Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatverandering bedreigt wintersport, waarschuwen organisaties

Klimaatverandering bedreigt wintersport, waarschuwen organisaties

GENÈVE (ANP) - Wintersport en het bijbehorende toerisme gaan door de opwarming van de aarde een "sombere toekomst" tegemoet. Daarvoor waarschuwen de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) en de Internationale Ski en Snowboard Federatie (FIS). De twee organisaties zijn een samenwerking aangegaan om de wintersportsector hier bewuster van te maken. Het is de eerste samenwerking ooit tussen de VN-organisatie en een sportbond.

"Verpeste wintervakanties en afgelaste sportevenementen vormen letterlijk het topje van de ijsberg van klimaatverandering", zegt WMO-chef Celeste Saulo in een verklaring. "Terugtrekkende gletsjers, minder sneeuw en smeltende permafrost hebben een enorme impact op de ecosystemen van gebergten." Daar zullen ook lokale economieën de gevolgen van gaan ondervinden.

FIS-baas Johan Eliasch noemt klimaatverandering "een existentiële bedreiging voor skiën en snowboarden". Om daarmee om te gaan en beter op voorbereid te zijn, moet de sector volgens hem zoveel mogelijk gebruikmaken van de beschikbare wetenschappelijke kennis.

Sneeuwverwachting

Voor wintersportresorts is het bijvoorbeeld belangrijk om over een zo goed mogelijke sneeuwverwachting te beschikken. WMO en FIS verwijzen naar een studie waaruit vorig jaar bleek dat bij een wereldwijde opwarming van 2 graden meer dan de helft van de onderzochte Europese skiresorts "een zeer hoog risico" loopt op sneeuwtekorten.

Kunstsneeuw kan een uitkomst zijn, al is de keerzijde dat het maken daarvan veel energie kost. Als die energie niet CO2-neutraal is opgewekt, draagt het maken van sneeuw ook weer bij aan het probleem.

Meer uit Buitenland

Doden door Russische aanval op Oekraïne, stroomuitval in Kyiv

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Russische aanvallen hebben in Oekraïne het leven gekost aan zeker vier personen. Ook raakten op meerdere plekken in het land personen gewond. Door schade aan infrastructuur moest in delen van hoofdstad Kyiv de stroom worden uitgeschakeld.

52 minuten geleden
Minnesota klaagt VS-minister Noem aan na ICE-schietpartij

MINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.

4 uur geleden
VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

10 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

10 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

11 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

13 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

13 uur geleden