LHBTI-activisten Georgië schrappen mars uit vrees voor geweld
TBILISI (ANP/RTR/AFP) - LHBTI-activisten in Georgië hebben noodgedwongen hun Pride-mars geannuleerd. Ze vonden het te onveilig. Tegenstanders hadden onder meer een kantoor bestormd van een LHBTI-campagnegroep in hoofdstad Tbilisi. Ook vielen ze volgens lokale media journalisten en cameramensen aan.
"De mars gaat vandaag niet door", schreven de organisatoren op Facebook. "We kunnen geen mensenlevens riskeren door de straat op te gaan, als daar overal gewelddadige aanvallers rondlopen." Organisator Giorgi Tabagari had kort daarvoor nog volgehouden dat de "historische" mars wel zou plaatsvinden. Zo wilde hij laten zien dat de "houding ten opzichte van seksuele minderheden gelukkig verandert in Georgië".
Een van de tegenstanders van de mars was premier Irakli Garibashvili. Hij noemde de tocht "onacceptabel voor een groot deel van de samenleving" en zei voor onrust te vrezen. De invloedrijke Orthodoxe Kerk wilde een openbaar gebed tegen de mars. Een invloedrijke bisschop had eerder al opgeroepen te "mobiliseren tegen de sodomieten" en te voorkomen dat "perverselingen" zo'n openbaar evenement zouden kunnen houden.
Onveilig
Er verzamelden zich maandagochtend honderden anti-LHBTI-betogers bij het parlement van Georgië, een voormalige Sovjetstaat die grenst aan Turkije en Rusland. Zij botsten met de politie en belaagden de media. Activisten hadden voorafgaand aan het evenement al geklaagd dat de autoriteiten onvoldoende maatregelen hadden genomen.
Ook buiten Georgië wordt de situatie rond de Pride-mars op de voet gevolgd. Gezanten van de EU, de VS en zestien andere landen hadden de Georgische regering vorige week gevraagd "het recht om vreedzaam samen te komen" te garanderen voor alle inwoners van Georgië. "Zonder uitzonderingen."
Homofobie
Extreemrechtse betogers laten vaker van zich horen in Georgië. Zo verzamelden zich in 2019 honderden mensen in de hoofdstad om regenboogvlaggen te verbranden. Ze waren boos over de Oscarnominatie van de Georgische film And Then We Danced, waarin een liefdesrelatie tussen twee mannen voorkomt.
Activist Tabagari zei eerder dat homofobe groepen worden aangestuurd vanuit Rusland. "Ze geloven de propaganda van het Kremlin over het 'verdorven Westen', dat de traditionele waarden van Georgië wil corrumperen."
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.
6 uur geledenLOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."
7 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.
9 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.
9 uur geleden