Texel wil niet langer studenten van corps als strandwachten
TEXEL (ANP) - De gemeenteraad van Texel wil niet langer dat studenten van het Utrechtsch Studenten Werkkamp (USW) in de zomer de stranden bewaken. Negen raadsleden stemden voor het plan van GroenLinks, PvdA, CDA en D66, en zes tegen.
Over het gedrag van de strandwachten van het USW, onderdeel van het Utrechtsch Studenten Corps, die sinds 1950 de stranden bewaken, is onrust ontstaan. Zo zijn er signalen van (seksueel) grensoverschrijdend gedrag van de mannelijke studenten tegenover vrouwen. In het AD vertelde een vrouw anoniem dat zij jaren terug is verkracht door vier strandwachten. Volgens een gemeenteraadslid zijn er ook signalen van meer recente incidenten.
De strandwachten mochten in de zomer van 2025 onder voorwaarden aan de slag, onder meer met inzet van externe begeleiding. Dit verliep volgens een evaluatie van de gemeente zonder grote problemen.
Alternatieven
Toch willen de indieners van het aangenomen plan dat een andere organisatie de strandbeveiliging op zich neemt. Anneke Visser-Veltkamp (PvdA) ziet ook dat de maatregelen werken, maar noemt het "heel bijzonder" dat een gemeente die integriteit belangrijk vindt, een samenwerking wil met een organisatie die zoveel extra maatregelen nodig heeft om het soepel te laten verlopen.
Als alternatieven worden de Texelse Reddingsbrigade en de KNRM voorgesteld en de motie schrijft voor dat het nu aan het college is om de beste optie te kiezen.
Risico's
Tegenstanders van het plan opperden onder meer dat het veel meer geld kost om met een andere partij in zee te gaan. Ook uitten ze zorgen over het risico op onbewaakte stranden in 2026, omdat de bezetting mogelijk niet op tijd op orde zou zijn.
Burgemeester Mark Pol geeft toe dat het plan risico's met zich meebrengt en het om "best wat improvisatievermogen" vraagt, maar hij denkt wel dat het haalbaar is.
Het Utrechtsch Studenten Corps was niet direct bereikbaar voor een reactie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".
1 uur geledenBLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.
4 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.
7 uur geledenALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
17 uur geleden