Minister: blauwtong bij 20 bedrijven, onderzoek naar verschijnselen
DEN HAAG (ANP) - Er is deze zomer tot nu toe op twintig schapenhouderijen blauwtong geconstateerd, meldt de minister van Landbouw Femke Wiersma. Een maand geleden werd voor het eerst een besmetting sinds de winter aangetoond. Er is geen reden tot paniek, maar Wiersma stelt wel vast "dat het virus niet weg is". Ze laat onderzoek doen naar de huidige situatie, waaronder de verschijnselen van gevaccineerde dieren.
Na de eerste besmetting in het Gelderse Ommeren vorig jaar zijn bijna 67 verdenkingen vastgesteld. "De dieren vertonen ziekteverschijnselen die passen bij blauwtong, ook is melding gemaakt van één gestorven schaap, vermoedelijk door blauwtong. De meeste van deze dieren waren inmiddels gevaccineerd", schrijft de bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. Op basis van de eerste monsters zijn 20 besmettingen vastgesteld, op 47 uitslagen wordt nog verwacht.
Het lijkt erop dat er een "grotere spreiding in de ernst van de ziekteverschijnselen" is dan vorig jaar. "Er zijn namelijk naast dieren die flink ziek zijn en melding van één dood schaap, ook dieren die een stuk minder ziek zijn dan vorig jaar. Er zijn ook eerste geluiden van dieren die opknappen."
Vaccinatiegraad
Wiersma gaat ervan uit dat de vaccinatiegraad hoog is, mede op basis van een enquête van de brancheorganisatie LTO en de verkoopcijfers van de vaccins. Maar de minister wijst erop dat de vaccins niet kunnen voorkomen dat dieren besmet kunnen raken én ziek kunnen worden. Wel mag verwacht worden "dat dieren minder lang en minder ernstig ziek worden en sterfte beperkt blijft". Ze kondigt onderzoek aan "om het beeld scherp te krijgen van de huidige situatie". Zo worden onder meer de ziekteverschijnselen op de eerste besmette bedrijven onderzocht.
Dat er nu besmettingen worden gevonden, is in lijn met wat deskundigen verwachtten, aldus Wiersma (BBB). De piek van het seizoen zal rond eind augustus of september liggen, is de verwachting. Afgelopen najaar is op bijna 6000 bedrijven blauwtong aangetroffen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
9 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
19 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
20 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
21 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
23 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.
1 dag geleden