Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kroatië gaat sneller meer uitgeven aan defensie

Kroatië gaat sneller meer uitgeven aan defensie

ZAGREB (ANP/RTR) - Kroatië verhoogt zijn defensiebestedingen de komende jaren nog verder dan eerder was aangekondigd. Het land zat vorig jaar nog onder de NAVO-norm van 2 procent, en had al plannen gemaakt om de uitgaven te verhogen. Nu wil het land zelfs 3 procent van de economie aan de krijgsmacht uitgeven.

De Kroatische minister van Defensie Ivan Anusic heeft de verhoging van de defensiebestedingen aangekondigd. In 2027 moet het land 2,7 procent van de economie aan de krijgsmacht uitgeven, in 2030 3 procent.

De norm waar NAVO-landen als Kroatië zich aan beloofden te houden, bestaat sinds 2014. Jarenlang voldeden veel landen er niet aan. Onder druk van de oorlog in Oekraïne en de Amerikaanse aankondiging dat Europa op veiligheidsgebied minder afhankelijk moet worden van de VS hebben de laatste weken veel landen hun defensiebudgetten vergroot.

Het ziet ernaar uit dat de norm verder omhoog zal gaan, mogelijk op de NAVO-top in Den Haag. Een percentage van 3,5 wordt vaak genoemd.

Meer uit Buitenland

Lula wint de Braziliaanse presidentsverkiezingen

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.

15 minuten geleden
Franse premier ontvangt maandag scholieren na maand protesteren

PARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!

4 uur geleden
Oud-president erkent winst studentenbeweging verkiezingen Servië

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.

4 uur geleden
Stembussen in Brazilië twee uur langer open na klachten team Lula

BRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de stemtijd voor de beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op zondag met twee uur wordt verlengd. Hiermee willigde het hof een verzoek in van het campagneteam van president Luiz Inácio 'Lula' da Silva.

4 uur geleden
Zelensky: trilaterale ontmoeting Oekraïne-Rusland-VS in november

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zondag gezegd dat er in november een trilaterale ontmoeting zal plaatsvinden tussen Kyiv, Washington en Moskou, met als doel de vastgelopen vredesbesprekingen nieuw leven in te blazen.

5 uur geleden
Exitpoll: Jotova wint eerste ronde Bulgaarse presidentsverkiezing

SOFIA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova is zondag als winnaar uit de eerste ronde van de presidentsverkiezingen gekomen, zo blijkt uit exitpolls. Zij kan rekenen op 35 tot 36,5 procent van de stemmen.

6 uur geleden
Le Pen belooft harde aanpak criminaliteit bij begin campagne

ORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.

8 uur geleden