Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: China oefent met 'eigen' ngo's invloed uit bij VN

Media: China oefent met 'eigen' ngo's invloed uit bij VN

GENÈVE (ANP) - Tientallen groepen die zich bij de Verenigde Naties presenteren als niet-gouvernementele organisatie (ngo), hebben geheime banden met de Chinese autoriteiten. Dat komt naar voren uit een gezamenlijk onderzoek van de krant The Washington Post en andere nieuwsorganisaties. De 'Chinese' organisaties zouden worden ingezet om invloed uit te oefenen bij de VN-mensenrechtenraad in Genève.

De krant schrijft dat zeker 106 ngo's zijn geïdentificeerd die in China staan geregistreerd of banden hebben met het land. Ten minste 59 van die organisaties lijken VN-regels te overtreden die moeten voorkomen dat informatie wordt aangedragen door groepen die eigenlijk een verlengstuk zijn van een regering. Tientallen topfiguren van de organisaties zouden ook leidende functies hebben bij de Chinese overheid of de Communistische Partij.

De Chinese belangen zouden door de groepen op allerlei manieren worden behartigd. Zo schetsen ze op bijeenkomsten bij de VN een positief beeld van de situatie in China, bijvoorbeeld op mensenrechtengebied. Groepen die een ander geluid willen laten horen over onderwerpen als de behandeling van Oeigoeren of Tibetanen, worden dan juist tegengewerkt. Activisten verklaren dat ze ook worden lastiggevallen of gefotografeerd terwijl ze bij de VN zijn.

Bij de VN wordt aangegeven dat de beschuldigingen serieus worden genomen. Toch is de accreditatie van dergelijke ngo's niet ingetrokken. Daarbij zou meespelen dat het gevoelig ligt om onderscheid te maken tussen serieuze en niet-authentieke organisaties. Bovendien behoort China tot de meest invloedrijke landen binnen de internationale gemeenschap.

Meer uit Buitenland

VS: Oekraïne wil mineralendeal op laatste moment wijzigen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent zegt dat zijn land klaar is om een mineralendeal met Oekraïne te ondertekenen, maar dat dit niet mogelijk is omdat Oekraïne op het laatste moment nog wijzigingen wil aanbrengen.

1 uur geleden
Automobilist verliest controle in Kopenhagen, meerdere gewonden

KOPENHAGEN (ANP) - Een oudere man heeft in Kopenhagen de controle over zijn auto verloren en is op meerdere mensen ingereden. De politie heeft volgens Deense media bekendgemaakt dat er elf gewonden zijn, onder wie drie in kritieke toestand.

3 uur geleden
Surinaamse oud-president Wijdenbosch (83) overleden

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Jules Albert Wijdenbosch (83) is in Paramaribo overleden. Wijdenbosch trad in 1996 aan als president voor de Nationale Democratische Partij (NDP) van Desi Bouterse. Zijn termijn zou in 2001 aflopen, maar na aanhoudende protesten tegen zijn beleid kwamen er vervroegde verkiezingen op 25 mei 2000.

4 uur geleden
Bergen gezonken jacht van Britse techmagnaat start komend weekend

PALERMO (ANP/AFP) - Komend weekend beginnen de Italiaanse autoriteiten met de berging van het superjacht dat vorig jaar voor de kust van Sicilië zonk. Op dat schip kwamen de Britse techmagnaat Mike Lynch en zes anderen om het leven.

5 uur geleden
Premier Oekraïne bevestigt dat mineralendeal bijna klaar is

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense premier Denys Sjmyhal heeft bevestigd dat de belangrijke grondstoffendeal met de Verenigde Staten bijna klaar is. De ondertekening vindt volgens hem mogelijk in de komende 24 uur plaats.

5 uur geleden
VS hebben begrip voor blokkade hulpgoederen Gaza door Israël

DEN HAAG (ANP/DPA) - De Verenigde Staten hebben begrip voor de blokkade van humanitaire hulp aan de Gazastrook door Israël. Dat verklaarde een Amerikaanse vertegenwoordiger bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag.

6 uur geleden
Bronnen: afronding mineralendeal tussen Oekraïne en VS nadert 

KYIV (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Oekraïne en de Verenigde Staten staan op het punt een mineralenovereenkomst te sluiten, zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters, AFP en Bloomberg. De handtekeningen worden mogelijk woensdag al gezet.

6 uur geleden