Neergestoken Zuid-Koreaanse oppositieleider verlaat ziekenhuis
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Koreaanse oppositieleider Lee Jae-myung heeft woensdag het ziekenhuis verlaten, acht dagen nadat hij in zijn hals werd gestoken. Inmiddels is bevestigd dat de verdachte, die vastzit voor een poging tot moord, een politiek motief had.
De verdachte wilde volgens de politie voorkomen dat Lee president wordt en dat diens partij verkiezingen wint. Ook uitte de 67-jarige man ongenoegen over de manier waarop aanklachten tegen Lee zijn afgehandeld. Lee wordt verdacht van corruptie in zijn voormalige rol als burgemeester van Seongnam.
Volgens de politie had de verdachte de aanval maandenlang voorbereid. Hij had het mes in april gekocht en Lee sinds juni vijf keer gevolgd. De man had zich voorgedaan als een aanhanger van de politicus. De steekpartij vond op 2 januari plaats tijdens een bezoek van Lee aan de zuidelijke havenstad Busan. De verdachte stak de politicus in zijn hals, nadat hij zich voordeed als iemand die een handtekening wilde.
Zuid-Koreanen gaan in april naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. De peilingen voorspellen een nek-aan-nekrace tussen de conservatieve PPP van president Yoon Suk-yeol en Lee's Democratische Partij. Lee verloor de presidentsverkiezingen van 2022 nipt van Yoon. Hij doet naar verwachting in 2027 opnieuw mee aan de race om het presidentschap.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.
10 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
2 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
6 uur geleden