Nibud: zorgen over jonge belegger zonder vangnet
UTRECHT (ANP) - Budgetteringsorganisatie Nibud waarschuwt voor beleggen zonder buffer, met name bij jonge beleggers onder de 35 jaar die geen vangnet hebben als het misgaat. Het Nibud vindt dat voorkomen moet worden dat het steeds populairder worden van beleggen leidt tot schulden, zegt de organisatie in een rapport over de coronacrisis.
Volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud), dat duizenden mensen van 18 jaar en ouder ondervroeg, belegt momenteel een kwart van de Nederlanders en is 10 procent daarvan onlangs ermee begonnen. De beleggers zijn "opvallend" vaak jonger dan 35 jaar, constateerde de organisatie. Met name mensen met hogere inkomens beleggen, 18 procent van de beleggers heeft een laag inkomen. Daarnaast belegt 22 procent van de mensen die zeggen moeilijk rond te komen. Van de ondervraagden met minder dan 2000 euro spaargeld belegt een kwart. Dat vindt het Nibud "zorgwekkend".
Directeur Arjan Vliegenthart wijst op de verslavingsgevoeligheid van het in de gaten houden van de koersen en de stress die volgt als de koersen dalen en mensen geen buffer hebben om op terug te vallen. "Als maatschappij moeten we willen voorkomen dat de groeiende populariteit van beleggen leidt tot schulden met alle gevolgen van dien."
Moeilijker rondkomen
Eén op de vijf mensen komt nu moeilijker rond dan voor de coronapandemie, signaleert het Nibud verder. Dat komt met name door een lager salaris, dat per maand ongeveer 500 euro lager is geworden, maar ook door minder werken of omdat mensen werkloos zijn geworden. Maar een klein gedeelte, ruim een derde, zag het spaargeld groeien. Dat zijn met name de hogere inkomens.
Het aantal mensen dat moeilijk rond kan komen is ten opzichte van drie jaar geleden maar licht gedaald, van 38 naar 34 procent. Het merendeel daarvan heeft een lager inkomen, maar bijna een kwart heeft een hoger inkomen. Bijna de helft van de Nederlanders zegt door de coronacrisis niet meer geld te hebben overgehouden. Het gedeelte dat dat wel heeft, een kwart, bestaat met name uit mensen met hogere inkomens. Lagere inkomens hebben vooral minder geld overgehouden.
Het Nibud maakt zich zorgen dat veel mensen het idee hebben dat "iedereen zoveel geld heeft overgehouden door lockdowns", terwijl deze peiling het tegendeel bewijst. Daarnaast merkt het Nibud op dat een aantal zaken vaker voor lijkt te komen dan een aantal jaren geleden. Zo is het aantal mensen dat zegt dat ze de huur of hypotheek te laat hebben betaald, verdubbeld. Ook zegt 10 procent van de mensen vaker rood te staan dan voor de lockdowns.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ziggo mag de term 'glasvezel-kabel' in reclames blijven gebruiken. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald, nadat concurrent KPN een zaak had aangespannen.
10 minuten geledenKEULEN (ANP) - Het aantal mensen in Europa dat lid is van sportscholen is vorig jaar toegenomen. Het totale aantal leden in Europa bedraagt nu 75,5 miljoen. Het Nederlandse Basic-Fit is de grootste fitnessketen van Europa. Dat blijkt uit het rapport van European Health & Fitness Market 2025 van branchevereniging EuropeActive.
48 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De rijstprijzen in Azië zijn vorige week het sterkst gestegen in meer dan twee jaar. Dat komt door zorgen over de bevoorrading, omdat brandstof en kunstmest fors duurder werden door de oorlog in het Midden-Oosten.
49 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een EU-app voor leeftijdsverificatie is "technisch klaar voor gebruik" en "binnenkort beschikbaar voor burgers", zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen woensdag. Met de app kan een website of een app de leeftijd van bezoekers verifiëren, "zoals winkels om een leeftijdsbewijs vragen bij het kopen van alcohol", zei ze.
1 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de olie-export van Noorwegen is in maart naar een recordniveau gestegen, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Noorwegen is een belangrijke exporteur van ruwe olie naar Europa.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Mogelijke nieuwe exportcontroles behoren tot de grootste punten van zorg van ASML, zei financieel topman Roger Dassen in een toelichting op de kwartaalcijfers. Hij verwees naar een nieuw wetsvoorstel dat congresleden in de Verenigde Staten onlangs hebben ingediend over beperkingen voor de export van technologie naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De reguliere postbezorging blijft in handen van PostNL. Twee andere bedrijven hadden aangeboden de zogenoemde universele postdienst (UPD) over te nemen, maar hun verzoek om daar een selectieprocedure voor te starten, is afgewezen. Zij hebben daartegen geen bezwaar gemaakt, meldt minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 uur geleden