Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet steekt in nadagen 60 miljoen euro in Oekraïense drones

Kabinet steekt in nadagen 60 miljoen euro in Oekraïense drones

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet investeert 60 miljoen euro in Oekraïense drones. Dat meldt demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) aan het einde van een tweedaags werkbezoek aan het door oorlog geplaagde land. Mogelijk is dit het laatste militaire steunpakket dat ze aankondigt, gezien het eerste kabinet-Schoof binnenkort aantreedt. Het wordt betaald uit geld dat eerder is gereserveerd op de begroting van het ministerie van Defensie.

Drones zijn volgens de minster "onmisbaar" in het Oekraïense leger en kunnen "echt doorslaggevend" zijn op het slagveld. Dat de Russische vloot in de Zwarte Zee ofwel "op de bodem" ligt dan wel is verjaagd, komt voor een belangrijk deel door de inzet van onbemande boten. Ollongren investeert 17,5 miljoen euro om maritieme drones in Oekraïne te laten produceren.

Verder gaat 20 miljoen euro naar zogenoemde 'First Person View' drones, die worden bestuurd door een piloot die op afstand meekijkt. Deze uitgave verloopt via het internationale samenwerkingsverband op het gebied van drones, waar onder meer Verenigd Koninkrijk aan meedoet. Het resterende geld van het aangekondigde pakket gaat naar Nederlandse leveringen van diverse drones. Dat levert de Nederlandse industrie ook opdrachten op, schrijft het ministerie.

Bezoek aan dronefabriek

Om drones effectief in te blijven zetten, moet Oekraïne hier constant in investeren, zegt de minister. Rusland is namelijk ook druk bezig met het ontwikkelen van 'tegentechnologie" waar vervolgens weer een antwoord op moet worden gevonden.

Tijdens haar bezoek heeft Ollongren onder meer een dronefabriek bezocht en gesproken met de Oekraïense premier Denys Sjmyhal en de minister van Defensie. De minister kreeg ook vragen van de Oekraïners over het kabinet dat binnenkort aantreedt, en of dat net zoveel steun zal leveren in de oorlog. Voor zowel dit jaar als volgend jaar is al 3 miljard euro aan militaire steun toegezegd, heeft de minister dan telkens benoemd. Het lijkt haar bovendien "vanzelfsprekend" dat het volgende kabinet Oekraïne blijft bijstaan.

Op elk terrein hulp geboden

De oorlog in Oekraïne was in haar tijd als minister een van de belangrijkste dossiers van Ollongren. Ze zegt dat Nederland meerdere keren de eerste was om een stap verder te gaan met militaire hulp en de verwachtingen daarom hoog zijn. "Ik zal nooit zeggen dat we tevreden zijn", aldus de bewindsvrouw. Ze denkt wel dat het kabinet na de levering van drones op elk terrein hulp heeft geboden waar Oekraïne dat aan Nederland heeft gevraagd.

Meer uit Politiek

Jongerenvereniging Progressief Nederland gaat PROTEST heten

DEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.

5 uur geleden
BBB-senator zegt lidmaatschap partij op, blijft actief in fractie

BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.

1 dag geleden
Mona Keijzer zegt lidmaatschap BBB op

BARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.

1 dag geleden
Emoties lopen hoog op bij extra ledenbijeenkomst BBB

BARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.

1 dag geleden
Lokale partijen niet blij met nieuwe naam GroenLinks-PvdA

DEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".

1 dag geleden
Hermans maakt miljoenen vrij voor pandemische paraatheid

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.

1 dag geleden
ANP Verkiezingsdienst: lokaal niet de grote winnaar verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.

1 dag geleden