Kabinet gaat doorvoer onderdelen F-35 naar Israël niet stoppen
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat de doorvoer van reserveonderdelen voor het F-35 gevechtsvliegtuig naar Israël niet stoppen. Dat schrijven demissionair ministers Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) en Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) aan de Kamer. Er is geen bewijs dat de Israëlische F-35's bij schendingen van het oorlogsrecht zijn betrokken.
NRC bracht eerder deze maand het nieuws dat sinds de uitbraak van de oorlog tussen Israël en Hamas ruim anderhalf maand geleden vanuit een logistiek centrum op vliegbasis Woensdrecht onderdelen voor de F-35 naar Israël zijn gegaan. Juristen van Buitenlandse Zaken plaatsten daar kanttekeningen bij.
De doorvoer van de Amerikaanse onderdelen blijft nodig omdat Israël ook wordt bedreigd door onder meer Iran. "Door doorlevering van F-35-onderdelen aan Israël te stoppen zouden er beperkingen opgelegd worden aan de mogelijkheid van Israël de toestellen in het kader van deze regionale dreigingen in te zetten", aldus de bewindslieden.
Oorlogsrecht geschonden
Israël bombardeert de Gazastrook intensief. Daarbij zijn al meer dan 14.000 mensen gedood. Volgens mensenrechtenorganisaties wordt het oorlogsrecht in Gaza geschonden. Het kabinet heeft geen bewijs dat de Israëlische F-35's hier bij betrokken zijn. "Op basis van huidige informatie over de Israëlische F-35-inzet kan niet worden vastgesteld dat de F-35's bij ernstige schendingen van het humanitair oorlogsrecht zijn betrokken."
De Tweede Kamer debatteert donderdagmiddag met de bewindslieden over de oorlog in Gaza. Daar zal de doorvoer van de reserveonderdelen ook aan de orde komen. Een deel van de partijen wil dat de doorvoer wordt gestopt.
Stoppen van leveranties zou ongewenste gevolgen kunnen hebben, aldus de ministers. Het kan er onder meer toe leiden dat de positie van het logistiek centrum in Woensdrecht ter discussie komt te staan. Ook is "op het moment niet duidelijk" of Nederland in het kader van afspraken over het F-35-programma "de mogelijkheid heeft om in te grijpen in de doorlevering naar Israël". Dat wordt nog onderzocht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
3 dagen geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
3 dagen geleden