Noodhulp voor Tsjechen met door tornado beschadigde huizen
PRAAG (ANP/DPA) - Mensen in Tsjechië wier huizen beschadigd zijn geraakt door de verwoestende tornado die donderdag door het land raasde, komen volgens de regering in aanmerking voor 80.000 euro noodhulp. Gedupeerden kunnen ook een goedkope lening aanvragen van ongeveer 120.000 euro. Bedrijven krijgen eveneens noodhulp aangeboden.
Het aanbod volgt op het extreme natuurgeweld van vorige week. Een gebied van ongeveer 500 meter breed en 26 kilometer lang werd zwaar getroffen door de tornado. Er vielen zes doden en zo'n tweehonderd mensen raakten gewond. Ook liepen zo'n 1200 huizen schade op. Duizenden woningen zitten nog zonder stroom.
De Tsjechische regering zei al 16 miljoen euro uit te willen trekken voor de herstelwerkzaamheden. Hulporganisaties hadden zaterdag 6 miljoen euro opgehaald aan particuliere donaties. Premier Andrej Babis wil een beroep doen op het Solidariteitsfonds van de Europese Unie. Lidstaten kunnen dit fonds gebruiken na bijvoorbeeld bosbranden en stormen.
Militairen en hulpdiensten proberen de ravage op te ruimen, bijvoorbeeld door weggeslingerde voertuigen te verwijderen. Tijdens deze opruimwerkzaamheden zijn ook gewonden gevallen. Het Tsjechische ministerie van gezondheid heeft een medisch team naar het getroffen gebied gestuurd om hulpverleners bij te staan.
Meer uit Buitenland
BAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
2 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog in Oekraïne te beëindigen.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
5 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft nogmaals gewaarschuwd dat het Israël kan aanvallen als de situatie in de regio escaleert. "Als de vijand een fout maakt, zal dat zonder twijfel zijn eigen veiligheid, de veiligheid van de regio en de veiligheid van het zionistische regime in gevaar brengen", verklaarde legerleider Amir Hatami volgens staatsmedia.
9 uur geleden