Met de NAVO kan Trump zijn doel bereiken, onderstreept Rutte
BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De nieuwe president Donald Trump kan met de NAVO zijn doel bereiken om vrede te stichten door kracht, houdt NAVO-topman Mark Rutte hem voor op X. Het bondgenootschap zal veel meer geld steken in defensie en wapenproductie, verzekerde Rutte.
Trump, die maandag werd beëdigd, heeft keer op keer gewaarschuwd dat de andere landen van de westerse militaire alliantie meer moeten uitgeven aan defensie. Ze leunen te veel op de Verenigde Staten. Als dat niet verandert, zouden ze niet langer op hun grote beschermheer kunnen rekenen, dreigt Trump.
Rutte feliciteerde Trump onmiddellijk na diens beëdiging. "Samen kunnen we vrede door kracht bereiken - door middel van de NAVO", schreef Rutte op X. De NAVO hoopt Trump ervan te weerhouden Oekraïne in de uitverkoop te doen aan Rusland, door dat als een teken van zwakte af te schilderen.
Defensiebudgetten
"Met president Trump terug in het ambt zullen we de defensie-uitgaven en -productie flink opvoeren", aldus de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO. Trump claimde de hogere defensiebudgetten van bondgenoten in zijn eerste termijn in het Witte Huis graag als zijn succes. Hij voelde zich volgens NAVO-bronnen daardoor minder geneigd met de alliantie te breken.
De Europese NAVO-landen steken sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne meer geld in hun verdediging, maar een derde haalt het afgesproken minimum nog altijd niet. Die afspraak wordt alom als achterhaald gezien en moet worden opgeschroefd. Trump heeft al gesteld dat die met 150 procent omhoog zou moeten, al zien deskundigen dat eerder als een openingsbod voor onderhandelingen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
18 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
4 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
6 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
15 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
15 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
16 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
16 uur geleden