Kim en Poetin tekenen 'alomvattend' samenwerkingsverband
PYONGYANG (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un hebben een "alomvattend strategisch partnerschap" getekend. Poetin verklaarde dat onder meer is afgesproken dat de buurlanden elkaar te hulp komen als ze worden aangevallen.
De president haalde ook uit naar het Westen, dat zowel zijn land als Noord-Korea zware sancties heeft opgelegd. Poetin noemde dat een vorm van afpersing die door het Westen wordt gebruikt om de eigen dominante rol in de wereld te behouden. Hij zei dat Rusland en Noord-Korea een onafhankelijk buitenlandbeleid hebben en dergelijke druk van buitenaf niet tolereren.
Kim prees de 71-jarige president op zijn beurt als de beste vriend van zijn volk. Hij omschreef het nieuwe verdrag volgens Russische media als "constructief, vooruitstrevend, uitsluitend vredelievend en defensief". De samenwerking is bedoeld om de "fundamentele belangen van de volken van onze twee landen te beschermen", aldus de Noord-Koreaanse leider.
Zeldzaam bezoek
Het Kremlin had al aangekondigd dat de twee antiwesterse leiders een overeenkomst zouden tekenen, zonder de details te noemen. Poetin omschreef het als een "basisdocument" dat het fundament zou moeten vormen voor de betrekkingen op de langere termijn.
Poetin is in Pyongyang voor een zeer zeldzaam bezoek aan Noord-Korea, waar hij 24 jaar geleden voor het laatst was. Hij en Kim spraken zo'n twee uur achter gesloten deuren in het Kumsusanpaleis met elkaar voordat ze het document ondertekenden.
Banden aangehaald
Poetin heeft Kim volgens Russische staatsmedia een Russische limousine, een ceremoniële dolk en een theeset cadeau gedaan. Kim overhandigde hem op zijn beurt diverse kunstwerken.
De twee gezworen vijanden van de Verenigde Staten hebben de laatste jaren de banden aangehaald en volgens de Amerikanen levert Noord-Korea bijvoorbeeld wapens en munitie voor het Russische leger. Russische media speculeerden voor het bezoek dat Poetin en Kim het zouden hebben over de mogelijke komst van Noord-Koreaanse arbeidsmigranten naar Rusland.
Het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap meldt dat het bezoek van Poetin wel is ingekort. Hij zou eigenlijk dinsdagavond aankomen in Pyongyang, maar arriveerde pas diep in de nacht doordat hij nog een tussenstop maakte in Jakoetsk. Poetin vliegt waarschijnlijk woensdagavond door naar Vietnam.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.
53 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft heel Zuid-Libanon verklaard tot "gevechtszone" en inwoners opgeroepen te evacueren. Dat meldt de Arabischtalige woordvoerder van de IDF op X.
4 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP/RTR) - Oeganda sluit de grens met de Democratische Republiek Congo om de verspreiding van ebola tegen te gaan, laat de Oegandese regering weten. In Congo zijn meer dan 900 vermoedelijke ebolagevallen en meer dan 220 sterfgevallen. Oeganda heeft zeven gevallen van ebola en een sterfgeval gemeld.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas bevestigt de dood van de militair leider Mohammed Odeh. Eerder zeiden Israëlische vertegenwoordigers al dat hij was omgekomen bij een aanval van het Israëlische leger (IDF) op Gaza-Stad.
9 uur geledenTYRUS (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft woensdag de evacuatie bevolen van de Zuid-Libanese stad Tyrus en omgeving. Er zijn plannen om daar doelen van Hezbollah aan te vallen, aldus een legerwoordvoerder op X.
9 uur geledenBUGGENHOUT (ANP) - Twee van de vijf kinderen die dinsdag zwaargewond raakten bij het ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in België, kunnen mogelijk binnenkort het ziekenhuis verlaten. Dat zegt de directrice van de school waar de kinderen op zitten tegen VRT Nieuws. "Maar helaas zijn er nog drie leerlingen die nog heel ernstig gewond zijn en die nog veel zorgen nodig hebben."
12 uur geledenVIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vijf van de zeven mensen gevonden die een week geleden vast kwamen te zitten in een overstroomde grot. De Laotianen waren op zoek naar goud.
12 uur geleden