Media: VS-gezant Witkoff deze week opnieuw naar Moskou
MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff wordt deze week in Moskou verwacht. Dat melden Russische media na uitlatingen van een topadviseur van het Kremlin.
Mogelijk doet Witkoff een nieuwe poging de slepende onderhandelingen over een bestand in Oekraïne vlot te trekken. Witkoff was in opdracht van de Amerikaanse president Donald Trump al herhaaldelijk in Moskou. Hij had onder meer drie lange ontmoetingen met de Russische president Vladimir Poetin waarin de Russische oorlog tegen Oekraïne centraal stond. Zijn pogingen leverden geen duurzaam resultaat op.
Woensdag overleggen Oekraïne, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten in Londen over de Amerikaanse plannen om een eind te maken aan de oorlog. Mogelijk neemt Witkoff daaraan deel en zou hij met de uitkomst daarvan naar Rusland kunnen afreizen.
Dreigement Rubio
Het laatste bezoek van Witkoff aan Rusland was op 11 april, toen hij in Sint-Petersburg ruim vier uur met Poetin over de oorlog in Oekraïne sprak. De Trump-gezant liet zich steeds opvallend positief uit over de Russen.
De bijeenkomst in Londen geldt als vervolg op de ontmoeting vorige week in Parijs. De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio dreigde toen dat Washington zijn inspanningen om vrede te bereiken zou kunnen staken als er niet snel een akkoord zou komen. Dat werd later nog herhaald door Trump.
Koerswijziging VS
Onder de Republikeinse president hebben de VS een scherpe koerswijziging doorgevoerd en zijn ze niet langer bereid Oekraïne onvoorwaardelijk te steunen tegen de Russische invasie. Washington oefent druk uit op Kyiv om snel vrede te bereiken.
Volgens een bericht in de Amerikaanse krant The Wall Street Journal verwacht het Witte Huis een reactie van Kyiv op voorstellen voor concessies aan Moskou tijdens de gesprekken in Londen. Oekraïne zou niet alleen afstand moeten doen van zijn wens lid te worden van de NAVO, maar ook van het Krim-schiereiland dat in 2014 door Rusland werd geannexeerd.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
2 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
3 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
5 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
5 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
5 uur geleden