
Massale koraalverbleking door warme oceanen
WASHINGTON D.C. (ANP) - Bijna 85 procent van het koraalrif wereldwijd heeft last van hittestress. Daardoor is er sprake van massale koraalverbleking, signaleren het Amerikaanse meteorologische instituut NOAA en het International Coral Reef Initiative. Nog niet eerder zijn zo veel koraalriffen getroffen.
Bij koraalverbleking verliest het koraal zijn kleur. Door het warme oceaanwater heeft het koraal last van hittestress, waardoor het algen verdrijft die in het koraalweefsel zitten. Die zijn echter een belangrijke voedingsbron voor het koraal en met de algen verdwijnen ook de levendige kleuren van het koraal. Het koraal kan afsterven als verbleking te lang duurt.
Door klimaatverandering zijn er wereldwijd al meerdere periodes geweest waarin het koraal verbleekte. Wetenschappelijk onderzoek liet eerder zien dat de helft van de koraalriffen al verloren is sinds de jaren vijftig.
De vorige periode waarin veel koraal verbleekte was van 2014 tot 2017, toen had 68,2 procent van de koraalriffen wereldwijd last van veel hittestress. Ook in 1998 en 2010 waren er periodes met koraalverbleking.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP/DPA) - Het aantal doden door zware overstromingen in de Amerikaanse staat Texas is opgelopen tot 91, meldt het Witte Huis. In Kerr County, waar vrijdag de hevigste overstromingen waren, kwamen 75 mensen om, onder wie tientallen kinderen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De oorlog tussen Israël en Iran heeft 1060 mensenlevens geëist in Iran, meldt de Iraanse staatstelevisie. In een eerdere telling was nog sprake van minstens 935 doden.
4 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft maandag fel uitgehaald naar de radicaal-rechtse partijen in het Europees Parlement. Dat deed zij in een debat over de motie van wantrouwen die tegen haar is ingediend door enkele tientallen Europarlementariërs van deze partijen. Ze beschuldigde hen van polarisatie en ondermijning van de democratie.
7 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia zijn verspreid door het land zeker tien doden en 29 gewonden gevallen bij grootschalige betogingen, meldt de Keniaanse Nationale Commissie voor de Rechten van de Mens (KNCHR) op X. De protesten werden precies 35 jaar na grote betogingen voor democratie gehouden.
7 uur geledenLJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering probeert met hoog spel verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te smoren. Zij wil de bevolking voorleggen of Slovenië al dan niet in de NAVO moet blijven.
9 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben de aanval op een vrachtschip op de Rode Zee opgeëist. De Magic Seas van een Griekse rederij werd zondag voor de zuidwestkust van Jemen bestookt en zwaar beschadigd. Het was de eerste aanval op de scheepvaart in de Rode Zee in maanden. Volgens een latere verklaring van de rebellen is het schip inmiddels gezonken.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Kort na zijn ontslag door president Vladimir Poetin heeft de Russische minister van Transport zichzelf doodgeschoten, melden Russische media zoals Izvestia. Bewindsman Roman Starovojt moest na ruim een jaar opstappen.
10 uur geleden