Klimaatverandering bedreigt wintersport, waarschuwen organisaties
GENÈVE (ANP) - Wintersport en het bijbehorende toerisme gaan door de opwarming van de aarde een "sombere toekomst" tegemoet. Daarvoor waarschuwen de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) en de Internationale Ski en Snowboard Federatie (FIS). De twee organisaties zijn een samenwerking aangegaan om de wintersportsector hier bewuster van te maken. Het is de eerste samenwerking ooit tussen de VN-organisatie en een sportbond.
"Verpeste wintervakanties en afgelaste sportevenementen vormen letterlijk het topje van de ijsberg van klimaatverandering", zegt WMO-chef Celeste Saulo in een verklaring. "Terugtrekkende gletsjers, minder sneeuw en smeltende permafrost hebben een enorme impact op de ecosystemen van gebergten." Daar zullen ook lokale economieën de gevolgen van gaan ondervinden.
FIS-baas Johan Eliasch noemt klimaatverandering "een existentiële bedreiging voor skiën en snowboarden". Om daarmee om te gaan en beter op voorbereid te zijn, moet de sector volgens hem zoveel mogelijk gebruikmaken van de beschikbare wetenschappelijke kennis.
Sneeuwverwachting
Voor wintersportresorts is het bijvoorbeeld belangrijk om over een zo goed mogelijke sneeuwverwachting te beschikken. WMO en FIS verwijzen naar een studie waaruit vorig jaar bleek dat bij een wereldwijde opwarming van 2 graden meer dan de helft van de onderzochte Europese skiresorts "een zeer hoog risico" loopt op sneeuwtekorten.
Kunstsneeuw kan een uitkomst zijn, al is de keerzijde dat het maken daarvan veel energie kost. Als die energie niet CO2-neutraal is opgewekt, draagt het maken van sneeuw ook weer bij aan het probleem.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden 10 doden gemeld. Er is nog geen officieel aantal bekend van de gewonden, maar hulpdiensten in de zuidelijke regio Andalusië meldden 25 zwaargewonden.
26 minuten geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).
5 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De Chileense president Gabriel Boric heeft de noodtoestand afgekondigd in twee regio's die geteisterd worden door bosbranden. Er zijn al zestien doden gevallen, terwijl ruim 50.000 mensen geadviseerd is te evacueren, meldt minister van Veiligheid Luis Cordero.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.
8 uur geleden