Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leger Niger kiest kant van coupplegende militairen

Leger Niger kiest kant van coupplegende militairen

NIAMEY (ANP/RTR/AFP) - Het leger in Niger kiest de kant van de militairen die sinds woensdag bezig zijn met een staatsgreep. Op deze manier wil het leger naar eigen zeggen de eensgezindheid beschermen en voorkomen dat er binnen het leger strijd ontstaat.

Het leger meldt in een verklaring, die is ondertekend door de stafchef, dat iedere vorm van externe militaire interventie "rampzalige gevolgen" zal hebben voor Niger. De coupplegers worden daarnaast door het leger opgeroepen de focus te houden op de strijd tegen jihadisme.

De afgezette president Mohamed Bazoum stelde eerder op donderdag dat de democratie in Niger zal worden gered. De "zwaarbevochten winsten zullen worden beschermd" en "Nigerezen die van democratie houden" zullen daarvoor zorgen, aldus Bazoum op X (voorheen Twitter).

Bazoum

Bazoum wordt sinds woensdag door de presidentiële garde vastgehouden in het presidentieel paleis in de hoofdstad Niamey. Hij is in goede gezondheid, aldus buitenlandminister Hassoumi Massoudou tegen nieuwszender France24. Hij zei verder dat niet "het hele leger" bij de couppoging betrokken is. De minister roept op X "alle democraten en patriotten" op ervoor te zorgen dat de staatsgreep mislukt.

De coupplegende militairen verklaarden woensdagavond op nationale televisie dat ze de democratisch gekozen regering omver hebben geworpen vanwege "slecht bestuur" en een "verslechterende veiligheidssituatie". De grenzen zijn dicht en er geldt een avondklok in het land.

Staatsgrepen

De couppoging is veroordeeld door onder meer de Afrikaanse Unie, de Verenigde Naties, de Europese Unie en de Verenigde Staten. Zij roepen op tot de vrijlating van de president. Bazoum werd in april 2021 gekozen tot de leider van Niger. Het West-Afrikaanse land telt circa 25 miljoen inwoners en heeft te maken met veel armoede en jihadistisch geweld.

Niger heeft sinds het in 1960 onafhankelijk werd vier staatsgrepen meegemaakt en verscheidene couppogingen. Vlak voordat Bazoum aantrad werd al een poging gedaan zijn regering omver te werpen en afgelopen maart nogmaals toen hij op bezoek was in Turkije.

Meer uit Buitenland

Vier mensen die optreden Israël verstoorden uit zaal gezet

WENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.

2 uur geleden
Israël en favorieten plaatsen zich voor songfestivalfinale

WENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.

3 uur geleden
Golden Dome-project van Trump kost 1,2 biljoen dollar

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.

4 uur geleden
Peter Jackson krijgt op openingsavond Cannes ere-Palm voor oeuvre

CANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.

4 uur geleden
Reuters: Saudi-Arabië voerde geheime aanvallen uit op Iran

RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.

5 uur geleden
VK wil met mijnrobots en straaljagers helpen in Straat van Hormuz

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.

6 uur geleden
Oekraïne ontvangt in juni eerste deel EU-lening voor drones

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.

7 uur geleden