Nederlands bierflesje krijgt recyclingprijs
DEN HAAG (ANP) - Het bruine Nederlandse bierflesje heeft een Europese prijs voor herbruikbare verpakkingen gekregen. De European Refillable Award werd uitgedeeld aan het flesje omdat dit een voorbeeld is voor andere verpakkingen. Sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw maken de Nederlandse bierbrouwers gebruik van dezelfde flesjes, de zogeheten Bruine Nederlandse Retourfles (BNR). Die worden na gebruik weer ingenomen en kunnen tot veertig keer worden schoongemaakt en hervuld.
Het systeem werd opgezet om een dreigend glastekort het hoofd te bieden. Daarbij werd er een licentiesysteem bedacht waardoor er nieuwe brouwerijen kunnen toetreden. Tussen de 45 en 55 procent van al het bier dat in Nederland werd verkocht zit in de bekende bruine statiegeldfles. De jury van de prijs prees verder de milieuvoordelen. Omdat de flessen op veel plekken ingeleverd kunnen worden en door veel brouwerijen worden gebruikt, is veel minder transport nodig.
Koepelorganisatie Nederlandse Brouwers werkt aan manieren om het gedeelde bierflesje ook voor kleinere brouwerijen interessant te maken. Die hebben nu vaak geen eigen spoelsysteem en kunnen daardoor niet meedoen. Ook werkt Nederlandse Brouwers met de supermarkten aan een manier om de flessen nog effectiever in te zamelen waardoor ze vaker hergebruikt kunnen worden en nog milieuvriendelijker worden.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aanbieder van communicatiesoftware Bird trekt het voorstel om branchegenoot CM.com over te nemen in. Dat meldt Bird zondag. Het Amsterdamse softwarebedrijf deed 5 november een overnamebod met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten.
7 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Griekse boeren zijn zondag slaags geraakt met de politie tijdens protesten in delen van het Zuidoost-Europese land. Ze zijn boos over de vertraagde uitbetaling van Europese subsidies, veroorzaakt door onderzoeken naar een groot corruptieschandaal in Griekenland.
8 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen die zijn verenigd in oliekartel OPEC+ gaan in het eerste kwartaal van volgend jaar niet nog meer olie oppompen. Dat hebben ze zondag besloten op een vergadering. Dat betekent dat de landen afzien van hun eerdere patroon om de olieproductie telkens wat verder op te voeren, waarmee ze de prijzen aan de pomp in Nederland potentieel iets drukten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett zou graag dienen als de volgende voorzitter van de Federal Reserve, als hij door president Donald Trump wordt gekozen. Dat heeft Hassett, economisch adviseur van het Witte Huis, zondag laten weten voor de camera van Fox News. Hassett wordt sinds kort gezien als de belangrijkste kandidaat om Jerome Powell op te volgen, wiens termijn volgend jaar afloopt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De versleutelde berichtendienst Signal is blij dat de verplichting voor techbedrijven om chatgesprekken te scannen op mogelijke kinderporno uit het Europese wetsvoorstel is geschrapt dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Dat heeft Signal-topvrouw Meredith Whittaker gezegd in tv-programma Buitenhof.
12 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse minister van Financiën Rachel Reeves heeft zondag ontkend dat ze het Britse publiek had misleid door te liegen over de staat van de Britse overheidsfinanciën. Op nieuwszender Sky News sprak ze de beschuldigingen vanuit de Britse oppositie, die al op haar aftreden aandrong, tegen.
12 uur geleden