Noodhulp voor Tsjechen met door tornado beschadigde huizen
PRAAG (ANP/DPA) - Mensen in Tsjechië wier huizen beschadigd zijn geraakt door de verwoestende tornado die donderdag door het land raasde, komen volgens de regering in aanmerking voor 80.000 euro noodhulp. Gedupeerden kunnen ook een goedkope lening aanvragen van ongeveer 120.000 euro. Bedrijven krijgen eveneens noodhulp aangeboden.
Het aanbod volgt op het extreme natuurgeweld van vorige week. Een gebied van ongeveer 500 meter breed en 26 kilometer lang werd zwaar getroffen door de tornado. Er vielen zes doden en zo'n tweehonderd mensen raakten gewond. Ook liepen zo'n 1200 huizen schade op. Duizenden woningen zitten nog zonder stroom.
De Tsjechische regering zei al 16 miljoen euro uit te willen trekken voor de herstelwerkzaamheden. Hulporganisaties hadden zaterdag 6 miljoen euro opgehaald aan particuliere donaties. Premier Andrej Babis wil een beroep doen op het Solidariteitsfonds van de Europese Unie. Lidstaten kunnen dit fonds gebruiken na bijvoorbeeld bosbranden en stormen.
Militairen en hulpdiensten proberen de ravage op te ruimen, bijvoorbeeld door weggeslingerde voertuigen te verwijderen. Tijdens deze opruimwerkzaamheden zijn ook gewonden gevallen. Het Tsjechische ministerie van gezondheid heeft een medisch team naar het getroffen gebied gestuurd om hulpverleners bij te staan.
Meer uit Buitenland
LUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht binnen 24 uur een akkoord over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. Dat zei Kallas dinsdag op een persconferentie, net nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X meldde dat de Droezjba-pijpleiding is gerepareerd en weer kan worden gebruikt.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum wil dat er strengere controle komt op wapenbezit en er meer beveiliging komt bij toeristische trekpleisters. Ze sprak na een schietpartij in het tempelcomplex van de piramiden van Teotihuacán ten noordoosten van de hoofdstad Mexico-Stad.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Droezjba-pijpleiding die Russische olie naar Oost-Europa vervoert, is gerepareerd en kan weer in gebruik worden genomen. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een bericht op X.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar dringt er bij Iran en de VS op aan hun wapenstilstand te verlengen. Dit staat in een verklaring van zijn ministerie. De Verenigde Staten willen snel een tweede ronde directe onderhandelingen met Iran in Pakistan, dat als bemiddelaar optreedt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump wil het bestand met Iran niet verlengen. De Amerikaanse president heeft tegen nieuwszender CNBC gezegd dat zijn land in plaats daarvan een deal met Iran zal sluiten over het stoppen van de oorlog.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Een 17-jarige jongen is aangeklaagd voor brandstichting bij een synagoge in Londen. In de Britse hoofdstad hebben de afgelopen weken aanvallen op diverse Joodse locaties plaatsgevonden, wat heeft geleid tot extra veiligheidsmaatregelen.
5 uur geledenMALABO (ANP/RTR/DPA) - Paus Leo heeft een jaar na het overlijden van Franciscus stilgestaan bij de nalatenschap van zijn voorganger. Leo sprak zijn dankbaarheid uit voor wat Franciscus tijdens zijn leven heeft betekend voor de katholieke kerk en voor de wereld.
5 uur geleden