Media: China oefent met 'eigen' ngo's invloed uit bij VN
GENÈVE (ANP) - Tientallen groepen die zich bij de Verenigde Naties presenteren als niet-gouvernementele organisatie (ngo), hebben geheime banden met de Chinese autoriteiten. Dat komt naar voren uit een gezamenlijk onderzoek van de krant The Washington Post en andere nieuwsorganisaties. De 'Chinese' organisaties zouden worden ingezet om invloed uit te oefenen bij de VN-mensenrechtenraad in Genève.
De krant schrijft dat zeker 106 ngo's zijn geïdentificeerd die in China staan geregistreerd of banden hebben met het land. Ten minste 59 van die organisaties lijken VN-regels te overtreden die moeten voorkomen dat informatie wordt aangedragen door groepen die eigenlijk een verlengstuk zijn van een regering. Tientallen topfiguren van de organisaties zouden ook leidende functies hebben bij de Chinese overheid of de Communistische Partij.
De Chinese belangen zouden door de groepen op allerlei manieren worden behartigd. Zo schetsen ze op bijeenkomsten bij de VN een positief beeld van de situatie in China, bijvoorbeeld op mensenrechtengebied. Groepen die een ander geluid willen laten horen over onderwerpen als de behandeling van Oeigoeren of Tibetanen, worden dan juist tegengewerkt. Activisten verklaren dat ze ook worden lastiggevallen of gefotografeerd terwijl ze bij de VN zijn.
Bij de VN wordt aangegeven dat de beschuldigingen serieus worden genomen. Toch is de accreditatie van dergelijke ngo's niet ingetrokken. Daarbij zou meespelen dat het gevoelig ligt om onderscheid te maken tussen serieuze en niet-authentieke organisaties. Bovendien behoort China tot de meest invloedrijke landen binnen de internationale gemeenschap.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
25 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
11 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
12 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
13 uur geleden