Kabinet wil door met vergroeningsplan Tata, onderzoekt versnelling
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil snel afspraken maken met Tata Steel over het verduurzamingsplan dat de staalfabrikant heeft ingediend. Onderzocht wordt of het haalbaar is een deel van die plannen sneller uit te voeren. Dat melden minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) en staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur).
Het kabinet had oud-minister Hans Wijers en topconsultant Frans Blom gevraagd het plan van Tata tegen het licht te houden en daarbij ook alternatieven in kaart te brengen. Zij concluderen evenwel dat het plan waar het staalbedrijf zelf mee kwam "de meest logische optie" lijkt. Ook stellen ze vast dat de overheid hoe dan ook een bijdrage moet leveren.
In een toelichting op hun advies gaven Wijers en Blom per ongeluk de bedragen prijs die daar mogelijk mee zijn gemoeid. Het plan van Tata zelf zou tussen de 0,5 miljard en 2 miljard euro aan investeringen met publiek geld vergen. Bij een versnelling zou daar tussen de 10 en 50 procent bij kunnen komen. De kosten voor de schatkist kunnen daarmee oplopen tot 3 miljard euro.
Urgent
Adriaansens benadrukt dat dit "hele ruwe inschattingen" zijn en dat over de precieze verdeling van de kosten nog stevig met het bedrijf zal worden onderhandeld. "Laat daarbij ook duidelijk zijn, het gaat niet voor elke prijs gebeuren", waarschuwt zij.
Tijd om de keuze aan een nieuw kabinet te laten, heeft Adriaansens naar eigen zeggen niet. "Dit is een heel urgent probleem. De mensen die in de omgeving van Tata Steel wonen, vragen ons bijna dagelijks er iets aan te doen." Wel belooft ze de Tweede Kamer nauw te betrekken bij het vervolgproces. Mogelijk komt het kabinet nog dit jaar tot afspraken met het bedrijf.
Uitstoot verplaatst
Wijers en Blom keken ook naar de (financiële) gevolgen als Tata de deuren zou moeten sluiten. Uitkoop van het Indiase moederbedrijf zou 3 tot 4 miljard euro kosten, de sanering van het terrein maximaal 12 miljard en een sociaal plan voor de circa 9000 werknemers nog eens 1 miljard euro. De uitstoot zou dan mogelijk niet verminderen maar slechts verplaatst worden naar andere landen.
De twee adviseurs spraken in hun second opinion zelf geen voorkeur uit voor een variant. Maar Wijers noemt het voornemen van het kabinet om verder te gaan met de zogenoemde maatwerkafspraak met Tata en daarbij ook te kijken of het sneller kan "een goed te verdedigen en ook moedige keuze".
Meer uit Financieel
MADRID (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Spanje verwacht dat zijn economie dit jaar harder groeit dan eerder gedacht. Het ministerie van Economische Zaken liet maandag weten een toename van 2,6 procent van het bruto binnenlands product (bbp) te voorzien. Eerder ging Madrid nog uit van 2,2 procent groei.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) heeft een lening toegezegd van 3 miljard euro aan vliegtuigbouwer Airbus. Dat is de grootste bedrijfslening die de EIB ooit heeft goedgekeurd.
55 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het aantal schepen dat door de Straat van Hormuz is gevaren, is afgelopen weekend teruggelopen nadat het evacuatieplan is gepauzeerd, blijkt uit data van AXSMarine. Donderdagavond heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) het begeleiden van schepen uit de Perzische Golf gestaakt na een aanval op een schip.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij verzekeraars lopen de schademeldingen op na het noodweer van afgelopen weekend, dat voor overlast zorgde in het hele land. Zaterdagavond was overal in Nederland code oranje van kracht vanwege zware onweersbuien, met op sommige plaatsen grote hagelstenen en harde wind.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Het Hongaarse begrotingstekort kan oplopen tot meer dan 7 procent van de omvang van de totale economie, ook nu de EU Hongarije van miljarden voorziet. Dat zegt premier Péter Magyar. Zonder die tegoeden zou dat meer dan 8 procent geweest zijn, aldus de Hongaarse leider.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Tabaksfabrikant British American Tobacco (BAT) schrapt wereldwijd duizenden banen om kosten te besparen. Het bedrijf achter merken als Lucky Strike en Dunhill verwacht dat tegen het einde van dit jaar zo'n 5500 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met een kleine winst geopend. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de positieve resultaten van techinvesteerder Prosus.
3 uur geleden