ABN AMRO: bedrijven moeten zich snel voorbereiden op extreem weer
AMSTERDAM (ANP) - Bedrijven in Nederland moeten zich beter voorbereiden op extreem weer zoals hitte, droogte en hevige regenbuien. Ondernemingen die niet snel maatregelen nemen om klimaatbestendiger te zijn, riskeren directe schade zoals een verminderde productie en verliezen terrein op concurrenten die dit wel doen. Dat meldt ABN AMRO na onderzoek naar de economische gevolgen van extreem weer.
Volgens de onderzoekers kunnen bedrijven de impact van extreme weersomstandigheden beperken met bijvoorbeeld groene daken, het aanleggen van waterbuffers en het aanpassen van werkprocessen als het erg heet is. Organisaties die dit soort investeringen doen, kunnen volgens de bank de effecten beperken zodat die niet leiden tot het uitvallen van bedrijfsprocessen.
ABN AMRO zegt dat de arbeidsproductiviteit vanaf 25 graden Celsius met 2 procent daalt met elke graad dat het warmer wordt. Werknemers kunnen daarnaast last krijgen van gezondheidsklachten, vooral mensen die buiten werken, zware inspanning verrichten of werken op slecht geïsoleerde plekken. Werkgevers moeten volgens de Arbowet zorgen voor een veilige werkomgeving vanaf bepaalde temperaturen, maar de wet geeft niet aan wanneer het te warm is om te werken, aldus de onderzoekers. In veel cao's staan over dat laatste geen afspraken. "Zonder cao-afspraken zijn werkonderbrekingen voor de rekening van de werkgever", benadrukt de bank.
De gevolgen van de warmte en de droogte zijn deze zomer te merken in bijvoorbeeld de landbouw en de binnenvaart. Land- en tuinbouworganisatie LTO meldde onlangs dat groenten sneller zijn gerijpt dan normaal, waardoor de schappen in de supermarkt minder goed gevuld kunnen zijn. Ook zorgen hitte en droogte voor lagere opbrengsten. Binnenvaartschepen kunnen door de lage waterstanden nu minder goederen vervoeren dan normaal. Andere bedrijven, zoals veevoerproducenten of bouwbedrijven, krijgen in zo'n situatie mogelijk te maken met vertragingen van de geleverde grondstoffen, aldus de bank.
Volgens de bank worden de gevolgen van extreem weer vooral gevoeld in de agrarische sector, transport en logistiek en de zorg. Zo kan hitte leiden tot overbelasting op de spoedeisende hulp van ziekenhuizen.
De bank wijst er verder op dat sommige sectoren juist baat hebben bij warmte en droogte. Mensen kopen dan bijvoorbeeld meer ventilatoren, tuinmeubels en zwembadjes in bouwmarkten en geven meer geld uit in supermarkten. Installatiebedrijven kunnen profiteren van een grotere vraag naar airco's.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie voor legale goksites sleept Meta voor de rechter. Volgens de Vergunde Nederlandse Online Kansspelaanbieders (VNLOK) zijn negen van de tien gokadvertenties op Facebook afkomstig van illegale sites. Ook op Instagram zouden illegale aanbieders veel adverteren. De koepel klaagt daar al langer over.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse regering kijkt naar een begrotingswijziging die bedrijven mogelijk 3,5 miljard euro extra zal kosten. De Franse zakenkrant Les Echos meldt op basis van anonieme bronnen dat de regering overweegt om de manier waarop loonheffingskortingen worden berekend te wijzigen. De Franse premier Sébastien Lecornu is van plan volgende week een begrotingsvoorstel voor volgend jaar te presenteren.
12 uur geledenKEULEN (ANP) - Het waterpeil van de Rijn bij Keulen heeft een historisch laag punt bereikt. Het waterpeil staat op 43 centimeter, meldt omroep WDR. Dat is 2 centimeter lager dan het vorige record dat afgelopen augustus werd gevestigd.
14 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Andy Burnham weigerde zondag zijn steun uit te spreken voor een derde start- en landingsbaan op Heathrow Airport. Volgens hem is het een zaak voor mensen die in de omgeving van de Londense luchthaven wonen. Burnhams voorganger, Keir Starmer, liet vorig jaar wel weten de uitbreidingsplannen te steunen.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.
16 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
16 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
18 uur geleden