Met de NAVO kan Trump zijn doel bereiken, onderstreept Rutte
BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De nieuwe president Donald Trump kan met de NAVO zijn doel bereiken om vrede te stichten door kracht, houdt NAVO-topman Mark Rutte hem voor op X. Het bondgenootschap zal veel meer geld steken in defensie en wapenproductie, verzekerde Rutte.
Trump, die maandag werd beëdigd, heeft keer op keer gewaarschuwd dat de andere landen van de westerse militaire alliantie meer moeten uitgeven aan defensie. Ze leunen te veel op de Verenigde Staten. Als dat niet verandert, zouden ze niet langer op hun grote beschermheer kunnen rekenen, dreigt Trump.
Rutte feliciteerde Trump onmiddellijk na diens beëdiging. "Samen kunnen we vrede door kracht bereiken - door middel van de NAVO", schreef Rutte op X. De NAVO hoopt Trump ervan te weerhouden Oekraïne in de uitverkoop te doen aan Rusland, door dat als een teken van zwakte af te schilderen.
Defensiebudgetten
"Met president Trump terug in het ambt zullen we de defensie-uitgaven en -productie flink opvoeren", aldus de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO. Trump claimde de hogere defensiebudgetten van bondgenoten in zijn eerste termijn in het Witte Huis graag als zijn succes. Hij voelde zich volgens NAVO-bronnen daardoor minder geneigd met de alliantie te breken.
De Europese NAVO-landen steken sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne meer geld in hun verdediging, maar een derde haalt het afgesproken minimum nog altijd niet. Die afspraak wordt alom als achterhaald gezien en moet worden opgeschroefd. Trump heeft al gesteld dat die met 150 procent omhoog zou moeten, al zien deskundigen dat eerder als een openingsbod voor onderhandelingen.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
48 minuten geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
2 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/DPA) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de ebola-uitbraak, veroorzaakt door het Bundibugyo-virus, in de Democratische Republiek Congo en Oeganda zondag uitgeroepen tot een internationale noodsituatie op het gebied van de volksgezondheid. Volgens de WHO voldoet de uitbraak echter nog niet aan de criteria voor een pandemische noodsituatie.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt de aanvallen op X.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
18 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
18 uur geleden