Klaver over wachtgeld: ik zou het niet doen
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-leider Jesse Klaver had naar eigen zeggen zelf geen wachtgeld gehouden bovenop zijn salaris als Kamerlid. Zijn fractiegenoot Isabelle Diks kwam dinsdag in opspraak toen bleek dat zij geld ontving na haar werkzaamheden als wethouder in Leeuwarden.
"Ik zou het niet doen. Als ik naar mezelf kijk, zou ik zeggen: ik wil het niet", zegt Klaver. Kamerleden hebben in sommige gevallen recht op extra wachtgeld, maar het gaat er ook om "of je vindt dat je dit er nog bij wil hebben, bovenop toch wel een riant salaris als Kamerlid". Dat is een "persoonlijke afweging", aldus Klaver.
Hij wist niet dat Diks nog extra geld kreeg na haar wethouderschap in Leeuwarden, zo'n 7000 op jaarbasis volgens de Volkskrant. Nadat de GroenLinks-fractie haar erop had aangesproken, heeft Diks beloofd het geld terug te betalen. Klaver was liever eerder zelf ingelicht door zijn fractiegenoot. "Als ik het eerder had geweten, hadden we dit gesprek eerder gehad, en had Isabelle misschien ook wel eerder gezegd dat dit niet gepast is", aldus de GroenLinks-leider.
Dijkhoff
Ook VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff ontving de afgelopen jaren wachtgeld, omdat hij in de vorige kabinetsperiode staatssecretaris en minister was. Hij ontving enkele tienduizenden euro's extra per jaar, en liet dinsdag weten daar geen spijt van te hebben. "Ik zie het als een recht dat ik heb verdiend door werk dat ik heb gedaan."
Kamerleden ontvangen jaarlijks zo'n 120.000 euro, inclusief alle toeslagen en uitkeringen. Dijkhoff heeft recht dat aan te vullen, tot het salaris dat hij als bewindspersoon ontving. Het geld is onderdeel van de arbeidsvoorwaarden van zijn vorige baan en daarmee is het ook moreel verdedigbaar dat hij zijn salaris als Kamerlid aanvult, zo redeneert Dijkhoff.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.
11 uur geleden