Nieuwe Japanse premier wil troonopvolging veiligstellen
TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse premier Shigeru Ishiba heeft in zijn eerste toespraak als regeringsleider zijn zorgen geuit over de troonopvolging in Japan. Het parlement moet dit onderwerp "urgent" bespreken, omdat volgens Ishiba een stabiele troonopvolging van het grootste belang is. Hij vreest dat de keizerlijke familie uitsterft als die niet groter wordt.
Onder de huidige wetgeving worden vrouwen uitgesloten als troonopvolgster en keizer Naruhito heeft alleen een dochter, de 22-jarige prinses Aiko. Vrouwelijke leden van het keizerlijk huis zijn ook geen lid meer van de keizerlijke familie wanneer ze met een gewone burger trouwen, zoals de voormalige prinses Mako Komuro in 2021. Zij is een nicht van de keizer.
Het enige jonge familielid dat nu de keizer kan opvolgen is een neef van Naruhito, de 18-jarige prins Hisahito. De kroonprins is Naruhito's 58-jarige broer Akishino. Volgens opiniepeilers is een overweldigende meerderheid van de bevolking voorstander van aanpassing van de wet zodat het land ook een keizerin kan krijgen.
Oekraïne
De 67-jarige Ishiba maakt zich ook zorgen over de oorlog in Oekraïne en andere conflicten. "Het Oekraïne van vandaag kan het Oost-Azië van morgen worden. Waarom werkte afschrikking in Oekraïne niet? En dan met de situatie in het Midden-Oosten wordt de internationale gemeenschap steeds verdeelder en steeds meer confronterend". Ishiba sprak niet over China waarmee de betrekkingen de laatste jaren veel slechter zijn geworden.
Deflatie
Op economisch gebied wil de nieuwe premier in de eerste plaats de deflatie tegengaan en het land naar een stabiele economische groei leiden. Hij wil naar eigen zeggen de lonen en de rente verhogen en de productiviteit stimuleren. Hij wil ook dat particuliere spaargelden meer in investeringen gestoken worden om van Japan "een krachtpatser in investeringen" te maken.
Ishiba is premier geworden omdat hij de leider werd van de dominerende Liberaal Democratische Partij. Hij rekent erop dat zijn partij 27 oktober de door hem zelf afgekondigde parlementsverkiezingen wint.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/RTR) - Turkije wil niet dat Iran de strijd tegen de Verenigde Staten en Israël laat ontaarden in een conflict waarin het hele Midden-Oosten betrokken raakt.
16 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."
27 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.
3 uur geleden