Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO belooft Oekraïne te helpen met luchtafweer

NAVO belooft Oekraïne te helpen met luchtafweer

BRUSSEL (ANP) - NAVO-bondgenoten hebben opnieuw verklaard Oekraïne niet in de steek te laten en ook in het nieuwe jaar door te gaan met de levering van militaire en economische steun, in het bijzonder luchtafweer. De toezegging volgde op een bijeenkomst op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel van de ambassadeurs van het militaire bondgenootschap en Oekraïne. Via videoverbinding waren ook de Oekraïense luchtmachtchef Mykola Olesjtsjoek en de plaatsvervangend minister van Binnenlandse Zaken Oleksi Serhjejev aanwezig.

De bijeenkomst was georganiseerd op verzoek van Oekraïne na recente zware luchtaanvallen van Rusland op Oekraïense steden, waarbij tientallen mensen zijn omgekomen. Volgens de Oekraïense regering heeft het land dringend luchtafweerraketten zoals Patriots nodig. Die kwamen er nu nog niet. Wel de toezegging van hulp voor "miljarden aan euro's en andere middelen in 2024", aldus het NAVO-persbericht na afloop.

Secretaris-generaal Jens Stoltenberg verklaarde ook dat de NAVO "ten stelligste de Russische raket- en droneaanvallen op Oekraïense burgers veroordeelt, inclusief de aanvallen met wapens afkomstig uit Noord-Korea en Iran". Hij liet weten dat Rusland niet in zijn opzet zal slagen om Oekraïnes krachten te breken. "Terwijl Rusland zijn aanvallen op Oekraïense steden en burgers opvoert, voeren de NAVO-bondgenoten Oekraïnes luchtafweer op".

NAVO-lidmaatschap

Vorig jaar kreeg Oekraïne de toezegging van de NAVO-landen dat het ooit, als de oorlog met Rusland voorbij is, lid kan worden van de organisatie. Tot die tijd zullen de NAVO en Oekraïne alvast regelmatig overleggen.

Eerder op de dag kwamen elders in Brussel de EU-landen al bijeen om over geld voor Oekraïne te praten. Die kwamen tot hoopvolle stappen om de komende maanden toch extra geld voor Oekraïne vrij te maken, nadat dit eerder door een blokkade van Hongarije moeilijk leek.

Meer uit Buitenland

Zelensky: delegaties spreken deze week verder over vredesplan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.

1 uur geleden
VS onderzoeken asielaanvragen die zijn goedgekeurd onder Biden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.

1 uur geleden
Louvre verhoogt toegangsprijs voor niet-Europeanen

PARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.

2 uur geleden
EU-buitenlandministers roepen Israël op Palestijnen te beschermen

BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.

3 uur geleden
Poetin verdedigt Amerikaanse gezant Witkoff

BISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.

3 uur geleden
Verdachte schietpartij Washington reed door hele VS

WASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.

4 uur geleden
Man opgepakt in verband met aanslag op synagoge in Manchester

MANCHESTER (ANP) - De politie in Manchester meldt dat een 31-jarige man is gearresteerd in verband met de aanslag op een synagoge in die stad op 2 oktober. De man werd aangehouden op de luchthaven van Manchester na aankomst met het vliegtuig.

4 uur geleden