Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Met de NAVO kan Trump zijn doel bereiken, onderstreept Rutte

Met de NAVO kan Trump zijn doel bereiken, onderstreept Rutte

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De nieuwe president Donald Trump kan met de NAVO zijn doel bereiken om vrede te stichten door kracht, houdt NAVO-topman Mark Rutte hem voor op X. Het bondgenootschap zal veel meer geld steken in defensie en wapenproductie, verzekerde Rutte.

Trump, die maandag werd beëdigd, heeft keer op keer gewaarschuwd dat de andere landen van de westerse militaire alliantie meer moeten uitgeven aan defensie. Ze leunen te veel op de Verenigde Staten. Als dat niet verandert, zouden ze niet langer op hun grote beschermheer kunnen rekenen, dreigt Trump.

Rutte feliciteerde Trump onmiddellijk na diens beëdiging. "Samen kunnen we vrede door kracht bereiken - door middel van de NAVO", schreef Rutte op X. De NAVO hoopt Trump ervan te weerhouden Oekraïne in de uitverkoop te doen aan Rusland, door dat als een teken van zwakte af te schilderen.

Defensiebudgetten

"Met president Trump terug in het ambt zullen we de defensie-uitgaven en -productie flink opvoeren", aldus de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO. Trump claimde de hogere defensiebudgetten van bondgenoten in zijn eerste termijn in het Witte Huis graag als zijn succes. Hij voelde zich volgens NAVO-bronnen daardoor minder geneigd met de alliantie te breken.

De Europese NAVO-landen steken sinds de Russische oorlog tegen Oekraïne meer geld in hun verdediging, maar een derde haalt het afgesproken minimum nog altijd niet. Die afspraak wordt alom als achterhaald gezien en moet worden opgeschroefd. Trump heeft al gesteld dat die met 150 procent omhoog zou moeten, al zien deskundigen dat eerder als een openingsbod voor onderhandelingen.

Meer uit Buitenland

Dodental Kyiv loopt op na massale Russische aanvallen

KYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.

18 minuten geleden
Witte Huis na ontmoeting Trump en Xi: goed overleg

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "goed" overleg gehad met de Chinese leider Xi Jinping in Beijing, meldt het Witte Huis in een verklaring. Daarin staat ook dat de leiders manieren bespraken om de economische samenwerking tussen hun landen te versterken.

19 minuten geleden
Voorzitter Filipijnse senaat: door ICC gezochte senator is weg

MANILLA (ANP/RTR) - De voorzitter van de Filipijnse senaat stelt dat Ronald Dela Rosa het gebouw heeft verlaten, nadat de senator zich er meerdere dagen had verscholen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen Dela Rosa uitgevaardigd vanwege de dodelijke oorlog tegen drugs. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid.

1 uur geleden
Xi waarschuwt Trump voor conflict over Taiwan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.

3 uur geleden
Overleg Trump en Xi na ruim twee uur voorbij

BEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.

4 uur geleden
Burgemeester Kyiv: grote aanval op hoofdstad

KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.

6 uur geleden
Trump en Xi starten ontmoeting in Beijing met handdruk

BEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.

6 uur geleden