Nieuwe Japanse premier wil troonopvolging veiligstellen
TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse premier Shigeru Ishiba heeft in zijn eerste toespraak als regeringsleider zijn zorgen geuit over de troonopvolging in Japan. Het parlement moet dit onderwerp "urgent" bespreken, omdat volgens Ishiba een stabiele troonopvolging van het grootste belang is. Hij vreest dat de keizerlijke familie uitsterft als die niet groter wordt.
Onder de huidige wetgeving worden vrouwen uitgesloten als troonopvolgster en keizer Naruhito heeft alleen een dochter, de 22-jarige prinses Aiko. Vrouwelijke leden van het keizerlijk huis zijn ook geen lid meer van de keizerlijke familie wanneer ze met een gewone burger trouwen, zoals de voormalige prinses Mako Komuro in 2021. Zij is een nicht van de keizer.
Het enige jonge familielid dat nu de keizer kan opvolgen is een neef van Naruhito, de 18-jarige prins Hisahito. De kroonprins is Naruhito's 58-jarige broer Akishino. Volgens opiniepeilers is een overweldigende meerderheid van de bevolking voorstander van aanpassing van de wet zodat het land ook een keizerin kan krijgen.
Oekraïne
De 67-jarige Ishiba maakt zich ook zorgen over de oorlog in Oekraïne en andere conflicten. "Het Oekraïne van vandaag kan het Oost-Azië van morgen worden. Waarom werkte afschrikking in Oekraïne niet? En dan met de situatie in het Midden-Oosten wordt de internationale gemeenschap steeds verdeelder en steeds meer confronterend". Ishiba sprak niet over China waarmee de betrekkingen de laatste jaren veel slechter zijn geworden.
Deflatie
Op economisch gebied wil de nieuwe premier in de eerste plaats de deflatie tegengaan en het land naar een stabiele economische groei leiden. Hij wil naar eigen zeggen de lonen en de rente verhogen en de productiviteit stimuleren. Hij wil ook dat particuliere spaargelden meer in investeringen gestoken worden om van Japan "een krachtpatser in investeringen" te maken.
Ishiba is premier geworden omdat hij de leider werd van de dominerende Liberaal Democratische Partij. Hij rekent erop dat zijn partij 27 oktober de door hem zelf afgekondigde parlementsverkiezingen wint.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
2 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
4 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
5 uur geleden