Nobelprijs voor de Vrede dit jaar naar Wereldvoedselprogramma
OSLO/GENÈVE (ANP/DPA) - De Nobelprijs voor de Vrede is dit jaar toegekend aan het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties. Het Noorse Nobelcomité maakte de winnaar vrijdag bekend na een keuze te hebben gemaakt uit meer dan tweehonderd voorgedragen personen en meer dan honderd organisaties. Het WFP krijgt de onderscheiding speciaal voor zijn inspanningen om te voorkomen dat honger als wapen wordt gebruikt in conflicten en in oorlogen, zei comitévoorzitter Berit Reiss-Andersen.
De eind 1961 opgerichte VN-organisatie zei in een reactie dat het "een trots moment" is. Een woordvoerder beklemtoonde dat de prijs niet alleen is bestemd voor de medewerkers van het WFP, maar ook voor de talrijke vrijwilligers die de organisatie bijstaan. "We hebben ook dit jaar veel (voedsel) geleverd en meer dan onze plicht gedaan", ondanks alle beperkingen in het reizen en het vervoer als gevolg van de coronacrisis. "Wij hadden op een gegeven moment de grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld. We hebben zo veel vliegtuigen gecharterd toen de gewone vluchten uitvielen," aldus de WFP-woordvoerder.
De prijs bestaat uit 10 miljoen Zweedse kronen (zo’n 960.000 euro), een diploma en een medaille. De uitreiking in de Noorse hoofdstad Oslo is op 10 december, de sterfdag van Alfred Nobel (1833-1896), initiatiefnemer van de prestigieuze prijs.
Kandidaten
Voor de bekendmaking werden onder anderen de Russische corruptiebestrijder en Kremlincriticus Aleksej Navalni en de Hongkongse activist Nathan Law Kwun-chung als kandidaten voor de prijs genoemd. Andere veelgenoemde namen waren, niet voor het eerst, klimaatactiviste Greta Thunberg en de Amerikaanse president Donald Trump.
De vredesprijs is voor mensen die zich hebben ingezet voor het bevorderen van de vrede. Het is de enige Nobelprijs die door het Noorse instituut wordt toegekend. De overige Nobelprijzen worden door Zweedse comités uitgeloofd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Onderzoekers van de Amerikaanse overheid hebben ongeveer vijftig medewerkers van de militaire staf van het Pentagon onderworpen aan een leugendetectortest vanwege mogelijke lekken naar journalisten. Dat melden ingewijden aan The New York Times. De tests volgden op mediaberichten over tekorten aan belangrijke munitie door de oorlog met Iran.
2 uur geledenPANAMA-STAD (ANP) - Het Panamakanaal is vrijdag begonnen met het beperken van het aantal schepen dat de belangrijke vaarroute kan gebruiken. Door droogte als gevolg van het weerfenomeen El Niño staat het water in de twee kunstmatige meren die het kanaal voeden te laag.
4 uur geledenBOSTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft de regering van president Donald Trump opnieuw verboden strengere regels in te voeren voor stemmen per post. De rechter in Boston verlengde vrijdag een eerder tijdelijk verbod voor onbepaalde tijd, in aanloop naar de congresverkiezingen in november.
4 uur geledenMAR DEL PLATA (ANP) - Een schilderij dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's werd geroofd, wordt teruggegeven aan de erfgename van de oorspronkelijke eigenaar. De betrokken partijen troffen een schikking, die vrijdag is bekrachtigd door een rechter in de Argentijnse stad Mar del Plata. Dat melden Argentijnse media.
4 uur geledenNABATIEH (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op het zuiden van Libanon. Volgens de IDF had Hezbollah daarvoor een drone op Israëlische troepen afgestuurd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een groep veteranen uit de Vietnamoorlog is naar de rechter gestapt om de bouw van de triomfboog van de Amerikaanse president Donald Trump voorlopig te blokkeren. De regering kondigde donderdag aan dat de bouw binnen twee weken zou beginnen, maar volgens de veteranen gaat dat te snel.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is na het drone-incident op de luchthaven van Leipzig niet van mening veranderd over de intenties van Rusland. Hij herhaalde niet te denken dat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin van plan is om NAVO-landen aan te vallen.
8 uur geleden