Milieubelasting warmtepomp brengt woningbouw niet in problemen
DEN HAAG (ANP) - De woningbouw komt niet in de problemen nu blijkt dat warmtepompen slechter zijn voor het milieu dan gedacht. Dat denken brancheorganisatie Techniek Nederland en belangenorganisatie Vereniging Eigen Huis (VEH). De Nationale Milieudatabase (NMD) meldde deze week dat de milieubelasting van warmtepompen groter is dan eerder werd aangenomen.
Uit onderzoek van NMD kwam naar voren dat in berekeningen niet alle onderdelen zijn meegenomen. Hierdoor is de milieu-impact op papier kleiner dan die in de praktijk. Elektronica van warmtepompen en koudemiddel, een vloeistof die warmte kan afgeven, telden nog niet mee in de milieubelasting. Ook wordt voor de oude berekeningen een type gebruikt die volgens NMD "niet meer representatief" is.
Het organisatie doet nu onderzoek naar wat de effecten zijn van het updaten van de milieubelasting van warmtepompen. Voorlopig wordt voor nieuwbouw de oude milieuscore aangehouden zodat er geen problemen ontstaan. Die milieubelasting heeft overigens alleen te maken met de gebruikte materialen. Dat een warmtepomp geen gas gebruikt, in tegenstelling tot een reguliere cv-ketel, en daardoor minder CO2 uitstoot is niet meegenomen in de milieuscore.
Onvolledig beeld
Voorzitter Doekle Terpstra van Techniek Nederland, de ondernemersorganisatie voor onder meer de installatiebranche, benadrukt ook dat de milieuscore van de materialen een onvolledig beeld geeft. Hij vindt daarom dat er een norm moet komen die ook rekening houdt met de energiebesparing zodra de warmtepomp draait. Daarnaast zet de branche volgens hem in op hergebruik van materialen en innovatie.
Bouwend Nederland is blij dat de milieu-impact van warmtepompen nu beter in beeld is. "Deze gegevens zijn belangrijk en moeten kloppen." De branchevereniging voor bouwers benadrukt dat de NMD de basis is voor regelgeving.
Vereniging Eigen Huis (VEH) verwacht ook niet dat eigenaren van bestaande woningen last krijgen van de hogere milieuscore van warmtepompen. Die mogen ze niet zelf monteren of vervangen, dat moeten ze overlaten aan een installateur, zegt een woordvoerder. "Een gecertificeerde partij zorgt ervoor dat koelmiddelen niet in het milieu terechtkomen."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten gingen donderdag verder omlaag, na de zware verliezen de voorgaande dag. De verkoopgolf werd aangejaagd door oplopende olieprijzen als gevolg van de escalatie in het Midden-Oosten, terwijl beleggers vrezen voor een langdurige oorlog.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond ziet een toename van het aantal bezoeken aan webpagina's over energiecontracten en -kosten en de pagina waarop consumenten de kosten van verschillende energieleveranciers kunnen vergelijken. Van die laatste waren de bezoekcijfers ruim 70 procent hoger in de eerste helft van maart ten opzichte van de laatste helft van februari. Ook bellen meer mensen de klantenservice van de bond met vragen en zorgen over de stijgende energieprijzen.
33 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met 17 mei niet naar Dubai en de Saudische steden Riyad en Dammam, vanwege de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. "Wij blijven de situatie evalueren en houden nauw contact met de relevante autoriteiten", aldus de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in een verklaring.
55 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt de groeiverwachting voor de economie van de eurozone vanwege de onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. De centrale bank in Frankfurt rekent voor dit jaar nu op een groei met 0,9 procent. In december werd nog een plus van 1,2 procent voorspeld. Voor 2027 rekent de ECB nu op een groei met 1,3 procent. Dat was eerder nog 1,4 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - FNV hoeft de kosten van het voormalige ledenparlement van de vakbond voor de cassatie tegen een eerdere beslissing over de hervorming van de vakbond niet te betalen. Dat heeft de ondernemingskamer bepaald, meldt het gerechtshof in Amsterdam donderdag.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zal de Britse inflatie op de korte termijn opjagen, waarschuwt de centrale bank van het Verenigd Koninkrijk. Beleidsmakers van de Bank of England (BoE) hielden donderdag de rente gelijk op 3,75 procent, maar staan "klaar om in te grijpen" als dat nodig is om de gemiddelde prijsstijging terug te dringen tot 2 procent.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Grote Europese luchtvaartmaatschappijen waarschuwen dat ze de hogere brandstofprijzen zullen moeten doorberekenen aan passagiers. Door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de olietankers die hierdoor vastzitten in de Perzische Golf, is de kerosineprijs in rap tempo gestegen. Kerosine komt voor een groot deel uit deze regio.
1 uur geleden