Meloni en andere leiders van de G7 spreken over Midden-Oosten
ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni is woensdagmiddag gastvrouw op een speciale ontmoeting over het Midden-Oosten van leiders van de G7, het bondgenootschap van grote westerse industriële mogendheden. Italië is momenteel de voorzitter van de club. Meloni zei tegen haar kabinet dat ze de bijeenkomst zelf heeft belegd.
Meloni zei dat er "grote zorgen zijn over de jongste ontwikkelingen in de regio, onder meer door de Iraanse raketaanval op Israël en door de instabiliteit in Libanon". Ze wil dat de grens tussen Israël en Libanon wordt gestabiliseerd op basis van een resolutie die een VN-vredesmacht naar het gebied bracht. UNIFIL zit er sinds 1978 en heeft steeds meer taken gekregen ook met betrekking tot de beëindiging van de strijd tussen Israël en Hezbollah. UNIFIL houdt ter ondersteuning van het Libanese leger in het zuiden van Libanon de grensstreek in de gaten.
Er zijn eerder veel Nederlandse militairen bij UNIFIL betrokken geweest. Italië levert momenteel veel personeel aan de VN-macht. Meloni zou een sterker mandaat voor UNIFIL willen, maar ook overwegen de Italianen uit de VN-macht terug te trekken.
De G7 is een aanvankelijk op economische vraagstukken gerichte overleggroep van Canada, Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Japan en de Verenigde Staten. De Europese Unie, voorheen de Europese Economische Gemeenschap, schuift sinds 1977 ook aan. De G7 heeft steeds meer gewicht gekregen als een westerse topconferentie, ook over politieke kwesties.
Meer uit Buitenland
ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zegt dat de oorlog met Iran is geëindigd in een "victorie met de hoofdletter V" voor de Verenigde Staten. Hij claimt een "historische overwinning op het slagveld".
17 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Hezbollah roept bewoners van het zuiden van Libanon, de Bekaavallei en de zuidelijke buitenwijken van Beiroet op om nog niet terug te keren naar huis. Eerst moet er een "officieel en definitief" staakt-het-vuren worden gesloten, zegt de gewapende groep.
28 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De Turkse autoriteiten hebben tien mensen vastzitten voor een schietpartij bij het Israëlische consulaat in Istanbul, zeggen onderzoekers tegen het Turkse staatspersbureau Anadolu. Onder die tien zijn ook twee vermoedelijke schutters die gewond zijn geraakt. Zij worden verhoord. Een derde schutter kwam om.
31 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische leger voert de grootste aanvallen op Libanon uit sinds het begin van de oorlog, zegt de Arabischtalige woordvoerder van het leger. De aanvallen vinden plaats in verschillende delen van het land.
34 minuten geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Thailand heeft bevestigd dat er drie mensen zijn gedood bij een Iraanse beschieting van een vrachtschip op de Straat van Hormuz vorige maand. Eerder werden de opvarenden als vermist opgegeven. De Omaanse marine haalde twintig andere bemanningsleden veilig van boord.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan invoerheffingen van 50 procent opleggen aan alle landen die wapens leveren aan Iran, meldt Donald Trump op Truth Social. Die maatregel gaat volgens hem per direct in. "Er zullen geen uitzonderingen zijn!"
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie roept Israël opnieuw op de aanvallen in Libanon te stoppen, nu er een tijdelijk staakt-het-vuren is afgesproken in het Midden-Oosten. De VS en Israël hebben toegezegd Iran niet meer aan te vallen. Israël stelt dat het staakt-het-vuren niet geldt voor Libanon.
2 uur geleden