Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maatregelen vanwege tekorten in gevangenis blijven voorlopig

Maatregelen vanwege tekorten in gevangenis blijven voorlopig

DEN HAAG (ANP) - Tijdelijke maatregelen tegen het tekort aan gevangenisplekken blijven voorlopig van kracht. Dat meldt demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) in een brief aan de Tweede Kamer. De bewindsman had toegezegd te kijken of de maatregelen nog nodig zijn, en concludeert "geen betere alternatieven" te zien.

Door personeelstekorten is er minder plek in mannengevangenissen en moeten meer veroordeelden wachten tot ze worden opgeroepen zich bij een gevangenis te melden. Op dit moment moeten nog bijna 3000 veroordeelden worden opgeroepen, terwijl dat er normaal volgens Weerwind zo'n 1100 zijn. Per 1 juli gaan maar vijf à tien van deze zogeheten 'zelfmelders' naar de gevangenis.

In maart kondigde Weerwind een reeks extra maatregelen aan om meer plekken vrij te maken. Zo stromen meer gevangenen door naar afdelingen met minder strenge beveiliging en naar de forensische zorg. Enkele veroordeelden mogen ook het einde van hun straf thuis met een enkelband uitzitten. Die groep bestaat op dit moment uit zeven mensen, maar dat aantal groeit naar verwachting.

Meer effecten

De politie gaat sinds maart niet meer achter mensen aan die minder dan twee maanden de cel in moeten. Het aantal aanhoudingen van veroordeelden is daardoor gedaald van gemiddeld 150 naar 90 per week. Verder kunnen gevangenen die in het weekend of op maandag naar huis mogen nu al op vrijdag naar buiten. Weerwind schrijft dat die maatregel "enkele keren" is gebruikt.

Het aantal plekken voor mannen in de gevangenis is sinds maart verder afgenomen, blijkt uit cijfers die Weerwind in zijn brief deelt. In maart waren dat er 6800, in juni nog 6705.

"Het effect van de aanvullende tijdelijke maatregelen is nog niet zichtbaar aangezien deze recent pas in werking zijn getreden", schrijft Weerwind. Hij verwacht in de komende maanden meer effecten te zien. Wanneer de tijdelijke maatregelen aflopen, is op dit moment niet bekend.

Meer uit Politiek

ChristenUnie positief over aanpassing belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.

5 minuten geleden
Meer gemeenten moeten gft-afval scheiden, vindt Van Veldhoven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.

1 uur geleden
Kabinet wil tientallen miljoenen voor politie en AI-plannen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.

1 uur geleden
Eerenberg: uitstel box 3 kost schatkist miljarden

DEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.

3 uur geleden
Jetten na overleg: extra investering in koopkracht en veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat extra investeren in koopkracht en veiligheid, in de hoop daarmee steun te kunnen krijgen van zowel linkse als rechtse partijen voor het belastingplan. Dat zei premier Rob Jetten na een extra ministerraad, waarin de aangepaste plannen formeel zijn vastgesteld. Nu zitten er volgens de premier "voor links en rechts heel mooie elementen" in het belastingplan.

3 uur geleden
Heinen denkt dat belastingplan steun krijgt van Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht nog steeds dat de Tweede Kamer het belastingplan gaat steunen. "In de Tweede Kamer heb ik er alle vertrouwen in dat ik daar een meerderheid heb", zei minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) dinsdag voor aanvang van een extra ministerraad.

4 uur geleden
Er ligt gewoon een heel goed belastingplan, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Asielminister en vicepremier Bart van den Brink houdt vol dat er "gewoon een heel goed belastingplan" ligt. Tegelijkertijd erkent hij dat er nog geen deal met de oppositie is waarmee steun voor het belastingplan in het parlement verzekerd is.

4 uur geleden