Nederland bouwt 180 pantserwagens voor Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat samen met Zweden en Denemarken infanteriegevechtsvoertuigen bouwen voor Oekraïne, meldt het ministerie van Defensie. Het grootste deel, 180 van de in totaal 230 CV90-pantserwagens, wordt volgens een woordvoerder in Nederland gemaakt.
Voor de bouw draagt Nederland 400 miljoen euro bij. Dat staat volgens Defensie gelijk aan "enkele tientallen" pantserwagens. Hoeveel geld Denemarken en Zweden bijdragen is niet bekendgemaakt.
Demissionair defensieminister Kajsa Ollongren verwacht dat Nederland de bouw van de CV90's "vrij snel" kan afronden. Het gaat om "bestaande activiteiten van een bestaand belangrijk Nederlands bedrijf dat dit gaat doen".
Naast de bouw van de gevechtsvoertuigen kwam Defensie vrijdag met nog een reeks plannen om de productie van materieel op te schalen. Zo worden met hulp van Nederland raketten gemaakt in Duitsland voor Patriot-luchtverdedigingssystemen, en investeert Defensie 54 miljoen euro in de ontwikkeling van drones voor eigen gebruik.
"Ons eigen drone-ecosysteem", ziet Ollongren voor zich. "We zien natuurlijk in de oorlog in Oekraïne hoe belangrijk drones zijn geworden." Het gaat niet alleen om onbemenste vliegtuigen, maar ook om systemen op het land of in het water.
In een nieuw "Security Fund" storten Defensie en Economische Zaken samen 25 miljoen euro voor startups in de Defensiemarkt. Ollongren: "Dat is echt voor de net beginnende bedrijven die een defensietoepassing zien voor het product waar ze mee bezig zijn." Het kan gaan om wapensystemen, maar ook om producten in de "cyber-sfeer".
De investeringen zijn volgens Defensie nodig vanwege de verslechterde veiligheidssituatie in Europa na de Russische inval in Oekraïne. "We moeten werken aan een krijgsmacht die binnen vijf jaar gevechtsklaar is", zegt Ollongren. "Dat moeten we in samenwerking doen met de industrie en met kennisinstituten."
Van een oorlogseconomie wil Ollongren niet spreken. "We zitten ergens in een grijs gebied tussen een vredessituatie en een oorlogssituatie. We willen geen grootschalig conflict, maar we moeten wel voorbereid zijn."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wil het financiële deel van de formatiegesprekken met CDA en VVD dinsdag "voor een groot deel" voor elkaar hebben. In januari wil Jetten ook met andere partijen praten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
6 dagen geleden