Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Megaproces MH17 op Schiphol van start

Megaproces MH17 op Schiphol van start

SCHIPHOL (ANP) - Onder grote belangstelling van binnen- en buitenlandse media begint maandag in het gerechtsgebouw op Schiphol het proces rond het neerhalen van vlucht MH17 van Malaysia Airlines. Het toestel werd op 17 juli 2014 boven oostelijk Oekraïne met een zogeheten Buk-raket uit de lucht geschoten. Alle 298 inzittenden kwamen om het leven. Verdachten in het proces zijn drie Russen en een Oekraïner, die hoogstwaarschijnlijk zullen schitteren door afwezigheid.

Het neerhalen van MH17 is door een groot, internationaal team (het zogeheten Joint Investigation Team MH17, het JIT) onderzocht, onder leiding van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie in Nederland. Het OM legt een dossier van circa 36.000 pagina's voor aan de rechtbank Den Haag, die met het proces is belast.

De vier beklaagden zijn Oleg Poelatov (53), Sergej Doebinski (57), Igor Girkin (49) en Leonid Chartsjenko (48); de eerste drie zijn Russen, Chartsjenko is een Oekraïner. Poelatov laat zich vertegenwoordigen door twee Nederlandse advocaten. Op de aanklacht tegen het viertal zijn twee misdrijven genoteerd: het doen verongelukken van vlucht MH17, met de dood van alle inzittenden tot gevolg, en de moord op de 298 inzittenden van vlucht MH17. Voor beide misdrijven riskeren de verdachten de maximale gevangenisstraf: levenslang.

Volgens het OM hebben de vier mannen nauw samengewerkt om de gebruikte Buk-raket te verkrijgen en in stelling te brengen op de plek waar hij is afgevuurd, met als doel het neerschieten van een vliegtuig. Daarmee zijn zij gezamenlijk verantwoordelijk voor het neerschieten van vlucht MH17, meent justitie.

De Haagse rechtbank heeft drie rechters uit haar midden aangewezen om de megazaak te behandelen. Zij worden geflankeerd door twee reserverechters, voor het geval een van de behandelend rechters uitvalt - de rechtszaak kan dan gewoon voortgezet worden. Het OM heeft tien officieren van justitie op het onderzoek gezet; naar verwachting zullen er van hen drie in toga in de rechtszaal hun werk doen.

Het Justitieel Complex Schiphol (JCS), waarvan het gerechtsgebouw onderdeel is, is de enige locatie in Nederland waar een proces van deze omvang gevoerd kan worden. De extra beveiligde zittingszaal D is de zaal waar het proces plaatsvindt. In naastgelegen zalen kan het proces via een videoverbinding worden gevolgd. Voor nabestaanden bestaat (ook) de mogelijkheid het proces te volgen op een speciale locatie in Nieuwegein. Voor de media is naast het JCS een tijdelijk perscentrum gebouwd, waar honderden journalisten hun werk kunnen doen.

In maart zijn twee weken voor het proces gepland. Tot in maart volgend jaar zijn zittingsweken gereserveerd.

Meer uit Binnenland

Karremans: volgende week grote actie met politie op Merwedebrug

HILVERSUM (ANP) - Volgende week komt er een grootschalige actie met politie op de Merwedebrug. Dat zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) donderdagavond in het televisieprogramma Goedenavond Nederland. Sinds 18 juli mogen zware voertuigen niet meer over de verzwakte brug rijden, maar niet alle vrachtwagens houden zich aan het verbod.

58 minuten geleden
Honderden bij stille tocht voor doodgeschoten vrouw in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Enkele honderden mensen liepen donderdagavond mee in een stille tocht voor de 34-jarige vrouw die afgelopen weekend werd doodgeschoten in een woning aan de New Yorksingel in Den Haag. Een woordvoerder van de familie schat dat er ongeveer 450 mensen aanwezig waren. De stoet vertrok kort na 19.00 uur bij het huis van de ouders van de vrouw en liep naar de New Yorksingel, waar ze met haar kinderen woonde.

3 uur geleden
Gewonden door botsing tram en lijnbus in Utrecht

UTRECHT (ANP) - Een tram en een lijnbus zijn donderdagmiddag in Utrecht op elkaar gebotst. Daarbij zijn drie mensen gewond geraakt. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie. Volgens vervoersbedrijf Transdev is de buschauffeur een van de gewonden die door de ambulance zijn meegenomen.

4 uur geleden
NS: problemen met app en stationsborden door storing

UTRECHT (ANP) - Door een landelijke storing in het reisinformatiesysteem van de NS is er geen informatie zichtbaar op borden op stations in heel Nederland en kunnen er ook geen berichten worden omgeroepen op de stations. Dat meldt de NS. Ook de informatie in de app is door de storing niet altijd actueel, zegt een woordvoerder.

4 uur geleden
Veiligheidsregio linkt stroomstoring Botlek aan brand Maasvlakte

ROTTERDAM (ANP) - Er is een verband tussen de stroomstoring bij bedrijven aan de Botlekweg en Merseyweg in het Rotterdamse Botlekgebied en de brand in een transformatorhuis op de Maasvlakte, meldt de veiligheidsregio. Een van de getroffen bedrijven was Esso. De raffinage moest deels worden stilgelegd en er werd afgefakkeld.

6 uur geleden
Oud-politicus Jacques Wallage (79) overleden

GRONINGEN (ANP) - Jacques Wallage, voormalig politicus van de Partij van de Arbeid, is woensdag op 79-jarige leeftijd overleden. De gemeente Groningen, waar Wallage opgroeide, woonde en studeerde, meldt dat donderdag. Van 1998 tot 2009 was hij er burgemeester.

6 uur geleden
Recordaantal dagen met temperaturen van minstens 35 graden

HOUTEN (ANP) - Voor de achtste keer dit jaar is er sprake van een regionaal zeer hete dag met een temperatuur van 35 graden of meer. Dat is een record, meldt Weeronline. In 2020 werden zeven zeer hete dagen gemeten.

7 uur geleden