Missie maanlander mislukt, geen kans op landing op maan
CAPE CANAVERAL (ANP) - Het lukt de commerciële Amerikaanse maanlander niet om op zijn bestemming aan te komen. Na de lancering maandag ontstond een brandstoflek. "Door het lek is er helaas geen kans om een zachte landing op de maan uit te voeren", meldt ruimtevaartbedrijf Astrobotic, dat de Peregrine-lander heeft ontworpen en gebouwd.
Het opstijgen zelf verliep soepel, maar in de ruimte kon het vaartuig zijn zonnepanelen niet naar de zon richten als gevolg van het lek. Zonder zonlicht kan het vaartuig geen elektriciteit opwekken. De vluchtleiding slaagde er vanaf de aarde in om het probleem met de zonnepanelen op te lossen, maar daarna kwam hetzelfde euvel nog een paar keer terug.
De Peregrine zou eind februari moeten landen op het oppervlak van de maan. Daar is nog nooit een commerciële lander met succes aangekomen. Een poging van een Japans ruimtevaartbedrijf mislukte vorig jaar. Alleen de Verenigde Staten zelf, de Sovjet-Unie, China en India zijn erin geslaagd landers op de maan te laten arriveren. Astrobotic wil bijdragen aan de nieuwe bemande missies naar de maan, en heeft daarvoor tientallen miljoenen aan subsidies gekregen van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
Volgens Astrobotic heeft de Peregrine nog voor ongeveer 40 uur aan brandstof. Dat betekent dat de missie donderdag stopt. Tot die tijd wil het bedrijf nog zo veel mogelijk informatie verzamelen. Die gegevens kunnen helpen bij de volgende missie. Eind dit jaar wil Astrobotic een grotere lander naar de maan brengen, met aan boord een onbemand karretje. Dat moet op de zuidpool van de maan zoeken naar sporen van waterijs. Dat kan helpen bij het ontwikkelen van bases op de maan.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi is zondag ontslagen uit het ziekenhuis, meldt haar stichting op sociale media. De activist, die eerder in de gevangenis zat, mag naar huis en heeft de komende weken nog afspraken in het ziekenhuis, aldus de stichting.
45 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt een nieuwe reactie op een Amerikaans vredesvoorstel te hebben gegeven. Ook een Pakistaanse bron meldt dat het bemiddelende land een herzien voorstel met de Amerikanen heeft gedeeld.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De Colombiaanse zangeres Shakira krijgt tientallen miljoenen euro's terug van de Spaanse belastingdienst. Volgens Spaanse media als El Mundo moet de fiscus zo'n 60 miljoen euro betalen aan de artiest.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In de Europese Unie zijn duizenden onlineberichten van de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) in kaart gebracht en verwijderd, meldt Europol. Het EU-samenwerkingsverband van politiediensten heeft samen met lidstaten in totaal 14.200 berichten van de IRG op verschillende websites en onlineplatforms in de EU gevonden.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Door de verstoring van handelsroutes in het Midden-Oosten loopt de prijs van voedsel en noodhulp snel op, ziet hulporganisatie CARE. Door de gedeeltelijke sluiting van de Straat van Hormuz moeten hulpgoederen via andere routes vervoerd worden. Dat zorgt er onder meer voor dat de prijs van noodvoeding voor ondervoede kinderen is verdrievoudigd, aldus CARE.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - De Global Sumud Flotilla, die op weg is naar Gaza met hulpgoederen, meldt dat militaire schepen ter hoogte van Cyprus zijn begonnen met het onderscheppen van de vloot. De flotilla vertrok vorige week vanaf Turkije, nadat Israëlische troepen schepen eerder hadden onderschept bij Kreta. Aan boord van de flotilla bevinden zich zes Nederlanders, laat de organisatie weten aan het ANP.
3 uur geledenSEVILLA (ANP/RTR) - Een flinke nederlaag voor de Spaanse premier Pedro Sánchez. Zijn sociaaldemocratische partij (PSOE) heeft haar slechtste resultaat ooit behaald bij de verkiezingen in de zuidelijke regio Andalusië. PSOE wist 28 zetels te behalen. De conservatieve Volkspartij (PP) heeft de verkiezingen gewonnen met 53 zetels, maar verloor haar absolute meerderheid.
3 uur geleden