Meer luchtvaartpassagiers in 2023, maar minder dan voor corona
DEN HAAG (ANP) - In 2023 reisden ruim 71 miljoen luchtvaartpassagiers van en naar de vijf luchthavens in Nederland. Dat is ruim 16 procent meer dan in 2022, maar nog altijd minder dan voor de coronapandemie, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2019, het jaar voor de pandemie, bedroeg het aantal reizigers nog dik 81 miljoen.
In totaal waren er bijna 506.000 commerciële vluchten, 9 procent meer dan een jaar eerder. Ook de gemiddelde bezettingsgraad nam toe. In 2023 waren er op passagiersvluchten gemiddeld 79 van elke 100 vliegtuigstoelen bezet, tegenover 76 een jaar eerder. In 2019 waren dat er 81.
Ondanks de toename werd het niveau van voor corona nog niet bij alle vliegvelden bereikt. Schiphol verwerkte in 2023 bijna 442.000 vluchten en bijna 62 miljoen passagiers. Dit waren bijna 18 procent meer passagiers dan in 2022, maar zo'n 14 procent minder dan in 2019.
Eindhoven
Rotterdam The Hague Airport en Eindhoven Airport waren de enige twee vliegvelden in Nederland die meer passagiers verwerkten dan in 2022 én in 2019. Met bijna 6,9 miljoen luchtvaartpassagiers blijft Eindhoven de tweede luchthaven voor personenvervoer in Nederland. Van en naar Rotterdam vlogen 2,2 miljoen mensen.
Meer dan de helft van de passagiers reisde binnen Europa, vooral naar Spanje en het Verenigd Koninkrijk. Buiten Europa waren de Verenigde Staten het populairst. De populairste verbinding van en naar een Nederlandse luchthaven was opnieuw die tussen Nederland en Barcelona.
Het vrachtvervoer door de lucht nam met bijna 9 procent af tot 1,4 miljoen ton. Door de tijdelijke sluiting van Maastricht in het tweede kwartaal weken vrachtvervoerders in 2023 uit naar andere vliegvelden, waarbij vrijwel alle luchtvracht via Schiphol werd vervoerd.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
4 uur geleden