Klimaattop begint aan 'slotvergadering' zonder akkoord over geld
BAKOE (ANP) - Op de klimaattop in Bakoe zijn landen zaterdagavond begonnen aan het afhameren van een aantal afspraken waarover tijdens de conferentie overeenstemming is bereikt. De bijeenkomst was aangekondigd als "afsluitende" vergadering. Bij aanvang was echter al duidelijk dat over het belangrijkste onderwerp van de top, de klimaatfinanciering voor armere landen, nog altijd onenigheid bestaat. Daarover is nog meer overleg nodig. De grote vraag is of het de bijna tweehonderd landen nog gaat lukken om er samen uit te komen.
De Azerbeidzjaanse voorzitter van de COP29, Mukhtar Babayev, riep aan het begin van de vergadering alle delegaties op "hun inzet te verhogen om de resterende verschillen te overbruggen". Hij waarschuwde iedereen dat daar weinig tijd meer voor is.
Eigenlijk had de top vrijdag afgelopen moeten zijn, maar zaterdag is de hele dag nog hard onderhandeld. Dat ging er soms emotioneel aan toe. Delegatieleden van ontwikkelingslanden verlieten op den duur gefrustreerd de zaal.
Gevolgen
Rijke landen hebben jaren geleden afgesproken om ontwikkelingslanden tussen 2020 en 2025 met 100 miljard dollar per jaar te helpen. Vrijwel iedereen is het erover eens dat dit bedrag te laag is om landen effectief te laten verduurzamen en zich te wapenen tegen de gevolgen van klimaatverandering. Over het bedrag dat in 2035 moet zijn bereikt, kunnen de onderhandelaars het echter niet eens worden. Het idee is dat nu een bedrag wordt afgesproken waar de komende jaren stapsgewijs naartoe wordt gewerkt.
Eurocommissaris Wopke Hoekstra, die namens de EU onderhandelt, zei ongeveer tegelijkertijd dat het nog "een hels karwei" gaat worden. "Ik vind dat we stappen voorwaarts hebben gemaakt, maar of het gaat lukken is de vraag", zei Hoekstra. "Ik durf dat echt niet te beloven."
In een concepttekst die de voorzitter vrijdag al verspreidde, stond een bedrag van 250 miljard dollar dat rijke landen in 2035 zouden moeten verstrekken. Dat zou een mix van leningen en giften mogen zijn. Ontwikkelingslanden vinden dat veel te weinig. Westerse landen vinden op hun beurt dat landen die de afgelopen decennia veel rijker zijn geworden ook moeten meebetalen. De Verenigde Staten dreigen de komende jaren juist weg te vallen als betaler. Donald Trump heeft plannen om als president opnieuw het Klimaatakkoord van Parijs op te zeggen, net als in zijn eerste termijn.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
3 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
5 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
5 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
6 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
8 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
9 uur geleden