Oekraïense premier naar VS voor onderhandelingen mineralendeal
KYIV (ANP) - De Oekraïense premier Denys Sjmyhal gaat volgende week in Washington helpen bij de onderhandelingen over een mineralendeal met de Verenigde Staten. Ook heeft hij er een overleg met de Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent.
Kyiv en Washington hebben donderdag een memorandum over de mineralendeal ondertekend, wat wordt gezien als een belangrijke stap voorwaarts. Oekraïne heeft dat document vrijdag vrijgegeven en daarin staat het bezoek van Sjmyhal.
Vertegenwoordigers van beide landen voerden vorige week technische besprekingen in de VS. In het memorandum staat dat de onderhandelingsteams als doel hebben om tegen 26 april hun overleg af te ronden. De economische overeenkomst moet daarna zo snel mogelijk worden ondertekend. De nieuwe onderhandelingsronde begint volgens Oekraïne op 24 april.
Compensatie
De deal moet de VS toegang geven tot een deel van de grondstoffen in Oekraïne. De Amerikaanse president Donald Trump wil dat zijn land op deze manier wordt gecompenseerd voor de geleverde steun sinds de Russische invasie. De economische samenwerking zal volgens het memorandum ook bestaan uit een investeringsfonds voor de wederopbouw van Oekraïne.
In het document staat verder dat de VS bij het opstellen van het akkoord rekening zullen houden met Oekraïnes doel om conflicten te vermijden. Daaronder vallen ook de verplichtingen van Oekraïne voor een toekomstig EU-lidmaatschap en afspraken met internationale banken of andere schuldeisers. Dit houdt volgens Kyiv in dat de deal geen problemen mag veroorzaken voor de Oekraïense toetreding tot de Europese Unie.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
14 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
15 uur geleden