Klaver over wachtgeld: ik zou het niet doen
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-leider Jesse Klaver had naar eigen zeggen zelf geen wachtgeld gehouden bovenop zijn salaris als Kamerlid. Zijn fractiegenoot Isabelle Diks kwam dinsdag in opspraak toen bleek dat zij geld ontving na haar werkzaamheden als wethouder in Leeuwarden.
"Ik zou het niet doen. Als ik naar mezelf kijk, zou ik zeggen: ik wil het niet", zegt Klaver. Kamerleden hebben in sommige gevallen recht op extra wachtgeld, maar het gaat er ook om "of je vindt dat je dit er nog bij wil hebben, bovenop toch wel een riant salaris als Kamerlid". Dat is een "persoonlijke afweging", aldus Klaver.
Hij wist niet dat Diks nog extra geld kreeg na haar wethouderschap in Leeuwarden, zo'n 7000 op jaarbasis volgens de Volkskrant. Nadat de GroenLinks-fractie haar erop had aangesproken, heeft Diks beloofd het geld terug te betalen. Klaver was liever eerder zelf ingelicht door zijn fractiegenoot. "Als ik het eerder had geweten, hadden we dit gesprek eerder gehad, en had Isabelle misschien ook wel eerder gezegd dat dit niet gepast is", aldus de GroenLinks-leider.
Dijkhoff
Ook VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff ontving de afgelopen jaren wachtgeld, omdat hij in de vorige kabinetsperiode staatssecretaris en minister was. Hij ontving enkele tienduizenden euro's extra per jaar, en liet dinsdag weten daar geen spijt van te hebben. "Ik zie het als een recht dat ik heb verdiend door werk dat ik heb gedaan."
Kamerleden ontvangen jaarlijks zo'n 120.000 euro, inclusief alle toeslagen en uitkeringen. Dijkhoff heeft recht dat aan te vullen, tot het salaris dat hij als bewindspersoon ontving. Het geld is onderdeel van de arbeidsvoorwaarden van zijn vorige baan en daarmee is het ook moreel verdedigbaar dat hij zijn salaris als Kamerlid aanvult, zo redeneert Dijkhoff.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.
22 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
1 dag geleden