Lagarde: Europeanen beleggen te weinig en te nationaal
FRANKFURT (ANP) - Burgers in de Europese Unie beleggen te weinig van hun spaargeld. En als ze dit al doen, blijft dit geld te vaak in de eigen lidstaat, zei Christine Lagarde op een bankierscongres in Frankfurt. Dit zit volgens de president van de Europese Centrale Bank (ECB) de innovatie- en concurrentiekracht van de Europese economie dwars.
In haar toespraak ging Lagarde in op het ontbreken van een zogeheten kapitaalmarktunie, waarin geldstromen van beleggers ongehinderd de nationale grenzen van EU-lidstaten oversteken. Brussel ziet zo'n unie als belangrijke aanjager van innovatie, omdat die forsere investeringen in vernieuwende bedrijven mogelijk maakt. Maar uiteenlopende regels in lidstaten bemoeilijken dit.
Een van de problemen is volgens Lagarde dat Europeanen vergeleken met Amerikanen een groter deel van hun geld op de spaarrekening zetten, in plaats van het uit te geven aan obligaties of aandelen. Beleggen zou in veel lidstaten namelijk te complex en duur zijn, bijvoorbeeld door "tussenkomst van financieel adviseurs die de mensen niet altijd vertrouwen". Daardoor lopen Europese spaarders niet alleen zelf rendement mis, maar is de Europese kapitaalmarkt ook te klein voor forse investeringen in hightech.
Transparantere en goedkopere beleggingsproducten voor spaarders zouden volgens de ECB-president een oplossing bieden. "Naar mijn idee zou een 'Europese spaargeldstandaard' - dus een gestandaardiseerd, EU-breed aanbod voor spaargeld - het beste middel zijn om die doelen te bereiken", zei Lagarde.
Meer uit Financieel
MILWAUKEE (ANP/BLOOMBERG) - De winst van motorfietsenfabrikant Harley-Davidson is afgelopen kwartaal gekelderd, omdat het Amerikaanse bedrijf de prijzen verlaagde om de verkoop aan te jagen en resterende voorraden weg te werken. Dankzij de inspanningen slaagde het bedrijf er wel in om de verkoopdaling van motorfietsen van vorig jaar om te buigen in een verkoopplus.
41 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern ExxonMobil heeft in Nederland meerdere jaren de pensioenen van oud-medewerkers te weinig verhoogd. Volgens de kantonrechter in Rotterdam handelde het Amerikaanse bedrijf daarmee in strijd met gemaakte afspraken en goed werkgeverschap.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina investeert de komende jaren 90 miljoen euro om mee te liften op het succes van eiwitrijke voeding en dranken. Het Nederlandse zuivelconcern moderniseert met het geld fabrieken in Bedum, Veghel en Workum om uit een bijproduct van kaas eiwitingrediƫnten te maken. Die eiwitten zijn bedoeld voor sportvoeding, kindervoeding en medische voeding.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten gaan btw-fraude in de EU strenger aanpakken, zo hebben de ministers van Financiƫn dinsdag besloten. De lidstaten gaan hiertoe de samenwerking intensiveren met het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) en het Europees Bureau voor Fraudebestrijding (OLAF). De lidstaten en de EU lopen jaarlijks tussen de 12,5 miljard en 32,8 miljard euro mis door fraude met btw.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie wijst een importheffing van 25 procent op auto's en vrachtwagens door de VS van de hand. "Een deal is een deal", antwoordde ze tijdens een persconferentie in Jerevan op de vraag wat ze van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump vindt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - ING schikt de Belgische witwaszaak rond oud-politicus Didier Reynders voor 1,6 miljoen euro. Dat heeft het Brusselse parket naar buiten gebracht. "Op deze manier willen we dit hoofdstuk uit het verleden afronden", zegt de bank zelf.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk wil een rechtszaak over mogelijke misleiding van beleggers afsluiten door 1,5 miljoen dollar te betalen. De Amerikaanse beurswaakhond, de Securities and Exchange Commission (SEC), klaagde 's werelds rijkste persoon aan omdat hij in 2022 te laat meldde dat hij een belang in berichtenplatform Twitter had opgebouwd. Hoewel hij bereid is een boete te betalen, ontkent Musk schuldig te zijn, meldt de SEC.
3 uur geleden