Missie maanlander mislukt, geen kans op landing op maan
CAPE CANAVERAL (ANP) - Het lukt de commerciële Amerikaanse maanlander niet om op zijn bestemming aan te komen. Na de lancering maandag ontstond een brandstoflek. "Door het lek is er helaas geen kans om een zachte landing op de maan uit te voeren", meldt ruimtevaartbedrijf Astrobotic, dat de Peregrine-lander heeft ontworpen en gebouwd.
Het opstijgen zelf verliep soepel, maar in de ruimte kon het vaartuig zijn zonnepanelen niet naar de zon richten als gevolg van het lek. Zonder zonlicht kan het vaartuig geen elektriciteit opwekken. De vluchtleiding slaagde er vanaf de aarde in om het probleem met de zonnepanelen op te lossen, maar daarna kwam hetzelfde euvel nog een paar keer terug.
De Peregrine zou eind februari moeten landen op het oppervlak van de maan. Daar is nog nooit een commerciële lander met succes aangekomen. Een poging van een Japans ruimtevaartbedrijf mislukte vorig jaar. Alleen de Verenigde Staten zelf, de Sovjet-Unie, China en India zijn erin geslaagd landers op de maan te laten arriveren. Astrobotic wil bijdragen aan de nieuwe bemande missies naar de maan, en heeft daarvoor tientallen miljoenen aan subsidies gekregen van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
Volgens Astrobotic heeft de Peregrine nog voor ongeveer 40 uur aan brandstof. Dat betekent dat de missie donderdag stopt. Tot die tijd wil het bedrijf nog zo veel mogelijk informatie verzamelen. Die gegevens kunnen helpen bij de volgende missie. Eind dit jaar wil Astrobotic een grotere lander naar de maan brengen, met aan boord een onbemand karretje. Dat moet op de zuidpool van de maan zoeken naar sporen van waterijs. Dat kan helpen bij het ontwikkelen van bases op de maan.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
2 uur geledenTOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.
3 uur geledenTAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.
3 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.
4 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.
4 uur geleden