Meer evacuaties in Libanon waar Israël doelen aanvalt
BEIROET (ANP/DPA/RTR/AFP) - Israël heeft opnieuw mensen in Libanon opgeroepen om "onmiddellijk" te vluchten voor aanvallen die eraan staan te komen. Israël zegt doelen van Hezbollah te willen aanvallen. De krijgsmacht deed oproepen voor 37 plaatsen, bijna allemaal ten zuiden van de rivier de Litani. Er werden vrijdag in de loop van de dag meerdere aanvallen gemeld uit allerlei delen van het land, onder meer op een hoge Hezbollah-functionaris. Uit het land komen meer meldingen van Israëlische aanvallen.
De Israëlische krijgsmacht (IDF) claimt in de hoofdstad Beiroet de hoge Hezbollah-functionaris Mohammad Rashid Sakafi gedood te hebben. Hij was verantwoordelijk voor de communicatiesystemen van de organisatie, zegt de IDF.
De krijgsmacht heeft ook bevestigd dat straaljagers een grensovergang tussen Libanon en Syrië hebben aangevallen. Het ging om "infrastructurele doelen nabij de grensovergang Masnaa", zegt de IDF. Er zou een 3,5 kilometer lange tunnel van Libanon naar Syrië gelopen hebben, die gebruikt werd voor de toevoer van wapens. De afgelopen dagen zijn ook zo'n 310.000 mensen van Libanon naar Syrië gevlucht. Het gaat vooral om Syriërs die eerder juist naar Libanon gevlucht waren.
Ziekenhuis
Een ziekenhuis in de plaats Marjayoun werd volgens de leiding tijdelijk gesloten omdat op zo'n 5 meter van de ingang een inslag was door een Israëlische aanval. Directeur Mounes Klakesh zei dat niemand gewond is geraakt, maar dat het personeel tijdelijk weggeleid is tot er meer duidelijkheid is over hun veiligheid.
Hezbollah zegt dat in het zuiden van Beiroet teams van de burgerbescherming zijn aangevallen door Israëlische vliegtuigen. Dat zou gebeurd zijn terwijl ze bezig waren met het verwijderen van puin na een eerdere aanval. Daarbij is volgens Hezbollah een hulpverlener omgekomen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne is voor het eerst een Russische soldaat veroordeeld voor de moord op een krijgsgevangene. De 27-jarige Dmitri Koerasjov heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen.
1 uur geledenKHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt te zijn begonnen aan een reeks luchtaanvallen op Hezbollah in het zuiden van Libanon. Israël had de beschietingen eerder op de dag al aangekondigd en burgers opgeroepen het gebied te verlaten.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de officieuze opening van de VN-klimaattop in zijn land aangegrepen voor een tirade tegen desinformatie over het klimaat. "Extremisten verspreiden nepnieuws voor hun eigen electorale gewin", zei hij in Belém tegen zijn toehoorders, zonder namen te noemen.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft regeringsleiders in het Braziliaanse Belém ervan langs gegeven, omdat ze er niet in slagen de opwarming van de aarde onder de 1,5 graad te houden. "Dat is moreel falen en dodelijke nalatigheid", zei hij vanaf het podium op de top voor tientallen regeringsleiders. Die bijeenkomst gaat vooraf aan de VN-klimaattop, die maandag begint.
1 uur geledenBONN (ANP) - Het jaar 2025 komt naar verwachting in de top drie terecht van warmste jaren ooit. Dat heeft de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) berekend. De VN-organisatie denkt niet dat dit jaar het hitterecord van 2024 gaat verbreken. Wel wordt dit jaar waarschijnlijk het op een na of op twee na warmste jaar ooit.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse toppolitica Nancy Pelosi stelt zich in 2026 niet herkiesbaar voor het Congres. De 85-jarige prominente Democraat zit sinds 1987 namens de staat Californië in het Huis van Afgevaardigden en was daar jarenlang voorzitter van.
2 uur geleden