Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

LHBTI-activisten Georgië schrappen mars uit vrees voor geweld

LHBTI-activisten Georgië schrappen mars uit vrees voor geweld

TBILISI (ANP/RTR/AFP) - LHBTI-activisten in Georgië hebben noodgedwongen hun Pride-mars geannuleerd. Ze vonden het te onveilig. Tegenstanders hadden onder meer een kantoor bestormd van een LHBTI-campagnegroep in hoofdstad Tbilisi. Ook vielen ze volgens lokale media journalisten en cameramensen aan.

"De mars gaat vandaag niet door", schreven de organisatoren op Facebook. "We kunnen geen mensenlevens riskeren door de straat op te gaan, als daar overal gewelddadige aanvallers rondlopen." Organisator Giorgi Tabagari had kort daarvoor nog volgehouden dat de "historische" mars wel zou plaatsvinden. Zo wilde hij laten zien dat de "houding ten opzichte van seksuele minderheden gelukkig verandert in Georgië".

Een van de tegenstanders van de mars was premier Irakli Garibashvili. Hij noemde de tocht "onacceptabel voor een groot deel van de samenleving" en zei voor onrust te vrezen. De invloedrijke Orthodoxe Kerk wilde een openbaar gebed tegen de mars. Een invloedrijke bisschop had eerder al opgeroepen te "mobiliseren tegen de sodomieten" en te voorkomen dat "perverselingen" zo'n openbaar evenement zouden kunnen houden.

Onveilig

Er verzamelden zich maandagochtend honderden anti-LHBTI-betogers bij het parlement van Georgië, een voormalige Sovjetstaat die grenst aan Turkije en Rusland. Zij botsten met de politie en belaagden de media. Activisten hadden voorafgaand aan het evenement al geklaagd dat de autoriteiten onvoldoende maatregelen hadden genomen.

Ook buiten Georgië wordt de situatie rond de Pride-mars op de voet gevolgd. Gezanten van de EU, de VS en zestien andere landen hadden de Georgische regering vorige week gevraagd "het recht om vreedzaam samen te komen" te garanderen voor alle inwoners van Georgië. "Zonder uitzonderingen."

Homofobie

Extreemrechtse betogers laten vaker van zich horen in Georgië. Zo verzamelden zich in 2019 honderden mensen in de hoofdstad om regenboogvlaggen te verbranden. Ze waren boos over de Oscarnominatie van de Georgische film And Then We Danced, waarin een liefdesrelatie tussen twee mannen voorkomt.

Activist Tabagari zei eerder dat homofobe groepen worden aangestuurd vanuit Rusland. "Ze geloven de propaganda van het Kremlin over het 'verdorven Westen', dat de traditionele waarden van Georgië wil corrumperen."

Meer uit Buitenland

Venezuela ontwaakt zondag in 'shock', rijen voor benzine en eten

BARQUISIMETO (ANP) - De Venezolaanse bevolking verkeert zondagochtend nog steeds in een staat van "shock" volgens verschillende ooggetuigen in de Venezolaanse stad Barquisimeto. Het is zeer rustig op straat. Voor benzinepompen en winkels met etenswaren vormen zich in de grote steden al minder rijen dan zaterdag.

1 uur geleden
Netanyahu ziet na protesten mogelijk keerpunt in Iran

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu ziet in de protesten in Iran een mogelijk keerpunt. "Het is heel goed mogelijk dat we een moment hebben bereikt waarop het Iraanse volk zijn lot in eigen handen neemt", verklaarde hij volgens zijn kantoor.

1 uur geleden
Weer minder asielaanvragen in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - Steeds minder mensen vragen asiel aan in Duitsland. Het ging volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken om ruim 113.000 nieuwe asielaanvragen in 2025, veel minder dan een jaar eerder. Toen betrof het bijna 230.000 aanvragen en in 2023 circa 329.000.

2 uur geleden
Venezolaanse oud-hoofdredacteur voorspelt proces vol gevaren

BARQUISIMETO (ANP) - Het herstel van de democratie in Venezuela zal een langdurig proces vol gevaren en valstrikken zijn. Dat zegt oud-hoofdredacteur José Ángel Ocanto (69) van het inmiddels verdwenen regionale dagblad El Impulso vanuit de Venezolaanse stad Barquisimeto tegen het ANP. "Alleen een transitie die voortkomt uit de diepste gevoelens van het Venezolaanse volk is een betrouwbare garantie voor stabiliteit en een veelbelovende toekomst van Venezuela", aldus Ocanto.

3 uur geleden
Noord-Korea noemt VS brute schurkenstaat na oppakken Maduro

PYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea vindt de Amerikaanse militaire actie tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro "een ernstige inbreuk op de soevereiniteit van een land". Het toont volgens Pyongyang weer aan wat de ware natuur is van de VS, een "brute schurkenstaat".

3 uur geleden
Zwitserland heeft tot dusver 24 doden van brand geïdentificeerd

ZÜRICH/CRANS (ANP/AFP/RTR) - De Zwitserse autoriteiten hebben nog zestien omgekomen slachtoffers van de brand op oudejaarsavond in Crans-Montana geïdentificeerd. Daarmee komt het totaal op 24 geïdentificeerde doden. Bij de brand in een café in de wintersportplaats kwamen veertig mensen om het leven en raakten er meer dan honderd veelal zeer ernstig gewond.

5 uur geleden
President Zuid-Korea bezoekt China, noorden schiet raketten af

SHANGHAI (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung is een vierdaags staatsbezoek aan China begonnen. Hij vertrok kort nadat Noord-Korea weer raketten had afgevuurd. Het is het eerste bezoek van Lee aan China sinds hij in juni president werd. Het is ook het eerste staatsbezoek van een Zuid-Koreaanse president aan China sinds 2019.

6 uur geleden