Kim en Poetin tekenen 'alomvattend' samenwerkingsverband
PYONGYANG (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un hebben een "alomvattend strategisch partnerschap" getekend. Poetin verklaarde dat onder meer is afgesproken dat de buurlanden elkaar te hulp komen als ze worden aangevallen.
De president haalde ook uit naar het Westen, dat zowel zijn land als Noord-Korea zware sancties heeft opgelegd. Poetin noemde dat een vorm van afpersing die door het Westen wordt gebruikt om de eigen dominante rol in de wereld te behouden. Hij zei dat Rusland en Noord-Korea een onafhankelijk buitenlandbeleid hebben en dergelijke druk van buitenaf niet tolereren.
Kim prees de 71-jarige president op zijn beurt als de beste vriend van zijn volk. Hij omschreef het nieuwe verdrag volgens Russische media als "constructief, vooruitstrevend, uitsluitend vredelievend en defensief". De samenwerking is bedoeld om de "fundamentele belangen van de volken van onze twee landen te beschermen", aldus de Noord-Koreaanse leider.
Zeldzaam bezoek
Het Kremlin had al aangekondigd dat de twee antiwesterse leiders een overeenkomst zouden tekenen, zonder de details te noemen. Poetin omschreef het als een "basisdocument" dat het fundament zou moeten vormen voor de betrekkingen op de langere termijn.
Poetin is in Pyongyang voor een zeer zeldzaam bezoek aan Noord-Korea, waar hij 24 jaar geleden voor het laatst was. Hij en Kim spraken zo'n twee uur achter gesloten deuren in het Kumsusanpaleis met elkaar voordat ze het document ondertekenden.
Banden aangehaald
Poetin heeft Kim volgens Russische staatsmedia een Russische limousine, een ceremoniële dolk en een theeset cadeau gedaan. Kim overhandigde hem op zijn beurt diverse kunstwerken.
De twee gezworen vijanden van de Verenigde Staten hebben de laatste jaren de banden aangehaald en volgens de Amerikanen levert Noord-Korea bijvoorbeeld wapens en munitie voor het Russische leger. Russische media speculeerden voor het bezoek dat Poetin en Kim het zouden hebben over de mogelijke komst van Noord-Koreaanse arbeidsmigranten naar Rusland.
Het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap meldt dat het bezoek van Poetin wel is ingekort. Hij zou eigenlijk dinsdagavond aankomen in Pyongyang, maar arriveerde pas diep in de nacht doordat hij nog een tussenstop maakte in Jakoetsk. Poetin vliegt waarschijnlijk woensdagavond door naar Vietnam.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance waarschuwt Europese leiders zijn chef, president Donald Trump, serieus te nemen. Hij zei dit op een vraag over Groenland, dat volgens Trump beter onderdeel van de VS kan zijn dan een autonoom deel van het Deense koninkrijk. In Washington wordt gesproken over mogelijkheden het grootste eiland ter wereld, met 57.000 inwoners, te kopen of gewoon in te nemen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en grote delen van het land is volgens waarnemers van de groep NetBlocks het internet uitgevallen. In het land zijn massale protesten tegen de hyperinflatie en de jarenlange schaarste aan essentiële goederen.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De machtige voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Jesús Rodríguez, heeft gezegd dat er veel gevangenen worden vrijgelaten, Venezolaanse en buitenlandse gedetineerden, als een gebaar van goede wil.
5 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.
10 uur geleden