Nibud: ongelijkheid tussen gemeentelijke regelingen voor armsten
UTRECHT (ANP) - Tussen de regelingen van verschillende gemeenten voor de armste inwoners zitten grote verschillen. Tot die conclusie komt het Nibud na een vergelijking tussen twintig gemeenten. Voor mensen die afhankelijk zijn van toeslagen om rond te komen is dit volgens de voorlichter voor geldzaken onrechtvaardig.
Een voorbeeld van een gemeentelijke regeling is de individuele inkomenstoeslag, die gemeenten uitkeren aan mensen die lange tijd een laag inkomen hebben ondanks pogingen meer te verdienen. Wie die toeslag kan krijgen, verschilt per gemeente. Zo kun je in de ene woonplaats de toeslag aanvragen als je inkomen even hoog is als het bijstandsniveau, terwijl dat in andere plaatsen al kan als je 110 of 130 procent van de bijstandsnorm verdient. Ook verschilt het per gemeente of koppels met of zonder kinderen evenveel krijgen als alleenstaanden, of meer.
De verschillen zijn aanzienlijk. Voor een paar met oudere kinderen vond het Nibud dat de individuele inkomenstoeslag in het ongunstigste geval 120 euro per jaar bedraagt, terwijl dat in de gemeente met de ruimste regeling oploopt tot 960 euro. Het gemiddelde ligt op 616 euro.
Kinderen
Ook bij gemeentelijke regelingen voor kinderen, zoals bijdragen voor onderwijs, sport of cultuur, ziet het Nibud verschillen. In de ene plaats hebben huishoudens hier pas recht op als ze maximaal 110 procent van de bijstandnorm verdienen, terwijl dat elders ook geldt voor gezinnen met inkomens tot 150 procent van die norm.
De verschillen lijken samen te hangen met de hoeveelheid bijstandsgerechtigden in een gemeente. Als er meer mensen zijn in de bijstand, zijn gemeenten minder ruimhartig met hun toeslagen voor de minima.
Decentralisatie
Volgens het Nibud wijzen de grote verschillen er ook op dat de decentralisatie van inkomensondersteuning voor ongelijkheid zorgt. Sinds 2015 hebben gemeenten er meer verantwoordelijkheden bij gekregen op dat vlak. Maar de regering zou er volgens het budgetinstituut goed aan doen een "nieuwe balans" te zoeken. Daarbij zou de Rijksoverheid de meeste taken op zich moeten nemen, zodat de verschillen verdwijnen.
"Dat je, ondanks het landelijke karakter van een regeling, in de ene gemeente een lager bedrag ontvangt dan in de andere rijmt niet met het gegeven dat alle huishoudens met een laag inkomen recht hebben op dezelfde basisvoorzieningen", oordeelt Nibud-directeur Arjan Vliegenthart.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.
1 uur geledenRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het vierde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder werd gedacht. De grootste economie van Europa trok daarmee iets aan, na twee jaar van krimp.
3 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
4 uur geleden