Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Khamenei verdedigt aanval op Israël in zeldzame preek

Khamenei verdedigt aanval op Israël in zeldzame preek

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse ayatollah Ali Khamenei heeft de raketaanval van Iran op Israël verdedigd. "De actie van onze strijdkrachten enkele nachten geleden was volledig legaal en gerechtvaardigd", zei hij tijdens het vrijdaggebed in Teheran. Het was voor het eerst in vijf jaar dat de ayatollah in het openbaar voorging in het gebed.

De opperste leider van Iran sprak een grote menigte toe. Hij haalde meermaals uit naar Israël, dat volgens hem nooit van de Palestijnse beweging Hamas en de Libanese Hezbollah zal winnen. Beide militante groeperingen worden gesteund door Iran. Khamenei sprak ook zijn steun uit voor de dodelijke aanval van Hamas op Israël in oktober vorig jaar.

Iran vuurde dinsdag ongeveer tweehonderd raketten af op Israël als vergelding voor het doden van leiders van Hamas en Hezbollah. Israël dreigt sindsdien met een vergeldingsaanval, maar die heeft nog niet plaatsgevonden. Het was de tweede directe aanval ooit van Iran op Israël. De eerste vond in april plaats. Volgens Khamenei was dit de "minimale straf voor de misdaden" die Israël pleegt.

Hassan Nasrallah

Khamenei zei dat de zogeheten as van verzet in het Midden-Oosten niet zal terugdeinzen na de dood van meerdere militante leiders en zal winnen. De as van verzet bestaat uit gewapende bewegingen als Hamas in de Gazastrook, Hezbollah in Libanon en Houthi's in Jemen die door Iran worden gesteund. De ayatollah prees de "hevige verdediging" tegen Israël van afgelopen jaar.

Er werd in Teheran ook stilgestaan bij de dood van Hassan Nasrallah. De leider van Hezbollah stierf vorige week bij een Israëlische luchtaanval op het zuiden van Beiroet, samen met een commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde. Volgens Khamenei verleent Hezbollah "een onmisbare dienst aan de hele regio en de gehele islamitische wereld".

Noorden

Israël maakte vorige maand bekend dat de focus van zijn krijgsmacht voortaan ligt op het noorden, waarmee de strijd met Hezbollah wordt bedoeld. Israël en Hezbollah vallen elkaar al een jaar regelmatig aan en Israëlische grondtroepen zijn nu ook actief in het zuiden van Libanon. Door de toename van geweld zijn de laatste weken vooral doden gevallen in Libanon.

Meer uit Buitenland

Kremlin: nieuw overleg Oekraïne, Rusland en VS in Genève

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.

1 uur geleden
Høiby: ik had niet door dat vermeend slachtoffer sliep

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.

1 uur geleden
Nieuwe astronauten onderweg naar ISS

CAPE CANAVERAL (ANP/RTR) - Vier astronauten zijn opgestegen met een SpaceX-raket en onderweg naar het internationale ruimtestation ISS, is te zien op beelden van de NASA. Ze komen naar verwachting zaterdag aan, na een vlucht van zo'n 34 uur.

1 uur geleden
Minister: getril rond vulkaan Tenerife wijst niet op uitbarsting

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Rond de vulkaan de Teide op Tenerife zijn er al dagen seismische activiteiten, maar dat geschok wijst volgens minister Víctor Ángel Torres niet op een nabije uitbarsting van de vulkaan. De minister van Territoriaal Beleid erkende in een vraaggesprek dat de trillingen die ook vrijdagochtend zijn gevoeld, "niet normaal zijn". Ze zijn anders dan in de afgelopen jaren, aldus Torres.

1 uur geleden
Britse rechter: verbod op Palestine Action onwettig

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.

2 uur geleden
Noors hof nodigt organisaties uit voor gesprek over Epstein

OSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.

2 uur geleden
FBI verdubbelt beloning in ontvoeringszaak Nancy Guthrie

TUCSON (ANP) - De FBI heeft de beloning voor informatie die leidt tot de opsporing van de ontvoerde Nancy Guthrie of haar kidnapper verhoogd tot 100.000 dollar (84.000 euro). Dat is een verdubbeling van het bedrag dat eerder was uitgeloofd.

3 uur geleden