Rebellen Soedan akkoord met bestand om hulp mogelijk te maken
KHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - Rebellen in het Afrikaanse Soedan zeggen dat ze hebben ingestemd met een bestand dat humanitaire hulp mogelijk moet maken. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) vechten al ruim twee jaar een oorlog uit met het leger.
De RSF bevestigen dat zij instemmen met een humanitair bestand dat is voorgesteld door bemiddelaars Verenigde Staten, Egypte, de Verenigde Arabische Emiraten en Saoedi-Arabië. De beweging verwees daarbij naar "de aspiraties en belangen van het Soedanese volk". Ze staan ook open voor gesprekken over een beëindiging van de vijandelijkheden.
De aankondiging komt minder dan twee weken nadat de RSF de door hongersnood geteisterde stad el-Fasher hadden ingenomen. Daarmee verstevigde de beweging haar controle over de uitgestrekte westelijke regio Darfur.
Doorgaan met strijd
De regering van Soedan gaf eerder deze week juist aan dat zij zal doorgaan met de strijd, na een vergadering over een wapenstilstand. De internationale bemiddelaars riepen in september op tot een humanitaire wapenstilstand van drie maanden, gevolgd door een permanent staakt-het-vuren.
RSF en het Soedanese leger gingen tijdens hun tweeënhalf jaar durende oorlog herhaaldelijk akkoord met voorstellen voor een staakt-het-vuren, maar zonder resultaat. De oorlog brak uit toen de twee strijdkrachten met elkaar in conflict kwamen over plannen samen te gaan. Het conflict heeft Soedan verwoest, tienduizenden mensen het leven gekost, hongersnood in het hele land veroorzaakt en miljoenen mensen ontheemd.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Wereldwijd sterven steeds meer mensen door blootstelling aan extreem hoge temperaturen. Als doodsoorzaak is hitte in dezelfde orde van grootte beland als hiv en malaria, zo maakt het jaarlijkse Lancet Countdown-rapport duidelijk. De wetenschappers die het hebben opgesteld, vinden dat klimaatverandering officieel moet worden uitgeroepen tot wereldwijde gezondheidscrisis.
27 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot heeft premier Benjamin Netanyahu gewaarschuwd de nationale veiligheid niet te misbruiken voor politiek gewin. Dat meldt onder meer The Times of Israel op basis van diens uitspraken op het hoofdkantoor van zijn partij Yashar.
29 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De opkomst bij de Israëlische parlementsverkiezingen is uitgekomen op 77,7 procent, de hoogste sinds 1999. Dat maakte de kiescommissie bekend nadat de stembussen dinsdagavond werden gesloten.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
5 uur geleden