. Industrieconcern VDL ziet af van een overnamebod op de Brabantse fabrikant van elektronische componenten. Er ontstaat daardoor geen overnamestrijd rond het bedrijf.
De euro was 1,1827 dollar waard, tegenover 1,1864 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
1 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
3 uur geledenCARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.
5 uur geleden