Missie maanlander mislukt, geen kans op landing op maan
CAPE CANAVERAL (ANP) - Het lukt de commerciële Amerikaanse maanlander niet om op zijn bestemming aan te komen. Na de lancering maandag ontstond een brandstoflek. "Door het lek is er helaas geen kans om een zachte landing op de maan uit te voeren", meldt ruimtevaartbedrijf Astrobotic, dat de Peregrine-lander heeft ontworpen en gebouwd.
Het opstijgen zelf verliep soepel, maar in de ruimte kon het vaartuig zijn zonnepanelen niet naar de zon richten als gevolg van het lek. Zonder zonlicht kan het vaartuig geen elektriciteit opwekken. De vluchtleiding slaagde er vanaf de aarde in om het probleem met de zonnepanelen op te lossen, maar daarna kwam hetzelfde euvel nog een paar keer terug.
De Peregrine zou eind februari moeten landen op het oppervlak van de maan. Daar is nog nooit een commerciële lander met succes aangekomen. Een poging van een Japans ruimtevaartbedrijf mislukte vorig jaar. Alleen de Verenigde Staten zelf, de Sovjet-Unie, China en India zijn erin geslaagd landers op de maan te laten arriveren. Astrobotic wil bijdragen aan de nieuwe bemande missies naar de maan, en heeft daarvoor tientallen miljoenen aan subsidies gekregen van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
Volgens Astrobotic heeft de Peregrine nog voor ongeveer 40 uur aan brandstof. Dat betekent dat de missie donderdag stopt. Tot die tijd wil het bedrijf nog zo veel mogelijk informatie verzamelen. Die gegevens kunnen helpen bij de volgende missie. Eind dit jaar wil Astrobotic een grotere lander naar de maan brengen, met aan boord een onbemand karretje. Dat moet op de zuidpool van de maan zoeken naar sporen van waterijs. Dat kan helpen bij het ontwikkelen van bases op de maan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
1 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
1 uur geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
4 uur geleden