Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatverandering bedreigt wintersport, waarschuwen organisaties

Klimaatverandering bedreigt wintersport, waarschuwen organisaties

GENÈVE (ANP) - Wintersport en het bijbehorende toerisme gaan door de opwarming van de aarde een "sombere toekomst" tegemoet. Daarvoor waarschuwen de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) en de Internationale Ski en Snowboard Federatie (FIS). De twee organisaties zijn een samenwerking aangegaan om de wintersportsector hier bewuster van te maken. Het is de eerste samenwerking ooit tussen de VN-organisatie en een sportbond.

"Verpeste wintervakanties en afgelaste sportevenementen vormen letterlijk het topje van de ijsberg van klimaatverandering", zegt WMO-chef Celeste Saulo in een verklaring. "Terugtrekkende gletsjers, minder sneeuw en smeltende permafrost hebben een enorme impact op de ecosystemen van gebergten." Daar zullen ook lokale economieën de gevolgen van gaan ondervinden.

FIS-baas Johan Eliasch noemt klimaatverandering "een existentiële bedreiging voor skiën en snowboarden". Om daarmee om te gaan en beter op voorbereid te zijn, moet de sector volgens hem zoveel mogelijk gebruikmaken van de beschikbare wetenschappelijke kennis.

Sneeuwverwachting

Voor wintersportresorts is het bijvoorbeeld belangrijk om over een zo goed mogelijke sneeuwverwachting te beschikken. WMO en FIS verwijzen naar een studie waaruit vorig jaar bleek dat bij een wereldwijde opwarming van 2 graden meer dan de helft van de onderzochte Europese skiresorts "een zeer hoog risico" loopt op sneeuwtekorten.

Kunstsneeuw kan een uitkomst zijn, al is de keerzijde dat het maken daarvan veel energie kost. Als die energie niet CO2-neutraal is opgewekt, draagt het maken van sneeuw ook weer bij aan het probleem.

Meer uit Buitenland

Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

2 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

3 uur geleden
Trump kijkt terug op 'ongelooflijke tijd' in Davos

DAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.

3 uur geleden
Poolse premier Tusk: Oekraïne moet weer prioriteit EU worden

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."

3 uur geleden
Veel ontheemden in noorden van Syrië door gevechten

DAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.

3 uur geleden
Macron blijft 'uiterst waakzaam' op dreiging na Groenland-crisis

BRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan ​​te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.

3 uur geleden
Merz dankbaar dat Trump plan Groenland te annexeren laat varen

BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.

4 uur geleden