
Minister: blauwtong bij 20 bedrijven, onderzoek naar verschijnselen
DEN HAAG (ANP) - Er is deze zomer tot nu toe op twintig schapenhouderijen blauwtong geconstateerd, meldt de minister van Landbouw Femke Wiersma. Een maand geleden werd voor het eerst een besmetting sinds de winter aangetoond. Er is geen reden tot paniek, maar Wiersma stelt wel vast "dat het virus niet weg is". Ze laat onderzoek doen naar de huidige situatie, waaronder de verschijnselen van gevaccineerde dieren.
Na de eerste besmetting in het Gelderse Ommeren vorig jaar zijn bijna 67 verdenkingen vastgesteld. "De dieren vertonen ziekteverschijnselen die passen bij blauwtong, ook is melding gemaakt van één gestorven schaap, vermoedelijk door blauwtong. De meeste van deze dieren waren inmiddels gevaccineerd", schrijft de bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. Op basis van de eerste monsters zijn 20 besmettingen vastgesteld, op 47 uitslagen wordt nog verwacht.
Het lijkt erop dat er een "grotere spreiding in de ernst van de ziekteverschijnselen" is dan vorig jaar. "Er zijn namelijk naast dieren die flink ziek zijn en melding van één dood schaap, ook dieren die een stuk minder ziek zijn dan vorig jaar. Er zijn ook eerste geluiden van dieren die opknappen."
Vaccinatiegraad
Wiersma gaat ervan uit dat de vaccinatiegraad hoog is, mede op basis van een enquête van de brancheorganisatie LTO en de verkoopcijfers van de vaccins. Maar de minister wijst erop dat de vaccins niet kunnen voorkomen dat dieren besmet kunnen raken én ziek kunnen worden. Wel mag verwacht worden "dat dieren minder lang en minder ernstig ziek worden en sterfte beperkt blijft". Ze kondigt onderzoek aan "om het beeld scherp te krijgen van de huidige situatie". Zo worden onder meer de ziekteverschijnselen op de eerste besmette bedrijven onderzocht.
Dat er nu besmettingen worden gevonden, is in lijn met wat deskundigen verwachtten, aldus Wiersma (BBB). De piek van het seizoen zal rond eind augustus of september liggen, is de verwachting. Afgelopen najaar is op bijna 6000 bedrijven blauwtong aangetroffen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Verschillende partijen vinden dat VVD-leider Dilan Yeşilgöz in de Algemene Politieke Beschouwingen te weinig zelfreflectie toonde, onder meer over de afgelopen vijftien jaar aan regeringsdeelname van haar partij. GroenLinks-PvdA en Partij voor de Dieren vinden dat de VVD zelf verantwoordelijk is voor verschillende crises die Yeşilgöz zegt te willen oplossen, zoals de stikstofcrisis.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Zuid-Hollandse politiek heeft een debat over de mogelijke komst van tientallen windturbines in het Groene Hart uitgesteld. De Provinciale Staten zouden woensdag het onderzoek bespreken dat het college heeft laten doen naar geschikte locaties voor windturbines. Het onderwerp is echter opnieuw doorgeschoven, omdat een meerderheid van de Staten onder meer wil wachten op een juridische beoordeling van de gevolgde procedure.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De BBB-fractie in Zuid-Holland heeft Aad Straathof voorgedragen als nieuwe gedeputeerde, na het vertrek van Frank Rijkaart die minister van Binnenlandse Zaken is geworden. De 61-jarige Straathof, voormalig melkveehouder, zit nu in het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het is de bedoeling dat hij volgende week tot gedeputeerde wordt benoemd in de vergadering van Provinciale Staten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders stelt zijn "persoonlijke obsessies" boven het landsbelang. Dat verwijt kreeg Wilders van GroenLinks-PvdA-voorman Frans Timmermans woensdag bij de Algemene Politieke Beschouwingen, het debat over de miljoenennota.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor ouderen die niet meer zelfstandig thuis kunnen of willen wonen, maar nog te goed zijn voor verblijf in een verpleeghuis, kan een nieuwe woonvorm komen. Het demissionaire kabinet koerst op moderne verzorgingshuizen waarin ouderen zelfstandig, maar wel beschut en veilig kunnen wonen, meldt staatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (Volksgezondheid, BBB) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer. Geld dat daarvoor gereserveerd is, blijkt volgens haar voldoende om de plannen uit te kunnen voeren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De miljoenennota bevat nauwelijks structurele maatregelen om de woningbouwopgave vlot te trekken, vindt NEPROM. Volgens de brancheorganisatie van projectontwikkelaars komt dat doordat het kabinet demissionair is en "scherpe keuzes politiek moeilijk liggen". "Maar woningzoekenden hebben daar geen boodschap aan: er is nu actie nodig."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof wil zich bescheiden opstellen als blijkt dat de Tweede Kamer de zojuist gepresenteerde miljoenennota van zijn kabinet wil aanpassen. Partijleider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA heeft geopperd dat partijen na de verkiezingen een akkoord hierover moeten sluiten.
1 dag geleden