Khamenei verdedigt aanval op Israël in zeldzame preek
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse ayatollah Ali Khamenei heeft de raketaanval van Iran op Israël verdedigd. "De actie van onze strijdkrachten enkele nachten geleden was volledig legaal en gerechtvaardigd", zei hij tijdens het vrijdaggebed in Teheran. Het was voor het eerst in vijf jaar dat de ayatollah in het openbaar voorging in het gebed.
De opperste leider van Iran sprak een grote menigte toe. Hij haalde meermaals uit naar Israël, dat volgens hem nooit van de Palestijnse beweging Hamas en de Libanese Hezbollah zal winnen. Beide militante groeperingen worden gesteund door Iran. Khamenei sprak ook zijn steun uit voor de dodelijke aanval van Hamas op Israël in oktober vorig jaar.
Iran vuurde dinsdag ongeveer tweehonderd raketten af op Israël als vergelding voor het doden van leiders van Hamas en Hezbollah. Israël dreigt sindsdien met een vergeldingsaanval, maar die heeft nog niet plaatsgevonden. Het was de tweede directe aanval ooit van Iran op Israël. De eerste vond in april plaats. Volgens Khamenei was dit de "minimale straf voor de misdaden" die Israël pleegt.
Hassan Nasrallah
Khamenei zei dat de zogeheten as van verzet in het Midden-Oosten niet zal terugdeinzen na de dood van meerdere militante leiders en zal winnen. De as van verzet bestaat uit gewapende bewegingen als Hamas in de Gazastrook, Hezbollah in Libanon en Houthi's in Jemen die door Iran worden gesteund. De ayatollah prees de "hevige verdediging" tegen Israël van afgelopen jaar.
Er werd in Teheran ook stilgestaan bij de dood van Hassan Nasrallah. De leider van Hezbollah stierf vorige week bij een Israëlische luchtaanval op het zuiden van Beiroet, samen met een commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde. Volgens Khamenei verleent Hezbollah "een onmisbare dienst aan de hele regio en de gehele islamitische wereld".
Noorden
Israël maakte vorige maand bekend dat de focus van zijn krijgsmacht voortaan ligt op het noorden, waarmee de strijd met Hezbollah wordt bedoeld. Israël en Hezbollah vallen elkaar al een jaar regelmatig aan en Israëlische grondtroepen zijn nu ook actief in het zuiden van Libanon. Door de toename van geweld zijn de laatste weken vooral doden gevallen in Libanon.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
5 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.
5 uur geleden