Nieuwe Japanse premier wil troonopvolging veiligstellen
TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse premier Shigeru Ishiba heeft in zijn eerste toespraak als regeringsleider zijn zorgen geuit over de troonopvolging in Japan. Het parlement moet dit onderwerp "urgent" bespreken, omdat volgens Ishiba een stabiele troonopvolging van het grootste belang is. Hij vreest dat de keizerlijke familie uitsterft als die niet groter wordt.
Onder de huidige wetgeving worden vrouwen uitgesloten als troonopvolgster en keizer Naruhito heeft alleen een dochter, de 22-jarige prinses Aiko. Vrouwelijke leden van het keizerlijk huis zijn ook geen lid meer van de keizerlijke familie wanneer ze met een gewone burger trouwen, zoals de voormalige prinses Mako Komuro in 2021. Zij is een nicht van de keizer.
Het enige jonge familielid dat nu de keizer kan opvolgen is een neef van Naruhito, de 18-jarige prins Hisahito. De kroonprins is Naruhito's 58-jarige broer Akishino. Volgens opiniepeilers is een overweldigende meerderheid van de bevolking voorstander van aanpassing van de wet zodat het land ook een keizerin kan krijgen.
Oekraïne
De 67-jarige Ishiba maakt zich ook zorgen over de oorlog in Oekraïne en andere conflicten. "Het Oekraïne van vandaag kan het Oost-Azië van morgen worden. Waarom werkte afschrikking in Oekraïne niet? En dan met de situatie in het Midden-Oosten wordt de internationale gemeenschap steeds verdeelder en steeds meer confronterend". Ishiba sprak niet over China waarmee de betrekkingen de laatste jaren veel slechter zijn geworden.
Deflatie
Op economisch gebied wil de nieuwe premier in de eerste plaats de deflatie tegengaan en het land naar een stabiele economische groei leiden. Hij wil naar eigen zeggen de lonen en de rente verhogen en de productiviteit stimuleren. Hij wil ook dat particuliere spaargelden meer in investeringen gestoken worden om van Japan "een krachtpatser in investeringen" te maken.
Ishiba is premier geworden omdat hij de leider werd van de dominerende Liberaal Democratische Partij. Hij rekent erop dat zijn partij 27 oktober de door hem zelf afgekondigde parlementsverkiezingen wint.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
8 uur geledenHONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
9 uur geleden