Noord-Korea kapittelt VS en Zuid-Korea om militaire oefeningen
PYONGYANG (ANP) - De Verenigde Staten en Zuid-Korea kunnen met nog grotere veiligheidsrisico's worden geconfronteerd door zelfdestructieve militaire oefeningen uit te voeren. Dat meldt het Noord-Koreaanse staatspersbureau KCNA op basis van uitspraken van Kim Yo-jong, de zus en vertrouweling van de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un.
Zuid-Korea en de VS beginnen dinsdag met de oefeningen, ondanks de waarschuwing van Pyongyang dat die de voortgang van het verbeteren van de inter-Koreaanse betrekkingen zouden belemmeren. De oefeningen zijn een "ongewenste, zelfdestructieve actie" die het Noord-Koreaanse volk bedreigt en de spanningen op het Koreaanse schiereiland verhoogt, zei Kim Yo-jong in een verklaring. "De Verenigde Staten en Zuid-Korea zullen met een ernstiger veiligheidsrisico worden geconfronteerd door onze herhaalde waarschuwingen om door te gaan met de gevaarlijke oorlogsoefeningen te negeren."
De afgelopen maanden hebben Noord- en Zuid-Korea weer voorzichtig stappen gezet om de contacten tussen beide landen te herstellen. Eind vorige maand ging de hotline tussen het noorden en het zuiden weer de lucht in. Die telefoonlijn werd in juni 2020 gesloten door Noord-Korea. Kort daarna werd ook een gedeeld kantoor in de gedemilitariseerde zone door de Noord-Koreanen opgeblazen. Het kantoor moest de samenwerking tussen beide landen verbeteren, het opblazen ervan betekende lange tijd het einde van officiële contacten tussen beide landen.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."
3 uur geledenATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.
3 uur geledenBERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.
4 uur geleden