Litouwen bekrachtigt overeenkomst stationering Duitse soldaten
VILNIUS (ANP/DPA) - Litouwen en Duitsland hebben een overeenkomst bekrachtigd waarin ze hebben afgesproken een gevechtsklare Duitse brigade te stationeren in de Baltische staat. Volgens de overeenkomst gaat het niet alleen om Duitse soldaten, maar ook om civiele medewerkers van de Duitse strijdkrachten.
Als antwoord op de veranderde situatie in Europa na de Russische inval in Oekraïne besloot Duitsland om permanent een gevechtsbrigade in Litouwen te stationeren. Deze brigade van 5000 manschappen moet in 2027 inzetbaar zijn.
Een eerste commando-eenheid van ongeveer twintig troepen arriveerde al in april in het land. In oktober zullen er nog eens 120 volgen. Litouwen grenst zowel aan de Russische exclave Kaliningrad als aan Belarus.
De Litouwse minister van Defensie Laurynas Kasčiūnas noemde de stap "een nieuwe hoeksteen van ons strategisch partnerschap" met Duitsland. De Duitse wetgevers moeten de overeenkomst nog ratificeren. Tijdens zijn bezoek aan Litouwen zei de Duitse defensieminister Boris Pistorius dat hij verwacht dat die procedure volgend jaar wordt afgerond.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
1 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
6 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
8 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
17 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
18 uur geleden