Londen voor uitlevering Assange aan VS, beroep nog mogelijk
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse minister van Binnenlandse Zaken Priti Patel heeft ingestemd met de uitlevering van de Australische WikiLeaks-oprichter Julian Assange aan de VS. Ze heeft voor de uitlevering getekend omdat ze geen juridische gronden ziet om het verzoek rechtmatig af te wijzen.
Assange en zijn raadslieden gaan tegen dit besluit bij een gerechtshof in beroep volgens Engelse media. Ze hebben daar veertien dagen de tijd voor. Volgens Assanges advocaten begint een nieuwe juridische strijd voor de vrijlating van Assange.
WikiLeaks noemt het besluit van Patel een enorme klap voor de vrijheid van meningsuiting in de wereld en gaat ook beroep aantekenen. Volgens WikiLeaks is Assange een journalist en publicist die niets verkeerd heeft gedaan. Hij heeft Amerikaanse oorlogsmisdaden in Afghanistan en Irak naar eer en geweten aan het licht gebracht. De regering in Washington zou hem daarom willen laten verdwijnen, mede om anderen te weerhouden zijn journalistieke voorbeeld te volgen.
Spionage
De Amerikaanse justitie wil de nu 50-jarige Assange berechten voor het publiceren van talrijke militaire geheime documenten en spionage, waarvoor hij tot 175 jaar celstraf zou riskeren. Hij zou onder meer de dood van informanten van de Amerikaanse strijdkrachten op zijn geweten kunnen hebben.
Assange werd in 2010, vier jaar na de oprichting van WikiLeaks, als verdachte aangemerkt in Zweden na klachten van twee vrouwen over seksuele gedragingen van hem. Assange werd op grond daarvan in Londen aangehouden. Hij werd op borgtocht vrijgelaten maar verdween in de ambassade van Ecuador in de Britse hoofdstad. Die wees hem in 2019 de deur en sindsdien zit hij vast in in de zwaarbeveiligde gevangenis Belmarsh in Londen, waar in 2020 de uitleveringsprocedure begon.
De Amerikaanse autoriteiten hebben beloofd dat Assange in de VS niet wordt opgesloten in een streng beveiligde gevangenis en hij zou zijn straf in Australië kunnen uitzitten als hij in de VS wordt veroordeeld.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Iran en Rusland voeren steeds meer hybride acties uit op het Verenigd Koninkrijk, stelt de directeur van de Britse veiligheidsdienst MI5, Ken McCallum. MI5 is nu meer tijd kwijt aan statelijke dreigingen dan tijdens de Koude Oorlog.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De linkse oppositiepartijen in Zweden zijn een maand na de verkiezingen er niet in geslaagd een coalitie te vormen. Partijleider Magdalena Andersson van de Sociaaldemocraten verkondigde dinsdag dat de partijen niet tot een akkoord zijn gekomen.
2 uur geledenROME (ANP/AFP) - Paus Leo XIV is aangekomen bij het ziekenhuis waar hij dinsdagmiddag geopereerd wordt aan zijn long. Hij onthulde zondag dat er een knobbeltje was ontdekt tijdens een medische routinecontrole en dat het verwijderd moet worden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO zegt te kijken of zij de bescherming van de Zwarte Zee moet opschroeven. NAVO-landen aan die zee zouden dat graag zien nu de oorlog van Rusland tegen Oekraïne daar weer vaker ook koopvaardijschepen raakt.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Het Hongaarse parlement heeft een aantal omstreden anti-lhbtiq+-maatregelen uit een wet van oud-premier Viktor Orbán teruggedraaid. Daardoor is het niet langer verboden om bijvoorbeeld stellen van gelijk geslacht te tonen in films, televisieseries en boeken als die ook beschikbaar zijn voor kinderen.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De bekende Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg heeft zich in Frankrijk aangesloten bij de grootschalige scholierenprotesten. Ze zei tegen BFMTV "trots" te zijn op de scholieren die ondanks een volgens haar "extreem gewelddadige politie" weigeren om op te geven.
5 uur geledenSOFIA (ANP/RTR) - Voor de kust van Bulgarije zijn twee schepen geraakt door drones, meldt de Bulgaarse premier Rumen Radev. Een van de twee is gezonken. Radev zegt nog geen duidelijk bewijs te hebben gezien, maar te vermoeden dat Rusland achter de aanvallen zit.
6 uur geleden