Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leden GroenLinks en PvdA buigen zich over verdere samenwerking

Leden GroenLinks en PvdA buigen zich over verdere samenwerking

APELDOORN (ANP) - De leden van GroenLinks en PvdA kunnen elkaar zaterdag weer beter leren kennen. Op een dubbel congres in Apeldoorn buigen ze zich over de vraag op welke manier hun partijen de samenwerking kunnen voortzetten, die in 2021 langzaam in gang is gezet. Eerder hadden de leden van de linkse partijen al ruimhartig ingestemd met een gezamenlijk verkiezingsprogramma en kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Ook voor de Europese verkiezingen in juni is één GroenLinks-PvdA-programma gemaakt.

De partijen houden hun eigen congressen vlak na elkaar in hetzelfde gebouw, waarna een gezamenlijke afsluiting volgt. De partijbesturen hebben dan al een gelijkluidende motie aan hun eigen leden voorgelegd. Daarin wordt onder meer opgeroepen om het links-progressieve verhaal verder uit te werken en te zoeken naar een intensievere samenwerkingsvorm. Het kan daarbij gaan om een blijvende alliantie, een nieuwe partij of een fusie. De leden van de twee partijen kunnen daarover meedenken in ledengesprekken die in 2025 zullen plaatsvinden. Een besluit over de inhoud en vorm wordt in 2026 gepland.

Mochten er voor die tijd vervroegde verkiezingen zijn, dan mogen de leden op dat moment beslissen in welke gezamenlijke vorm GroenLinks en PvdA daaraan zullen deelnemen, zo staat nog in de oproep. De formerende partijen PVV, VVD, NSC en BBB zijn al vijf maanden aan het onderhandelen over politieke samenwerking. De standpunten van het viertal liggen nogal uiteen, dus het is nog ongewis of ze eruit gaan komen. Medio mei moet daarover meer duidelijk worden, als de twee informateurs hun verslag uitbrengen aan de Tweede Kamer.

GroenLinks-PvdA-fractieleider Frans Timmermans heeft zich in de aanloop naar het congres in enkele interviews kritisch uitgelaten over de formatie. Zo vindt hij dat de formerende partijen naar alternatieven moeten kijken als ze er voor 1 juni niet uit zijn. En hij staat dan ervoor open om met de VVD in gesprek te gaan over de vorming van een nieuw kabinet.

Voorafgaand aan de verkiezingen in november zette zowel Timmermans als VVD-leider Dilan Yeşilgöz zich af tegen samenwerking met elkaar. GroenLinks-PvdA is na de PVV de grootste fractie in de Tweede Kamer, met een zetel meer dan de liberalen.

Meer uit Binnenland

Renze Klamer stopt als presentator bij RTL Tonight

HILVERSUM (ANP) - Renze Klamer stopt als presentator van het programma RTL Tonight. Dat maakte de zender vrijdag bekend. Volgens RTL gaat het om een gezamenlijke beslissing.

58 minuten geleden
Schademeldingen aardbeving Zeerijp naar 3346 bij finale update

ZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is opgelopen naar 3346, meldt de organisatie vrijdag. Deze update over het aantal schademeldingen is de laatste in een reeks. De aardbeving met een kracht van 3.4 vond vorige week plaats in de nacht van donderdag op vrijdag.

3 uur geleden
Passagiers zijn uit trein bij Hilversum, drie mensen aangehouden

HILVERSUM (ANP) - De passagiers die in een trein zaten die vrijdagmiddag bij Hilversum werd stilgezet vanwege "een verdachte situatie", hebben het voertuig inmiddels verlaten. Dat meldt de politie. Er zijn drie mensen aangehouden.

3 uur geleden
Verdachte situatie in trein bij Hilversum, treinverkeer gestremd

HILVERSUM (ANP) - Er is een "verdachte situatie" in een trein op het traject Amersfoort-Amsterdam, meldt de politie. De trein staat momenteel stil voor station Hilversum, in de buurt van station Hilversum Sportpark, aldus een NS-woordvoerder. De politie meldt dat het treinverkeer in beide richtingen gestremd is.

4 uur geleden
Volkszanger René Karst (59) overleden

DEN HAAG (ANP) - Volkszanger René Karst is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn management via Instagram bekendgemaakt. Karst scoorde grote hits met nummers als Atje Voor De Sfeer en Liever Te Dik In De Kist.

8 uur geleden
Paul van Gorcum, de Baron in Bassie & Adriaan, overleden

OEGSTGEEST (ANP) - Acteur en regisseur Paul van Gorcum is op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn secretariaat aan het ANP laten weten. Van Gorcum, vooral bekend van zijn rol als Baron van Neemweggen in de televisieserie Bassie en Adriaan, overleed in Oegstgeest.

9 uur geleden
Schrikker Stichting: eerder kinderen uit gezinshuis gehaald

AMSTERDAM (ANP) - Meerdere pleegkinderen zijn zo'n vier jaar geleden al weggehaald uit een gezinshuis in het noorden van het land, omdat ze er verkeerd werden behandeld. Het huis kwam deze week in het nieuws doordat twee kinderen van negen en tien jaar oud er jarenlang ernstig werden verwaarloosd en mishandeld.

9 uur geleden