Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kim en Poetin tekenen 'alomvattend' samenwerkingsverband

Kim en Poetin tekenen 'alomvattend' samenwerkingsverband

PYONGYANG (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un hebben een "alomvattend strategisch partnerschap" getekend. Poetin verklaarde dat onder meer is afgesproken dat de buurlanden elkaar te hulp komen als ze worden aangevallen.

De president haalde ook uit naar het Westen, dat zowel zijn land als Noord-Korea zware sancties heeft opgelegd. Poetin noemde dat een vorm van afpersing die door het Westen wordt gebruikt om de eigen dominante rol in de wereld te behouden. Hij zei dat Rusland en Noord-Korea een onafhankelijk buitenlandbeleid hebben en dergelijke druk van buitenaf niet tolereren.

Kim prees de 71-jarige president op zijn beurt als de beste vriend van zijn volk. Hij omschreef het nieuwe verdrag volgens Russische media als "constructief, vooruitstrevend, uitsluitend vredelievend en defensief". De samenwerking is bedoeld om de "fundamentele belangen van de volken van onze twee landen te beschermen", aldus de Noord-Koreaanse leider.

Zeldzaam bezoek

Het Kremlin had al aangekondigd dat de twee antiwesterse leiders een overeenkomst zouden tekenen, zonder de details te noemen. Poetin omschreef het als een "basisdocument" dat het fundament zou moeten vormen voor de betrekkingen op de langere termijn.

Poetin is in Pyongyang voor een zeer zeldzaam bezoek aan Noord-Korea, waar hij 24 jaar geleden voor het laatst was. Hij en Kim spraken zo'n twee uur achter gesloten deuren in het Kumsusanpaleis met elkaar voordat ze het document ondertekenden.

Banden aangehaald

Poetin heeft Kim volgens Russische staatsmedia een Russische limousine, een ceremoniële dolk en een theeset cadeau gedaan. Kim overhandigde hem op zijn beurt diverse kunstwerken.

De twee gezworen vijanden van de Verenigde Staten hebben de laatste jaren de banden aangehaald en volgens de Amerikanen levert Noord-Korea bijvoorbeeld wapens en munitie voor het Russische leger. Russische media speculeerden voor het bezoek dat Poetin en Kim het zouden hebben over de mogelijke komst van Noord-Koreaanse arbeidsmigranten naar Rusland.

Het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap meldt dat het bezoek van Poetin wel is ingekort. Hij zou eigenlijk dinsdagavond aankomen in Pyongyang, maar arriveerde pas diep in de nacht doordat hij nog een tussenstop maakte in Jakoetsk. Poetin vliegt waarschijnlijk woensdagavond door naar Vietnam.

Meer uit Buitenland

Netanyahu: Israël valt Beiroet aan als Hezbollah geweld voortzet

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.

1 uur geleden
EU eens over terugkeerregeling, waaronder 'terugkeerhubs'

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.

2 uur geleden
Trump: gebeld met Israël en Hezbollah, aanvallen gaan stoppen

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.

4 uur geleden
Iraanse garde dreigt met 'nieuwe fronten' vanwege strijd Libanon

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.

5 uur geleden
Trump: Iran informeerde ons niet over stilleggen overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."

5 uur geleden
Merz wil met Europese leiders betere band met Trump opbouwen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.

6 uur geleden
Kenianen demonstreren tegen Amerikaans ebolacentrum

NAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.

6 uur geleden