Massale koraalverbleking door warme oceanen
WASHINGTON D.C. (ANP) - Bijna 85 procent van het koraalrif wereldwijd heeft last van hittestress. Daardoor is er sprake van massale koraalverbleking, signaleren het Amerikaanse meteorologische instituut NOAA en het International Coral Reef Initiative. Nog niet eerder zijn zo veel koraalriffen getroffen.
Bij koraalverbleking verliest het koraal zijn kleur. Door het warme oceaanwater heeft het koraal last van hittestress, waardoor het algen verdrijft die in het koraalweefsel zitten. Die zijn echter een belangrijke voedingsbron voor het koraal en met de algen verdwijnen ook de levendige kleuren van het koraal. Het koraal kan afsterven als verbleking te lang duurt.
Door klimaatverandering zijn er wereldwijd al meerdere periodes geweest waarin het koraal verbleekte. Wetenschappelijk onderzoek liet eerder zien dat de helft van de koraalriffen al verloren is sinds de jaren vijftig.
De vorige periode waarin veel koraal verbleekte was van 2014 tot 2017, toen had 68,2 procent van de koraalriffen wereldwijd last van veel hittestress. Ook in 1998 en 2010 waren er periodes met koraalverbleking.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn maandag zeker vijf Palestijnen gedood, hebben Palestijnse autoriteiten bekendgemaakt.
44 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan schrapt decennialange beperkingen op wapenexport. Daardoor kan het land militair materieel verkopen aan bevriende landen. De Japanse premier Sanae Takaichi maakte de herziening van de exportregels dinsdag bekend. Daarmee neemt Japan afstand van het terughoudende veiligheidsbeleid dat het land na de Tweede Wereldoorlog voerde.
48 minuten geledenGAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.
8 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.
11 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
12 uur geleden