Oekraïne hamert op eis volledige wapenstilstand
KYIV/LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Voor echte vredesbesprekingen met Rusland is een volledig staakt-het-vuren nodig, onderstreept Oekraïne. Het land zal niet instemmen met een akkoord waardoor Rusland op adem kan komen en de strijd vervolgens kan opvoeren.
President Volodymyr Zelensky herhaalde woensdag, terwijl topdiplomaten in Londen overleggen over Amerikaanse plannen om een einde te maken aan de oorlog, dat hij openstaat voor welk vredesoverleg dan ook. Ook rechtstreeks met Rusland - als dat land bereid is de strijd over de hele linie onmiddellijk te staken.
"Als Rusland voor een beperkte pauze gaat, zal Oekraïne met gelijke munt antwoorden", zegt vicepremier Joelia Svyrydenko op X. Het voorlopig accepteren van de huidige Russische veroveringen van delen van Oekraïne "vermomd als vrede" is volgens haar voor de Oekraïense bevolking onverteerbaar.
Erkenning inlijving
Oekraïne zou volgens de VS onder meer de Russische inlijving van de Krim moeten erkennen, zeggen betrokken diplomaten. Over zulke concessies valt pas te praten zodra er een staakt-het-vuren is, heeft het land volgens een bron laten weten. Dat was volgens deze ingewijde reden voor de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio om niet aan te schuiven in Londen. Toen de kans van slagen groter leek was dat wel de bedoeling.
Terwijl Zelensky en andere Oekraïense kopstukken woensdag hamerden op een bestand, stelde de Amerikaanse vicepresident JD Vance dat de strijdende partijen nu eenmaal grondgebied moeten opgeven. De Europese bondgenoten van Oekraïne vinden dat de "territoriale integriteit" van het land in een vredesakkoord moet worden vastgelegd, herhaalde Frankrijk woensdag. "We zullen de bezetting van de Krim nooit erkennen", twitterde Svyrydenko.
Meer uit Buitenland
MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
8 minuten geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
31 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
2 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.
3 uur geleden