Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leger Niger kiest kant van coupplegende militairen

Leger Niger kiest kant van coupplegende militairen

NIAMEY (ANP/RTR/AFP) - Het leger in Niger kiest de kant van de militairen die sinds woensdag bezig zijn met een staatsgreep. Op deze manier wil het leger naar eigen zeggen de eensgezindheid beschermen en voorkomen dat er binnen het leger strijd ontstaat.

Het leger meldt in een verklaring, die is ondertekend door de stafchef, dat iedere vorm van externe militaire interventie "rampzalige gevolgen" zal hebben voor Niger. De coupplegers worden daarnaast door het leger opgeroepen de focus te houden op de strijd tegen jihadisme.

De afgezette president Mohamed Bazoum stelde eerder op donderdag dat de democratie in Niger zal worden gered. De "zwaarbevochten winsten zullen worden beschermd" en "Nigerezen die van democratie houden" zullen daarvoor zorgen, aldus Bazoum op X (voorheen Twitter).

Bazoum

Bazoum wordt sinds woensdag door de presidentiële garde vastgehouden in het presidentieel paleis in de hoofdstad Niamey. Hij is in goede gezondheid, aldus buitenlandminister Hassoumi Massoudou tegen nieuwszender France24. Hij zei verder dat niet "het hele leger" bij de couppoging betrokken is. De minister roept op X "alle democraten en patriotten" op ervoor te zorgen dat de staatsgreep mislukt.

De coupplegende militairen verklaarden woensdagavond op nationale televisie dat ze de democratisch gekozen regering omver hebben geworpen vanwege "slecht bestuur" en een "verslechterende veiligheidssituatie". De grenzen zijn dicht en er geldt een avondklok in het land.

Staatsgrepen

De couppoging is veroordeeld door onder meer de Afrikaanse Unie, de Verenigde Naties, de Europese Unie en de Verenigde Staten. Zij roepen op tot de vrijlating van de president. Bazoum werd in april 2021 gekozen tot de leider van Niger. Het West-Afrikaanse land telt circa 25 miljoen inwoners en heeft te maken met veel armoede en jihadistisch geweld.

Niger heeft sinds het in 1960 onafhankelijk werd vier staatsgrepen meegemaakt en verscheidene couppogingen. Vlak voordat Bazoum aantrad werd al een poging gedaan zijn regering omver te werpen en afgelopen maart nogmaals toen hij op bezoek was in Turkije.

Meer uit Buitenland

Veel doden bij Israëlische aanval op medisch centrum in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.

20 minuten geleden
Israël: golf van antisemitisme overspoelt Nederland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.

1 uur geleden
Uitgeweken Cubanen hopen op terugkeer en handel in Cuba

MIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.

1 uur geleden
Twee Indiase olietankers passeren Straat van Hormuz

NEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.

2 uur geleden
Iran waarschuwt dat havens in Emiraten doelwit zijn

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.

2 uur geleden
Palestijnse groep Hamas vraagt Iran geen Golfstaten te bestoken

TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.

5 uur geleden
'Noord-Korea heeft tien ballistische raketten afgevuurd'

SEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.

7 uur geleden