Met de NAVO kan Trump zijn doel bereiken, onderstreept Rutte
BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De nieuwe president Donald Trump kan met de NAVO zijn doel bereiken om vrede te stichten door kracht, houdt NAVO-topman Mark Rutte hem voor op X. Het bondgenootschap zal veel meer geld steken in defensie en wapenproductie, verzekerde Rutte.
Trump, die maandag werd beëdigd, heeft keer op keer gewaarschuwd dat de andere landen van de westerse militaire alliantie meer moeten uitgeven aan defensie. Ze leunen te veel op de Verenigde Staten. Als dat niet verandert, zouden ze niet langer op hun grote beschermheer kunnen rekenen, dreigt Trump.
Rutte feliciteerde Trump onmiddellijk na diens beëdiging. "Samen kunnen we vrede door kracht bereiken - door middel van de NAVO", schreef Rutte op X. De NAVO hoopt Trump ervan te weerhouden Oekraïne in de uitverkoop te doen aan Rusland, door dat als een teken van zwakte af te schilderen.
Defensiebudgetten
"Met president Trump terug in het ambt zullen we de defensie-uitgaven en -productie flink opvoeren", aldus de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO. Trump claimde de hogere defensiebudgetten van bondgenoten in zijn eerste termijn in het Witte Huis graag als zijn succes. Hij voelde zich volgens NAVO-bronnen daardoor minder geneigd met de alliantie te breken.
De Europese NAVO-landen steken sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne meer geld in hun verdediging, maar een derde haalt het afgesproken minimum nog altijd niet. Die afspraak wordt alom als achterhaald gezien en moet worden opgeschroefd. Trump heeft al gesteld dat die met 150 procent omhoog zou moeten, al zien deskundigen dat eerder als een openingsbod voor onderhandelingen.
Meer uit Buitenland
SAN ANTONIO (ANP/RTR/DPA) - Een rechter in de Amerikaanse staat Texas heeft de vrijlating van de vijfjarige Liam Conejo Ramos en zijn vader Adrian Conejo Arias bevolen. De twee werden eerder deze maand door agenten van de immigratiedienst ICE gearresteerd in Minneapolis.
34 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
8 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog in Oekraïne te beëindigen.
9 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
11 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
14 uur geleden