Machthebber Myanmar belooft verkiezingen in 2023
NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De militaire machthebber van Myanmar, Min Aung Hlaing, heeft zondag beloofd in augustus 2023 nieuwe verkiezingen te houden waaraan meerdere partijen mogen meedoen. Ook zal dan de noodtoestand worden opgeheven. Hij zei verder dat zijn regering bereid is samen te werken met iedere speciale gezant die wordt benoemd door de Associatie van Zuidoost-Aziatische Naties (ASEAN).
Min Aung Hlaing sprak in een televisietoespraak zes maanden nadat het leger de macht had gegrepen en een burgerregering aan de kant schoof na betwiste verkiezingen die waren gewonnen door de regerende partij van Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi. Direct na de staatsgreep verklaarden de militairen nog binnen een jaar nieuwe verkiezingen te organiseren.
Afgelopen maandag verklaarde het regime de verkiezingsuitslag officieel ongeldig, omdat de stembusgang niet 'vrij en eerlijk' zou zijn geweest. De regering van Aung San Suu Kyi werd begin dit jaar om diezelfde reden afgezet door het leger. Bij de verkiezingen zouden volgens het regime meer dan 11 miljoen gevallen van stembusfraude zijn vastgesteld.
Dialoog te bevorderen
Maandag komen de ministers van Buitenlandse Zaken van ASEAN bijeen om een speciale gezant aan te wijzen voor Myanmar. De gezant heeft tot taak het geweld in het land te beëindigen en de dialoog tussen de junta en zijn tegenstanders te bevorderen, aldus diplomaten. "Myanmar is klaar om te werken aan samenwerking met ASEAN binnen het ASEAN-kader, inclusief de dialoog met de speciale gezant van de ASEAN in Myanmar", aldus Min Aung Hlaing.
Tegenstanders van de junta herdachten zondag in verschillende steden de staatsgreep door in kleine groepjes te demonstreren.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
4 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.
4 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft helemaal geen diesel en stookolie meer, zei de minister van Energie en Mijnbouw van het land. De hoofdstad Havana heeft te maken met de ergste stroomuitval in tientallen jaren door een Amerikaanse blokkade die het eiland van brandstof heeft afgesneden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zetten voor het oplossen van de vastgelopen situatie rond de Straat van Hormuz in op de steun van China. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in gesprek met Fox News aan boord van de Air Force One, onderweg naar China.
7 uur geledenPARK CITY (ANP) - Een Amerikaanse vrouw die een kinderboek over rouw schreef nadat ze haar echtgenoot had vergiftigd, is veroordeeld tot levenslang zonder mogelijkheid tot vervroegde vrijlating. Dat melden Amerikaanse media.
7 uur geleden