Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: blauwtong bij 20 bedrijven, onderzoek naar verschijnselen

Minister: blauwtong bij 20 bedrijven, onderzoek naar verschijnselen

DEN HAAG (ANP) - Er is deze zomer tot nu toe op twintig schapenhouderijen blauwtong geconstateerd, meldt de minister van Landbouw Femke Wiersma. Een maand geleden werd voor het eerst een besmetting sinds de winter aangetoond. Er is geen reden tot paniek, maar Wiersma stelt wel vast "dat het virus niet weg is". Ze laat onderzoek doen naar de huidige situatie, waaronder de verschijnselen van gevaccineerde dieren.

Na de eerste besmetting in het Gelderse Ommeren vorig jaar zijn bijna 67 verdenkingen vastgesteld. "De dieren vertonen ziekteverschijnselen die passen bij blauwtong, ook is melding gemaakt van één gestorven schaap, vermoedelijk door blauwtong. De meeste van deze dieren waren inmiddels gevaccineerd", schrijft de bewindsvrouw aan de Tweede Kamer. Op basis van de eerste monsters zijn 20 besmettingen vastgesteld, op 47 uitslagen wordt nog verwacht.

Het lijkt erop dat er een "grotere spreiding in de ernst van de ziekteverschijnselen" is dan vorig jaar. "Er zijn namelijk naast dieren die flink ziek zijn en melding van één dood schaap, ook dieren die een stuk minder ziek zijn dan vorig jaar. Er zijn ook eerste geluiden van dieren die opknappen."

Vaccinatiegraad

Wiersma gaat ervan uit dat de vaccinatiegraad hoog is, mede op basis van een enquête van de brancheorganisatie LTO en de verkoopcijfers van de vaccins. Maar de minister wijst erop dat de vaccins niet kunnen voorkomen dat dieren besmet kunnen raken én ziek kunnen worden. Wel mag verwacht worden "dat dieren minder lang en minder ernstig ziek worden en sterfte beperkt blijft". Ze kondigt onderzoek aan "om het beeld scherp te krijgen van de huidige situatie". Zo worden onder meer de ziekteverschijnselen op de eerste besmette bedrijven onderzocht.

Dat er nu besmettingen worden gevonden, is in lijn met wat deskundigen verwachtten, aldus Wiersma (BBB). De piek van het seizoen zal rond eind augustus of september liggen, is de verwachting. Afgelopen najaar is op bijna 6000 bedrijven blauwtong aangetroffen.

Meer uit Politiek

Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

11 uur geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

14 uur geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

16 uur geleden
Jetten wil in gesprek met Joodse gemeenschap na aanslag op school

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.

17 uur geleden
Van Weel hekelt 'laffe aanval' op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.

17 uur geleden
Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

1 dag geleden
Jetten tevreden met lagere drempel om te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."

1 dag geleden