Kim en Poetin tekenen 'alomvattend' samenwerkingsverband
PYONGYANG (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un hebben een "alomvattend strategisch partnerschap" getekend. Poetin verklaarde dat onder meer is afgesproken dat de buurlanden elkaar te hulp komen als ze worden aangevallen.
De president haalde ook uit naar het Westen, dat zowel zijn land als Noord-Korea zware sancties heeft opgelegd. Poetin noemde dat een vorm van afpersing die door het Westen wordt gebruikt om de eigen dominante rol in de wereld te behouden. Hij zei dat Rusland en Noord-Korea een onafhankelijk buitenlandbeleid hebben en dergelijke druk van buitenaf niet tolereren.
Kim prees de 71-jarige president op zijn beurt als de beste vriend van zijn volk. Hij omschreef het nieuwe verdrag volgens Russische media als "constructief, vooruitstrevend, uitsluitend vredelievend en defensief". De samenwerking is bedoeld om de "fundamentele belangen van de volken van onze twee landen te beschermen", aldus de Noord-Koreaanse leider.
Zeldzaam bezoek
Het Kremlin had al aangekondigd dat de twee antiwesterse leiders een overeenkomst zouden tekenen, zonder de details te noemen. Poetin omschreef het als een "basisdocument" dat het fundament zou moeten vormen voor de betrekkingen op de langere termijn.
Poetin is in Pyongyang voor een zeer zeldzaam bezoek aan Noord-Korea, waar hij 24 jaar geleden voor het laatst was. Hij en Kim spraken zo'n twee uur achter gesloten deuren in het Kumsusanpaleis met elkaar voordat ze het document ondertekenden.
Banden aangehaald
Poetin heeft Kim volgens Russische staatsmedia een Russische limousine, een ceremoniële dolk en een theeset cadeau gedaan. Kim overhandigde hem op zijn beurt diverse kunstwerken.
De twee gezworen vijanden van de Verenigde Staten hebben de laatste jaren de banden aangehaald en volgens de Amerikanen levert Noord-Korea bijvoorbeeld wapens en munitie voor het Russische leger. Russische media speculeerden voor het bezoek dat Poetin en Kim het zouden hebben over de mogelijke komst van Noord-Koreaanse arbeidsmigranten naar Rusland.
Het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap meldt dat het bezoek van Poetin wel is ingekort. Hij zou eigenlijk dinsdagavond aankomen in Pyongyang, maar arriveerde pas diep in de nacht doordat hij nog een tussenstop maakte in Jakoetsk. Poetin vliegt waarschijnlijk woensdagavond door naar Vietnam.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.
11 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.
12 uur geledenBAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
14 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
16 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
17 uur geleden