Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatactivisten Just Stop Oil houden laatste mars in Londen

Klimaatactivisten Just Stop Oil houden laatste mars in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - Honderden klimaatactivisten van het Britse Just Stop Oil lopen voor de laatste keer in een mars door Londen. De groep stopt na zaterdag met actievoeren, omdat haar missie voor een belangrijk deel volbracht zou zijn nu de regering een aantal eisen heeft overgenomen in haar beleid.

De demonstranten lopen vreedzaam van het parlementsgebouw tot het hoofdkantoor van Shell. Daar doen ze hun kenmerkende oranje hesjes definitief uit.

Just Stop Oil werd bekend met provocerende en ordeverstorende acties. De activisten gooiden onder meer soep over een schilderij van Vincent van Gogh, bekladden het prehistorische monument Stonehenge en probeerden geregeld het verkeer in Londen plat te leggen. Het leidde tot verdeelde reacties in de samenleving en veroordelingen van veel politici.

Doelen

Officieel stopt de actiegroep ermee omdat ze haar doelen zou hebben bereikt, maar bij de BBC geven sommige leden toe dat de opheffing ook te maken heeft met wetgeving uit 2022. Sindsdien mag de politie veel strenger optreden tegen demonstranten die opzettelijk de orde verstoren en zijn de straffen flink verzwaard.

Meerdere activisten hebben jarenlange celstraffen gekregen voor de acties, of zelfs alleen het plannen daarvan. Op dit moment zitten elf mensen van Just Stop Oil in de gevangenis. Vijf anderen horen in mei hun straf.

Meer uit Buitenland

Referendum in de maak over vertrek Slovenië uit NAVO

LJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering probeert met hoog spel verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te smoren. Zij wil de bevolking voorleggen of Slovenië al dan niet in de NAVO moet blijven.

1 uur geleden
Houthi's claimen aanval op vrachtschip Rode Zee

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben de aanval op een vrachtschip op de Rode Zee opgeëist. Het vaartuig werd zondag voor de zuidwestkust van Jemen aangevallen. Het was de eerste aanval op de scheepvaart in de Rode Zee in maanden.

1 uur geleden
Transportminister Rusland schiet zichzelf dood na ontslag

MOSKOU (ANP/RTR) - Kort na zijn ontslag door president Vladimir Poetin heeft de Russische minister van Transport zichzelf doodgeschoten, melden Russische media zoals Izvestia. Bewindsman Roman Starovojt moest na ruim een jaar opstappen.

1 uur geleden
President Iran: Israël probeerde mij te vermoorden

TEHERAN (ANP/AFP) - Volgens de president van Iran, Masoud Pezeshkian, heeft Israël geprobeerd hem te vermoorden. Hij uitte de beschuldiging in een interview met de Amerikaanse journalist Tucker Carlson.

2 uur geleden
Politie Kenia opent vuur op betogers

NAIROBI (ANP/RTR) - De Keniaanse politie heeft in de hoofdstad Nairobi het vuur geopend op een menigte demonstranten, precies 35 jaar na grootschalige betogingen voor democratie. Zeker één persoon zou gewond zijn geraakt.

2 uur geleden
VN-hof brengt zwaarwegend advies over klimaat op 23 juli uit

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) maakt op 23 juli bekend welke verplichtingen het voor landen ziet om het klimaat te beschermen tegen ontwrichting door broeikasgassen, en welke gevolgen het veroorzaken van klimaatschade zou moeten hebben. De rechters spreken hun "adviserende opinie" uit tijdens een zitting in het Vredespaleis in Den Haag, heeft het VN-hof aan landen en internationale organisaties laten weten.

4 uur geleden
Bloomberg: Zelensky sprak met Trump over vervangen gezant in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gesproken over het vervangen van de ambassadeur van zijn land in de VS. Dat zegt een ingewijde tegen persbureau Bloomberg.

5 uur geleden