NAVO belooft Oekraïne te helpen met luchtafweer
BRUSSEL (ANP) - NAVO-bondgenoten hebben opnieuw verklaard Oekraïne niet in de steek te laten en ook in het nieuwe jaar door te gaan met de levering van militaire en economische steun, in het bijzonder luchtafweer. De toezegging volgde op een bijeenkomst op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel van de ambassadeurs van het militaire bondgenootschap en Oekraïne. Via videoverbinding waren ook de Oekraïense luchtmachtchef Mykola Olesjtsjoek en de plaatsvervangend minister van Binnenlandse Zaken Oleksi Serhjejev aanwezig.
De bijeenkomst was georganiseerd op verzoek van Oekraïne na recente zware luchtaanvallen van Rusland op Oekraïense steden, waarbij tientallen mensen zijn omgekomen. Volgens de Oekraïense regering heeft het land dringend luchtafweerraketten zoals Patriots nodig. Die kwamen er nu nog niet. Wel de toezegging van hulp voor "miljarden aan euro's en andere middelen in 2024", aldus het NAVO-persbericht na afloop.
Secretaris-generaal Jens Stoltenberg verklaarde ook dat de NAVO "ten stelligste de Russische raket- en droneaanvallen op Oekraïense burgers veroordeelt, inclusief de aanvallen met wapens afkomstig uit Noord-Korea en Iran". Hij liet weten dat Rusland niet in zijn opzet zal slagen om Oekraïnes krachten te breken. "Terwijl Rusland zijn aanvallen op Oekraïense steden en burgers opvoert, voeren de NAVO-bondgenoten Oekraïnes luchtafweer op".
NAVO-lidmaatschap
Vorig jaar kreeg Oekraïne de toezegging van de NAVO-landen dat het ooit, als de oorlog met Rusland voorbij is, lid kan worden van de organisatie. Tot die tijd zullen de NAVO en Oekraïne alvast regelmatig overleggen.
Eerder op de dag kwamen elders in Brussel de EU-landen al bijeen om over geld voor Oekraïne te praten. Die kwamen tot hoopvolle stappen om de komende maanden toch extra geld voor Oekraïne vrij te maken, nadat dit eerder door een blokkade van Hongarije moeilijk leek.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
12 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
1 uur geledenASHKELON (ANP/AFP) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
2 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
4 uur geleden