Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse F-16's naar Roemenië om daar Oekraïners te trainen

Nederlandse F-16's naar Roemenië om daar Oekraïners te trainen

VILNIUS (ANP) - Nederland stuurt F-16's naar Roemenië om daar Oekraïense piloten op te leiden. Voordien krijgen de Oekraïners vanaf volgende maand een voorbereidende training in Denemarken, zegt demissionair defensieminister Kajsa Ollongren.

"We zullen helpen in het opzetten van het trainingscentrum" dat in Roemenië verrijst, meldt Ollongren op de NAVO-top in Litouwen. In het buurland van Oekraïne worden de komende jaren Oekraïners vertrouwd gemaakt met de F-16, maar ook piloten van andere bondgenoten.

Ollongren gaat "ervan uit dat het in ieder geval zes tot acht maanden duurt voordat ze zo'n F-16 kunnen besturen en ook kunnen onderhouden". Dat is al een spoedcursus, maar de Oekraïners zijn getrainde piloten en hebben zich als "snelle leerlingen" bewezen. Daarna dringt zich volgens de minister logischerwijs de vraag naar de levering van F-16's aan Oekraïne op, maar daarvoor moeten de Verenigde Staten nog toestemming geven.

Cruciaal

De 'F-16-coalitie' die Nederland samen met Denemarken aanvoert, is inmiddels gegroeid tot elf landen. Na het Verenigd Koninkrijk, België, Noorwegen, Polen, Portugal, Canada, Luxemburg en dus ook Roemenië sluit ook Zweden zich aan.

Niet al deze landen hebben F-16's. Dus ze kunnen niet allemaal trainingsvliegtuigen leveren, laat staan op termijn toestellen naar Oekraïne sturen. Daarvoor kijken veel bondgenoten naar Nederland, omdat daar tientallen F-16's worden afgedankt zonder nieuwe bestemming.

Oekraïne vraagt al lange tijd met klem om F-16's in de hoop daarmee meester te kunnen worden van het luchtruim. Dat kan cruciaal zijn voor het verloop van de oorlog tegen Rusland.

Meer uit Buitenland

Meer dan honderd doden door zinken boot Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn zeker 107 mensen om het leven gekomen bij het zinken van een boot. Het vaartuig vloog in brand op de Congorivier en kon niet meer worden gered. Volgens de regering zijn er ook nog 146 mensen vermist.

11 minuten geleden
Roken en vapen op Belgische terrassen verboden vanaf 2027

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Per 1 januari 2027 komt er een verbod op roken en vapen op en bij terrassen in België, meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Ook wordt roken in zogeheten rookkamers, zoals in cafés, luchthavens en shishabars niet meer toegestaan.

5 uur geleden
NAVO stuurt nieuwe beschermingsmissie naar oostflank

BRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat de Oost-Europese lidstaten beschermen met een nieuwe operatie. De Oostelijke Schildwacht-missie (Eastern Sentry) gaat speciale aandacht besteden aan het afslaan van drones, zeggen NAVO-chef Mark Rutte en de hoogste commandant van de alliantie. Onder meer Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken gaan bijdragen. "We verwachten spoedig ook meer van anderen."

5 uur geleden
Algemene Vergadering VN steunt stappen naar tweestatenoplossing

NEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ingestemd met "tastbare, tijdgebonden en onomkeerbare stappen" naar een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen. Een verklaring hierover werd met ruime meerderheid aangenomen.

5 uur geleden
'Volledige steun VS' na Russische drones, zegt Poolse minister

WARSCHAU (ANP) - De Verenigde Staten hebben Polen verzekerd dat het op hun volledige steun als NAVO-bondgenoot kan rekenen, zegt de Poolse defensieminister. Hij belde met zijn Amerikaanse collega over de Russische drones die eerder deze week het Poolse luchtruim binnendrongen.

5 uur geleden
Verdachte moord Kirk beschreef kogelhuls: 'hé fascisten, vangen!'

OREM (ANP) - De opgepakte verdachte van de moord op Charlie Kirk heeft meerdere boodschappen achtergelaten op zijn kogelhulzen. Volgens de gouverneur van de staat Utah Spencer Cox stond er onder meer "hé fascisten, vangen!" op geschreven.

5 uur geleden
Ambassade Israël: uitsluiting songfestival teken van moreel falen

DEN HAAG (ANP) - Dat Nederland niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival als Israël ook deelneemt, is volgens de Israëlische ambassade in Den Haag "een teken van moreel falen". De ambassade beschouwt het besluit van de omroep AVROTROS als het buitensluiten van "de hele Israëlische samenleving".

6 uur geleden