Noodhulp voor Tsjechen met door tornado beschadigde huizen
PRAAG (ANP/DPA) - Mensen in Tsjechië wier huizen beschadigd zijn geraakt door de verwoestende tornado die donderdag door het land raasde, komen volgens de regering in aanmerking voor 80.000 euro noodhulp. Gedupeerden kunnen ook een goedkope lening aanvragen van ongeveer 120.000 euro. Bedrijven krijgen eveneens noodhulp aangeboden.
Het aanbod volgt op het extreme natuurgeweld van vorige week. Een gebied van ongeveer 500 meter breed en 26 kilometer lang werd zwaar getroffen door de tornado. Er vielen zes doden en zo'n tweehonderd mensen raakten gewond. Ook liepen zo'n 1200 huizen schade op. Duizenden woningen zitten nog zonder stroom.
De Tsjechische regering zei al 16 miljoen euro uit te willen trekken voor de herstelwerkzaamheden. Hulporganisaties hadden zaterdag 6 miljoen euro opgehaald aan particuliere donaties. Premier Andrej Babis wil een beroep doen op het Solidariteitsfonds van de Europese Unie. Lidstaten kunnen dit fonds gebruiken na bijvoorbeeld bosbranden en stormen.
Militairen en hulpdiensten proberen de ravage op te ruimen, bijvoorbeeld door weggeslingerde voertuigen te verwijderen. Tijdens deze opruimwerkzaamheden zijn ook gewonden gevallen. Het Tsjechische ministerie van gezondheid heeft een medisch team naar het getroffen gebied gestuurd om hulpverleners bij te staan.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
40 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
5 uur geleden