Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Met de NAVO kan Trump zijn doel bereiken, onderstreept Rutte

Met de NAVO kan Trump zijn doel bereiken, onderstreept Rutte

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De nieuwe president Donald Trump kan met de NAVO zijn doel bereiken om vrede te stichten door kracht, houdt NAVO-topman Mark Rutte hem voor op X. Het bondgenootschap zal veel meer geld steken in defensie en wapenproductie, verzekerde Rutte.

Trump, die maandag werd beëdigd, heeft keer op keer gewaarschuwd dat de andere landen van de westerse militaire alliantie meer moeten uitgeven aan defensie. Ze leunen te veel op de Verenigde Staten. Als dat niet verandert, zouden ze niet langer op hun grote beschermheer kunnen rekenen, dreigt Trump.

Rutte feliciteerde Trump onmiddellijk na diens beëdiging. "Samen kunnen we vrede door kracht bereiken - door middel van de NAVO", schreef Rutte op X. De NAVO hoopt Trump ervan te weerhouden Oekraïne in de uitverkoop te doen aan Rusland, door dat als een teken van zwakte af te schilderen.

Defensiebudgetten

"Met president Trump terug in het ambt zullen we de defensie-uitgaven en -productie flink opvoeren", aldus de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO. Trump claimde de hogere defensiebudgetten van bondgenoten in zijn eerste termijn in het Witte Huis graag als zijn succes. Hij voelde zich volgens NAVO-bronnen daardoor minder geneigd met de alliantie te breken.

De Europese NAVO-landen steken sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne meer geld in hun verdediging, maar een derde haalt het afgesproken minimum nog altijd niet. Die afspraak wordt alom als achterhaald gezien en moet worden opgeschroefd. Trump heeft al gesteld dat die met 150 procent omhoog zou moeten, al zien deskundigen dat eerder als een openingsbod voor onderhandelingen.

Meer uit Buitenland

NASA publiceert historische foto Artemis II van 'earthset'

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - NASA heeft een historische foto vrijgegeven van een aardondergang, ook wel "earthset" genoemd, waarbij de aarde achter de maan wegzakt. De foto werd maandag gemaakt tijdens de Artemis II-ruimtemissie vanaf de achterzijde van de maan.

12 minuten geleden
Vance beschuldigt EU van inmenging in Hongaarse verkiezingen

BOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de Europese Unie beschuldigd van "schandalige" inmenging in de Hongaarse parlementsverkiezingen. Vance is vlak voor die spannende verkiezingen op bezoek in Boedapest en zegt zelf premier Viktor Orbán zo veel als hij kan te willen helpen.

2 uur geleden
Verenigd Koninkrijk weigert Ye toegang

LONDEN (ANP) - Ye, ook bekend als Kanye West, mag niet naar het Verenigd Koninkrijk reizen deze zomer, meldt de BBC. De Britse overheid heeft de rapper toegang geweigerd na een controverse over zijn geplande optreden als headliner op het Wireless Festival in Londen deze zomer.

2 uur geleden
Trump waarschuwt Iran: hele beschaving zal sterven

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert de druk op Iran steeds verder op in aanloop naar de door hem gestelde deadline. "Een hele beschaving zal vannacht sterven, om nooit meer teruggebracht te worden. Ik wil niet dat dat gebeurt, maar het zal waarschijnlijk wel zo zijn", schrijft hij op zijn platform Truth Social.

2 uur geleden
Landelijke aanvallen gemeld op infrastructuur Iran

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Iraanse media hebben landelijke aanvallen gemeld op transportinfrastructuur. Er zijn berichten dat onder meer bruggen en het spoor onder vuur liggen.

2 uur geleden
Media: VS vallen Iraans olie-eiland Kharg aan

KHARG (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben aanvallen uitgevoerd op het Iraanse eiland Kharg. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van een anonieme Amerikaanse bron. Eerder meldde ook Iran International al dat er meerdere explosies waren op het voor de Iraanse olie-export zeer belangrijke eiland. Iran is voor circa 90 procent van zijn olie-export afhankelijk van overslag op Kharg.

2 uur geleden
Oud-president Sarkozy bepleit onschuld in hoger beroep Libië-zaak

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-president Nicolas Sarkozy heeft in de rechtszaal gezegd onschuldig te zijn aan de beschuldigingen van corruptie in de beruchte 'Libië-affaire'. Sarkozy werd in die zaak eerder veroordeeld tot vijf jaar gevangenis, maar ging in hoger beroep en moest daarom dinsdag opnieuw getuigen.

2 uur geleden