Nederlanders boeken minder vakanties door coronazorgen
ROTTERDAM (ANP) - Nederlanders boeken sinds vorige week minder vakanties. Volgens meerdere reisorganisaties en branchevereniging ANVR wachten mensen even af door zorgen over de toename van het aantal coronabesmettingen in veel Europese landen en de kleurcode van Nederland op de Europese coronakaart. Tot veel annuleringen of omboekingen leidde de situatie nog niet.
Review- en boekingswebsite Zoover zegt dat de reisbranche deze maand weer is ingestort en meldt een afname van het aantal boekingen van 25 procent op zijn platform in een week tijd. TUI meldt geen percentages, maar spreekt van "een dip" sinds de berichtgeving over code rood toenam. Sunweb ziet daarnaast ook een toename in het aantal vragen vanuit klanten en legt de schuld bij de onrust die het kabinet vorige week zaaide over de mogelijke verandering van de kleurcode. Corendon ziet sinds afgelopen donderdag een afname van boekingen voor de korte termijn en zegt dat dat sinds zondag leidt tot een toename van vakanties in september en oktober.
Brancheorganisatie ANVR geeft aan de verminderde vraag te herkennen. Mensen zouden door berichtgeving over code rood onzekerder worden. "Maar wij proberen ook aan te geven dat code rood niet hoeft te betekenen dat je niet kunt reizen." Volgens een woordvoerster kunnen mensen met een iets gedegenere voorbereiding alsnog van een vakantie genieten. Zij raadt aan om de reisapp van het ministerie van Buitenlandse Zaken in de gaten te houden om te kijken wat de maatregelen per vakantieland zijn.
Weinig beschikbaar
De onzekerheid zorgde er volgens Zoover voor dat het eigen land op basis van zoekopdrachten op het platform voor Nederlanders weer de populairste vakantiebestemming is. Toch ziet Zoover nog geen stormloop op boekingen. "Er is ook nog maar erg weinig beschikbaar", zegt directeur Judith Eyck.
Nadat Nederland de eerste maanden van dit jaar qua zoekgedrag de populairste bestemming was, kenden reizen naar Frankrijk, Spanje en Griekenland de afgelopen maand de meeste belangstelling. In juni werd bij Zoover tien keer zoveel geboekt als in het volledige eerste kwartaal. Dat komt volgens de website doordat de reisadviezen voor populaire bestemmingen werden versoepeld. Voor bijna alle bestemmingen zaten de boekingen half juni weer op het niveau van 2019.
Angst
Maar de angst voor een rode kleurcode op de Europese coronakaart zorgde voor een afname van het aantal boekingen. "Mensen zijn bang dat er op hun vakantiebestemmingen bijzondere maatregelen gaan gelden", zegt Eyck. "Voor de reisbranche is het dramatisch wat er nu gebeurt." Zij verwacht dat het aantal annuleringen toeneemt zodra het Nederlandse reisadvies voor vakantielanden oranje wordt.
Zoover biedt naar eigen zeggen 15.000 pakketreizen aan namens bijna alle reisorganisaties. Ook kijken jaarlijks bijna 30 miljoen bezoekers via de website naar bestemmingen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.
59 minuten geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
1 uur geledenJERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.
3 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.
3 uur geleden