Federal Reserve houdt rente onveranderd ondanks kritiek Trump
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten opnieuw onveranderd gelaten. Bij de vorige vier rentebesluiten hield de Fed de leenkosten ook al ongewijzigd. Het besluit zal naar verwachting opnieuw een stortvloed van kritiek opleveren van de Amerikaanse president Donald Trump die de centrale bank herhaaldelijk heeft opgeroepen om de rente te verlagen.
Algemeen werd verwacht dat de Fed het rentetarief ongewijzigd zou laten op 4,25 tot 4,5 procent. Fed-voorzitter Jerome Powell heeft steeds aangegeven geen haast te hebben met het verlagen van de rente door de onduidelijkheid over de impact van het beleid van Trump op de economie. Zo kunnen de importheffingen op buitenlandse goederen de inflatie in de VS weer aanjagen.
Trump wil dat de Fed de economie ondersteunt met lagere leenkosten en noemde Powell na het rentebesluit in juni nog een "domhoofd", "dwaas" en een "Trump-hater". Hij zinspeelde ook herhaaldelijk op het ontslag van Powell om het uitblijven van renteverlagingen.
Verklaring
In een verklaring stelde de Fed dat de economische activiteit in de eerste helft van dit jaar wat is afgezwakt, maar dat de arbeidsmarkt solide blijft. De inflatie blijft op een "enigszins" verhoogd niveau, aldus de centrale bank.
Onlangs probeerde Trump nog de hoge renovatiekosten van het hoofdkwartier van de Fed te gebruiken om de druk op Powell op te voeren. Na een bezoek aan de Fed zei Trump echter dat de renovatiekosten waarschijnlijk geen goede reden zijn om Powell te ontslaan.
Vervanging
Trump wil Powell het liefst vervangen door een voorzitter die de rente wel wil verlagen. Zo zei Fed-gouverneur Christopher Waller vorige maand dat de rente in juli wel moet worden verlaagd. Hij denkt dat de impact van de heffingen op de inflatie beperkt en van korte duur zal zijn.
Waller stemde bij het besluit dan ook voor een renteverlaging met een kwart procentpunt, net als zijn Fed-collega Michelle Bowman. Het is zeldzaam dat er onenigheid is bij het beleidsbepalende comité van de Fed over de rente.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
6 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
47 minuten geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
4 uur geleden