Nieuwe Japanse premier wil troonopvolging veiligstellen
TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse premier Shigeru Ishiba heeft in zijn eerste toespraak als regeringsleider zijn zorgen geuit over de troonopvolging in Japan. Het parlement moet dit onderwerp "urgent" bespreken, omdat volgens Ishiba een stabiele troonopvolging van het grootste belang is. Hij vreest dat de keizerlijke familie uitsterft als die niet groter wordt.
Onder de huidige wetgeving worden vrouwen uitgesloten als troonopvolgster en keizer Naruhito heeft alleen een dochter, de 22-jarige prinses Aiko. Vrouwelijke leden van het keizerlijk huis zijn ook geen lid meer van de keizerlijke familie wanneer ze met een gewone burger trouwen, zoals de voormalige prinses Mako Komuro in 2021. Zij is een nicht van de keizer.
Het enige jonge familielid dat nu de keizer kan opvolgen is een neef van Naruhito, de 18-jarige prins Hisahito. De kroonprins is Naruhito's 58-jarige broer Akishino. Volgens opiniepeilers is een overweldigende meerderheid van de bevolking voorstander van aanpassing van de wet zodat het land ook een keizerin kan krijgen.
Oekraïne
De 67-jarige Ishiba maakt zich ook zorgen over de oorlog in Oekraïne en andere conflicten. "Het Oekraïne van vandaag kan het Oost-Azië van morgen worden. Waarom werkte afschrikking in Oekraïne niet? En dan met de situatie in het Midden-Oosten wordt de internationale gemeenschap steeds verdeelder en steeds meer confronterend". Ishiba sprak niet over China waarmee de betrekkingen de laatste jaren veel slechter zijn geworden.
Deflatie
Op economisch gebied wil de nieuwe premier in de eerste plaats de deflatie tegengaan en het land naar een stabiele economische groei leiden. Hij wil naar eigen zeggen de lonen en de rente verhogen en de productiviteit stimuleren. Hij wil ook dat particuliere spaargelden meer in investeringen gestoken worden om van Japan "een krachtpatser in investeringen" te maken.
Ishiba is premier geworden omdat hij de leider werd van de dominerende Liberaal Democratische Partij. Hij rekent erop dat zijn partij 27 oktober de door hem zelf afgekondigde parlementsverkiezingen wint.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton noemt de aanpak van de protesten tegen immigratiedienst ICE en de dodelijke schietpartijen in Minneapolis "afschuwelijk". "Tijdens ons leven maken we slechts enkele momenten mee waarop de besluiten die we nemen, de acties die we ondernemen, onze geschiedenis voor jaren zullen bepalen. Dit is daar een van", schreef hij op X.
14 minuten geledenHAMBURG (ANP) - Landen moeten samen een windmolenpark kunnen bouwen in de Noordzee, met aansluitingen naar meerdere landen. Dat spreken de energieministers van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk maandag af op een internationale top over de Noordzee in Hamburg.
1 uur geledenHO CHI MINH-STAD (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Lee Hae-chan is overleden tijdens een bezoek aan Vietnam. De 73-jarige politicus stierf aan de gevolgen van een hartaanval.
3 uur geledenSALAMANCA (ANP/AFP) - Bij een gewapende aanval op een voetbalveld in de Mexicaanse stad Salamanca zijn zondag zeker 11 mensen omgekomen. Twaalf anderen liepen schotwonden op, melden lokale autoriteiten.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - Waarnemend president van Venezuela Delcy Rodríguez heeft zondag aangegeven dat ze genoeg heeft van bevelen uit de Verenigde Staten. Daarmee verwees ze naar de druk die Washington op Venezuela uitoefent sinds de gevangenneming van Nicolás Maduro.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - In Venezuela zijn zondag 104 politieke gevangenen vrijgelaten. Eerder had de non-gouvernementele organisatie Foro Penal al melding gemaakt van zo'n 80 vrijgelaten gevangenen, met de hoop dat er meer zouden volgen.
6 uur geledenMANILLA (ANP) - Zeker zeven mensen zijn omgekomen toen een veerboot voor de kust van de zuid-Filipijnse provincie Basilan kapseisde. De kustwacht wist volgens lokale media 215 opvarenden te redden, maar 144 personen worden nog vermist.
6 uur geleden